Ռուս ռազմական փորձագետը նմանություն է տեսնում 1915 եւ 2016 թթ. ապրիլին թուրքերի եւ ադրբեջանցիների վայրագությունների միջեւ
Ռուս ռազմական փորձագետը նմանություն է տեսնում 1915 եւ 2016 թթ. ապրիլին
թուրքերի եւ ադրբեջանցիների վայրագությունների միջեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի փոխտնօրեն, ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Եվսեևը ղարաբաղյան խնդրի հանգուցալուծմանն ուղղված ամբողջական, արդյունավետ բանակցությունները չի պատկերացնում առանց Ստեփանակերտի մասնակցության: Փորձագետն առանձնացրեց երեք արդիական հարց, որոնք ըստ նրա՝ ընկած են խնդրի հնարավոր լուծման հիմքում: «Ստեփանակերտի վերադարձը բանակցությունների սեղանի շուրջ, ԵԱՀԿ առաքելության ընդլայնում, ինչպես նաեւ հետաքննական մեխանիզմների ներդրում: Դրանք իրատեսական են»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց փորձագետը: Նա նշեց, որ լուրջ բանակցությունների վերսկսման որեւէ հեռանկար չի տեսնում, քանի որ Ադրբեջանը չունի մոտիվացիա:
Վլադիմիր Եվսեևի խոսքով՝ իրենց վերջին հայտարարությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ընդունեցին այն, ինչ կատարվել էր, սակայն դա բավարար չէ, քանի որ փորձագետը կոչերից ու հորդորներից զատ ցանկանում է տեսնել իրական գործողություններ:
«Ես նրանց փոխարեն կպահանջեի Ադրբեջանից կատարել ստանձնած պարտավորությունները: Ինչո՞ւ դա չարեցին՝ ես չգիտեմ. ցավոք սա երկակի ստանդարտների քաղաքականություն է, այսինքն՝ հայտարարություն կար, սակայն որին չհետեւեց ինչ-որ գործողություն: Կարծում եմ՝ ամեն դեպքում այս հայտարարությունը Ադրբեջանի համար զսպող գործոն չի կարող լինել: Միակ զսպող գործոնը Զինված ուժերն են: Միայն ուժով հնարավոր կլինի Ադրբեջանին վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ ընդ որում իրական, ոչ թե իմիտացիոն»,-ընդգծեց նա:
Ռուս փորձագետը փետրվարին Արցախում էր սահմանադրական հանրաքվեին որպես դիտորդ մասնակցելու նպատակով: Նա պատմեց, որ հանդիպել է թալիշցիներին, ովքեր ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով մնացել են առանց մշտական բնակատեղիի, սակայն միեւնույնն է, ցանկություն ունեն վերադառնալու հայրենի գյուղ:
«Նրանք այսպես են ապրում, քանի որ անընդմեջ կրակահերթի տակ են եղել, իսկ  ամենակարեւորը՝ նրանց տները դիպուկահարի նշանառության տակ են: Ինչ-որ մեկը պետք է սրա համար պատասխան տա»,-նշեց փորձագետը:
Վլադիմիր Եվսեևը նաեւ անդրադարձավ նախորդ տարվա ապրիլին ադրբեջանական Զինված ուժերի կողմից Թալիշի խաղաղ բնակիչների, ինչպես նաեւ Պաշտպանության բանակի զինծառայողների նկատմամբ իրականացված խոշտանգումներին: Նա շեշտեց, որ ադրբեջանական կողմը պետք է միանշանակ պատասխանատվության ենթարկվի:
«Նրանց դեմ պետք է տրիբունալի առաջ կանգնելու հարց բարձրացվի, նրանք դրան արժանի են, քանի որ այդ վայրագությունները միջազգային իրավունքի խախտումներ են: Մյուս հանգամանքը, որն ինձ վրդովեցրել էր, ազգությամբ եզդի զինծառայողի գլխատումն էր, որից հետո այն նաեւ ցուցադրվեց: Ինձ մոտ մի միտք առաջացավ. հիշեցի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեսած մի նկար, որում սեղանին սպիտակ սփռոցի վրա երեք հայերի գլուխներ են դրված, իսկ հետին պլանում երկու թուրքեր են: Շատ նման երեւույթներ են: Այն ժամանակ դա հանցագործություն էր, իսկ հիմա առավելեւս դա հանցագործություն է: Իհարկե, ապրիլին հասկանալի չէր, թե ովքեր են սրանով զբաղվում, այսինքն՝ Ադրբեջա՞նն էր, թե նրանց օգնական ազգակից պետությունը՝ Թուրքիան:  Ամեն դեպքում ով էլ լինի, արժանի են տրիբունալի»,-ասաց նա:
Հարցին, թե ինչպես փորձագետը կմեկնաբանի Ռուսաստանի՝ Ադրբեջանին զենք վաճառելու քաղաքականությունը այն դեպքում, երբ Ռուսաստանը անընդմեջ շեշտում է, որ Հայաստանն իրեն դաշնակից երկիր է, Վլադիմիր Եվսեևը պատասխանեց.
