Սպասվող լրահոս 19.06.2017
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում այսօր` հունիսի 19-ին, կմեկնարկի սփյուռքահայ երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի 2017թ. առաջին փուլը: Ողջույնի խոսքով հանդես կգա նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Առաջին փուլին մասնակցում է 163 սփյուռքահայ պատանի ու աղջիկ 7 երկրից:
Հայաստանի սփյուռքի նախարարությունն ու Կիպրոսի հումանիտար և արտերկրյա հարցերով նախագահի հանձնակատարի գրասենյակը կստորագրեն համագործակցության հուշագիր: Հուշագրի ստորագրումից հետո կցուցադրվի ֆիլմ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործունեության վերաբերյալ:
Հունիսի 20-ը Փախստականների միջազգային օրն է: Օրվան ընդառաջ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի, Միգրացիոն պետական ծառայության, ՀՀ սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչները կխոսեն Հայաստանում փախստականների խնդիրների մասին, կանդրադառնան դրանց լուծմանն ուղղված քայլերին, ինչպես նաև դժվար կացության մեջ հայտնված սիրիահայերի աջակցման ծրագրերին:
«Զանգակ» հրատարակչությունը հունիսի 1-ից մինչև օգոստոսի 31-ն իրականացնելու է «Ամառային ընթերցանություն» գրքերի փոխանակման ամենամյա ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակում մայրաքաղաքի և մարզերի գրախանութներում կիրականացվեն տարբեր միջոցառումներ: Այսօր ծրագրի մանրամասներ կներկայացնեն «Զանգակ» հրատարակչության մանկապատանեկան բաժնի խմբագիր, թարգմանիչ, հեքիաթագետ Ալվարդ Ջիվանյանը, «Ամառային ընթերցանություն» մանկապատանեկան ծրագրի կազմակերպիչներ Մարիաննա Աճեմյանը և Սոնա Հովհաննիսյանը:
Սպորտային անցուդարձից: Մինսկում ավարտված Եվրոպայի շախմատի անհատական առաջնությունում Հայաստանը ներկայացնող պատանի շախմատիստները՝ Հայկ Մարտիրոսյանը, Արամ Հակոբյանը, Արթուր Դավթյանը և Արման Միքայելյանը հիանալի ելույթ են ունեցել:  4 շախմատիստներն էլ լրացրել են գրոսմայստերի նորմա: Առաջին անգամ է, որ մեկ մրցաշարում Հայաստանը ներկայացնող 4 շախմատիստ լրացնում են գրոսմայստերի նորմա:  Այսօր սպասվող ասուլիսում շախմատիստները կներկայացնեն իրենց հաջողությունները:
Ըմբշամարտի ֆեդերացիան մեկնաբանում է Թբիլիսիում կայացած հունահռոմեական և ազատ ոճի ըմբիշների արդյունքները և Արթուր Ալեքսանյանի հետ կապված միջադեպը: Լրագրողների հետ կհանդիպեն հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը, ՀՀ ըմբշամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արսեն Բադալյանը և այլք: Հիշեցնենք, որ 98 կգ քաշային կարգի եզրափակիչ գոտեմարտում Արթուր Ալեքսանյանը մրցում էր Ռևազ Նադարեիշվիլու հետ, սակայն վրացի ըմբիշի օգտին արված կողմնակալ մրցավարության պատճառով վիճաբանություն էր սկսվել, և հայ օլիմպիական չեմպիոնը եզրափակիչ գոտեմարտն ավարտին չէր հասցրել:

Предстоящие новости:19.06.2017
Сегодня, 19-го июня, в Министерстве диаспоры   Армении  состоится торжественная  церемония открытия первого тура программы “Вернись домой-2017”. В  программе  участвуют 163 юношей и девушек армянской диаспоры из 7 мира. С приветственным словом выступит министр диаспоры Ра  Грануш Акопян.
Сегодня, 19-го июня, в Министерстве диаспоры   Армении  состоится подписание Меморандума о взаимопонимании между МДА и офисом комиссара по гуманитарным и внешним вопросам Кипра.
С приветственным словом выступит министр диаспоры РА  Грануш Акопян.  Кипр представляют комиссар по гуманитарным и внешним вопросам Фотиу Фотис, советники  комиссара Александрос Каис и Талия Натониу.
20-го июня отмечается Международный день беженцев. Сегодня, 19-го июня, состоится пресс-конференция начальника юридического отдела Верховного комиссара  по делам беженцев ООН  Наиры  Марутян, начальника отдела  по вопросам убежища Госслужбы  миграции МДА Петроса Агабабяна, начальника управления армянских общин Ближнего и Среднего Востока МДА РА Левона  Антоняна, председателя о/о “Координационный  центр сирийских армян” Джорджа Барсегяна. Тема: проблема  беженцев  в  Армении, пути решения.
С 1  июня по 31 августа  издательство “Зангак” проводит ежегодную акцию “Летнее чтение”, в  рамках которого во всех книжных магазинах столицы  и областей  проводятся  мероприятия. Сегодня, 19-го июня, состоится пресс-конференция представителей издательства “Зангак” Алвард Дживанян, организаторов  акции “Летнее чтение” Марианны Аджемян и Сона  Ованисян.
Генсек ФША Микаел Андриасян, мастер ФИДЕ, чемпион Армении среди молодежи Артур Давтян, международный  гроссмейстер, вице-чемпион Армении-2015 Арман Микаелян, международный  мастер, чемпион и лауреат первенств мира  и Европы Арам Акопян, международный  мастер, неоднократный чемпион и лауреат первенств мира  и Европы Айк  Мартиросян проведут сегодня пресс-конференцию.Тема: в завершившемся в Москве  первенстве Артур Давтян, Арман Микаелян, Арам Акопян и  Айк  Мартиросян стали гроссмейстерами.
Сегодня, 19-го июня, состоится пресс-конференция тренера сборной  Армении Левона Джулфалакяна, вице-президента Федерации по греко-римкой  борьбе Арсена Бадаляна, вице-президента Федерации по греко-римкой Еревана Самвела Геворкяна, секретаря Федерации Араика  Багдаляна, пресс-секретаря Федерации Карена Гилояна.  Тема: прошедшее в  Тбилиси первенство по греко-римской  борьбе  и инцидент с  Артуром Алексаняном.