Հունաստանը, Վրաստանը և Եգիպտոսը հայաստանցիների զբոսաշրջային հիմնական ուղղություններն են
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանցիների համար 2017-ին զբոսաշրջության հիմնական ուղղություններ են շարունակում մնալ Հունաստանը, Վրաստանը, Եգիպտոսը, նաև Բուլղարիան: Այս մասին են փաստում Հայաստանի տուրիստական գործակալություններն ու Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն: Կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Մեխակ Ապրեսյանի խոսքով՝ զբոսաշրջության մեկնողների թիվը Հայաստանում 2017-ի առաջին եռամսյակին աճել է 17,1 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ` կազմելով 266 հազար 324:
«Հայաստանցիները նախընտրում են ծովային հանգիստ առաջարկող երկրները: Վերջին մի քանի տարիների ցուցանիշներով՝ հիմնականում մեկնում են Վրաստան, ինչը պայմանավորված է մոտ լինելով ու մատչելիությամբ, Բուլղարիա, սևծովյան և միջերկրածովյան, ինչպես նաև էկզոտիկ երկրներ: Մեծ թիվ են կազմել նաև Եգիպտոս մեկնողները, սակայն վերջերս քաղաքական իրավիճակի հետ կապված հոսքը նվազել է»,- ասաց Մեխակ Ապրեսյանը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տուրիստական մի քանի գործակալություններից փաստեցին, որ զբոսաշրջության հիմնական ուղղությունները վերջին մի քանի տարիներին արդեն Հունաստանը, Վրաստանը և Եգիպտոսն են: Նրանց խոսքով՝ նման ընտրությունը պայմանավորված է գնի մատչելիությամբ, իսկ Վրաստանի դեպքում նաև վիզայի բացակայությամբ ու մոտ լինելով: Որոշ գործակալություններ նշեցին, որ մեկնողների հոսքը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է, ոմանք էլ՝ հակառակը: Սակայն Եգիպտոս մեկնողների թիվը հատկապես նախորդ տարի, կապված քաղաքական իրավիճակի հետ, նվազել է: «Արմենպրեսը» «Գլոբուս տուրս»-ից տեղեկացավ, որ 3 տարի առաջ մեկնողների թվով առաջատար էր Եգիպտոսը: Այս տարի այն 3-րդ տեղում է՝ Հունաստանից ու Կիպրոսից հետո: Իսկ «Շելբի տուր» գործակալության տնօրեն Մարինե Ավետիսյանը նշեց, որ եթե անցած տարի Եգիպտոս սկսել էին մեկնել հուլիսի երկրորդ կեսից միայն՝ շաբաթական 5-6 փաթեթ, ապա այս տարի արդեն 30-50 փաթեթ է վաճառվում դեպի Եգիպտոս: «Եգիպտոս մեկնելիս նախընտրում են Իսրայելի հետ համակցված փաթեթները: Ներկայումս ամեն շաբաթ Վրաստան է մեկնում մոտ 150 մարդ: Իսկ շատ գնվող թանկ ուղղություններն են Իսպանիան, Կիպրոսը, Մոնտենեգրոն»,-ասաց Մարինե Ավետիսյանը:
«Գրին վեյ թրավել» տուրիստական գործակալության արտագնա բաժնի ղեկավար Տոմա Գասպարյանի խոսքով՝ Հունաստանից և Եգիպտոսից հետո մեկնողների մեծ հոսք կա նաև եվրոպական երկրներ, նախընտրելի տարբերակներ են նաև էմիրությունները, Կիպրոսը: Հայաստանցիները խմբային տուրերով սկսել են մեկնել նաև Հնդկաստան և Շրի Լանկա:
2016թ-ին Հայաստանից մեկնող զբոսաշրջիկների ընդհանուր թիվը կազմել է 1 մլն 262 հազար, ինչը 2015-ի համեմատ աճել է 6,3 տոկոսով:

YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. Greece, Georgia, Egypt and Bulgaria remain top holiday destinations for Armenians in 2017, according to both tour operators and the state tourism committee.
According to Mekhak Apresyan, first deputy chairman of the committee, the number of outbound tourists increased by 17,1 % in the first quarter of 2017 – amounting to 266,324 as compared to the previous year’s same period.
“Armenians prefer countries offering sea leisure. According to the indicators of the recent years, they mostly visit Georgia, which is associated with proximity and affordability, Bulgaria, Black Sea and Mediterranean countries, as well as exotic countries. Tourists who visited Egypt also amounted a big number, however the flow has decreased lately due to the political situation there”, Apresyan said.
A number of travel agencies told ARMENPRESS that the main tourism destinations in the last couple of years are Greece, Georgia and Egypt. According to the travel agencies, this choice is associatied with low prices, while in terms of Georgia with the visa-free regime and proximity.
Several travel agencies said the flow of outbound tourists has increased, while some said the opposite – it has decreased.
Globus Tour told ARMENPRESS that three years ago Egypt was the top destination in terms of number of tourists. This year however, it is the third country, after Greece and Cyprus.
Marine Avetisyan, director of Shelby Tour travel agency, said about 30-50 packages are sold weekly en route Egypt, whereas last year the number was 5-6.
“Currently around 150 people visit Georgia weekly. While the most in demand destinations with higher prices include Spain, Cyprus and Montenegro”, she said.
Green Way Travel said many tourists also prefer European countries in addition to Greece and Egypt, while the UAE and Cyprus are also preferred.
Group tours bound for India and Sri Lanka have also begun.
The total number of outbound tourists from Armenia in 2016 amounted 1,262,000, which is an increase of 6,3% compared to 2015.