«Ռուսաստանի համար զենքի վաճառքը Ադրբեջանին ինչ-որ տնտեսական հարց չէ. Հայաստանում կարծում են, որ Ռուսաստանն այսպես գումար է աշխատում, ընդ որում՝ հայ զինծառայողների արյան հաշվին: Սա ընդհանրապես տեղին չէ, քանի որ Ռուսաստանը դա անում է, որպեսզի Ադրբեջանին իր ազդեցության տակ պահի: Ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում տարբեր հարցեր կան, որոնք Հայաստանի հետ կապ չունեն, օրինակ՝ հիմա ինչպես գիտեք, իրանա-ադրբեջանական երկաթուղիների միացման մասին է խոսք գնում: Հաջորդ տարի այս գործընթացը պետք է ավարտվի, Ադրբեջանը կլինի  տարանցիկ երկիր իրանական ապրանքը Ռուսաստան եւ հակառակ ուղղությամբ փոխադրելու համար: Ռուսաստանը չի ցանկանում թշնամանալ Ադրբեջանի հետ: Միեւնույն ժամանակ, Ռուսաստանը հասկանում է, որ հարաբերությունների մակարդակը երկու երկրների հետ տարբեր է: Նրա համար Հայաստանը դաշնակից է, այստեղ տեղակայված է ռուսական ռազմաբազան: Ադրբեջանում ոչ մի ռազմական օբյեկտ չկա, առավել եւս ռազմաբազա: Մենք չենք համարվում դաշնակիցներ: Մենք կարող էինք նաեւ հրաժարվել զենքի մատակարարումից, սակայն հակառակ դեպքում ինչպես հնարավոր կլիներ պահպանել ազդեցության շրջանակը»,-եզրափակեց փորձագետը:

Russian military expert sees similarity between atrocities of Turks and Azerbaijanis in April 1915 and 2016
Russian military expert sees similarity between atrocities of Turks and Azerbaijanis in April 1915
and 2016
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. Russian military expert Vladimir Evseev, deputy director of the CIS Countries Institute, doesn’t imagine complete, effective talks on the Nagorno Karabakh conflict settlement without the participation of Stepanakert.
The expert identified three issues which serve basis for the conflict’s possible settlement.
“The return of Stepanakert to negotiation table, expansion of OSCE mission, as well as installation of investigative mechanisms. These are realistic”, he told Armenpress, adding that he doesn’t see any prospect for resumption of serious talks since Azerbaijan has no motivation.
According to Vladimir Evseev, by their last statement the OSCE Minsk Group Co-Chairs accepted what had happened, however this is not enough, since, according to him, real actions are needed except from calls and statements.
“If I were on their place, I would urge Azerbaijan to fulfill its obligations. I don’t know why they didn’t do it: unfortunately, this is a double standards policy, in other words, there was a statement, however, it was not followed by any action. I think in any case this statement cannot be a restraining factor for Azerbaijan. The only restraining factor are the Armed forces. Only through force it will be possible to return Azerbaijan to negotiation table”, he said.
The military expert visited Artsakh in February to take part in the constitutional referendum as an observer. He told that he met with Talish residents who remained without settlements due to Azerbaijani aggression, however, they have a great desire to return to their village.
“They live in this way since they have constantly been under fire, and most importantly, their homes have been under sniper fire. Someone must be held accountable for this”, he said.
He also talked about the tortures of Azerbaijani armed forces on Talish civilians, as well as the Defense Army soldiers carried out in April last year, stating that the Azerbaijani side must be definitely held accountable. “They must face the issue of standing before the tribunal, they deserve it since these atrocities are violations of international law. The next incident which angered me was the beheading of soldier with Yazidi origin after which it was also displayed. I remembered a photo at the Armenian Genocide Museum-Institute which depicted heads of three Armenians laid on the table, and on the back were Turks. There are many similar phenomena. During that time this was a crime, and especially now it is also a crime”, Vladimir Evseev said.
Asked how he will comment on Russia’s policy to sell weapons to Azerbaijan in case when Russia always highlights that Armenia is its ally, the expert said: “Arms sales to Azerbaijan is not an economic issue for Russia. Armenia believes that by this Russia receives money, moreover, at the expense of blood of Armenian soldiers. This is not true since Russia does it to keep Azerbaijan under its influence. There are many questions in Russian-Azerbaijan relations which are not related with Armenia. Russia doesn’t want to quarrel with Azerbaijan. At the same time Russia understands that the level of relations with the two countries is different. For Russia Armenia is an ally, the Russian military base is deployed here. There is no Russian military base in Azerbaijan. We are not considered as allies. We could also refuse from arms sales, but otherwise, how it would be possible to maintain influence”, the military expert said.