Երազանքներն իրականություն են դառնում. COAF-ի երեխաները հանդիպել են Հենրիխ Մխիթարյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաղ առավոտյան լեռնագոգցի Նարե Գալստյանը պատրաստվում էր գալ Երևան՝ մասնակցելու Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) կազմակերպած հերթական էքսկուրսիային։ 15-ամյա աղջիկը պետք է մի խումբ երեխաների հետ այցելեր Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ակադեմիա։ Սակայն չէր էլ պատկերացնում, որ այնտեղ կտեսնի այն մարդուն, ում 8 տարի շարունակ երազում էր հանդիպել
Հիմնադրամի յոթ շահառու համայնքներից եկած տասը դեռահասներ հրաշալի հնարավորություն ունեցան հանդիպելու «Մանչեսթեր Յունայթեդ» ֆուտբոլային ակումբի կիսապաշտպան և Հայաստանի հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հիմնադրամից, 28-ամյա ֆուտբոլային լեգենդը զրուցեց իր երիտասարդ երկրպագուների հետ ու մի շարք խորհուրդներ տվեց նրանց. «Կյանքում շատ դժվարությունների կարող եք հանդիպել, բայց երբեք պետք չէ հանձնվել... Պետք է նպատակներ ունենաք, հասնեք դրանց ու հետո նոր նպատակներ դնեք ձեր առջև։ Չկան բախտավոր կամ ոչ բախտավոր մարդիկ. բոլորն էլ կյանքում նույն հնարավորություններն են ստանում, բայց ոչ բոլորն են դրանցից օգտվում»։
Հուզված ու ոգևորված երեխաներն աստիճանաբար հաղթահարեցին իրենց երկչոտությունն ու սկսեցին հարցեր տալ հաջողության գաղտնիքների, հանրահայտ լինելու առավելությունների ու թերությունների, ֆուտբոլիստների օգտագործած թալիսմանների մասին։
«Ես սնահավատ չեմ, և չկա ինչ-որ թալիսման, որն ինձ ուժ է տալիս,- ասաց Մխիթարյանը։- Գաղտնիքներ չկան, եթե լավ նախապատրաստվես խաղին, ամեն ինչ էլ կստացվի։ Ամեն ինչ կախված է ուղեղից, աշխատասիրությունից, այլապես ոչ մի թալիսման քեզ չի օգնի։ Ինչ վերաբերում է հանրահայտ լինելուն, ապա դրա բացասական կողմն այն է, որ հանգիստ պահեր քիչ ես ունենում։ Մյուս կողմից՝ շատ հաճելի է, երբ մարդիկ քեզ ճանաչում են ու գնահատում են քո արածը։ Դրան միայն աշխատասիրության միջոցով կարելի է հասնել»։
Զրույցից հետո Մխիթարյանը դարպասապահ կանգնեց, իսկ երեխաները փորձեցին 11 մետրանոց տուգանային հարվածներ իրականացնել...
«Մտքովս էլ չէր անցնում, որ երազանքս կիրականանա,- հիացած ասաց Նարե Գալստյանը։- Տարիներ շարունակ երազում էի այս հանդիպման մասին, ու այն իրականացավ...»
12-ամյա Էմին Մուրադյանը, ով ցանկանում է ֆուտբոլային մեկնաբան դառնալ, ասաց, որ դա իր կյանքի ամենաերջանիկ օրերից մեկն էր. «Անընդհատ մտածում էի՝ այս ամենն իրական է, թե ոչ...»
Միջոցառման ավարտին Մխիթարյանը երեխաներին կոչ արեց երբեք չթերագնահատել իրենց ներուժը. «Հենց ինքներդ եղեք այն փոփոխությունը, որ կուզեիք տեսնել ձեր համայնքներում ու ձեր շրջապատում։ Հպարտ եմ, որ Հիմնադրամի բարեկամն եմ»։

Мечты становятся реальностью: дети из COAF встретились с Генрихом Мхитаряном
Рано утром Наре Галстян из Лернагога собиралась в Ереван, чтобы принять участие в очередной экскурсии Фонда детей Армении (COAF). 15-летняя девочка должна была с группой других детей посетить Футбольную академию Армении, однако она не представляла, что встретит там человека, которого 8 лет встречала в мечтах.
Дети из 7 общин-бенефициаров Фонда встретили в Футбольной академии Армении капитана сборной Армении и полузащитника «Манчестер Юнайтед» Генриха Мхитаряна.
Как сообщили «Арменпресс» в  Фонде детей Армении (COAF), Генрих Мхитарян побеседовал с молодыми поклонниками и дал им несколько советов. «В жизни вы можете встретиться с множеством трудностей, однако никогда нельзя сдаваться... Надо иметь цели, достигать их, затем ставить перед собой новые цели. Нет счастливых или несчастливых людей, все получают в жизни одинаковые возможности, однако не все ими пользуются»,- сказал он.
Взволнованные и воодушевленные дети постепенно преодолели робость и начали задавать ему вопросы о секретах успеха, о преимуществах и недостатках славы, о талисманах футболистов.
«Я не суеверен, и у меня нет талисмана, придающего мне силы,- сказал Мхитарян,- Секретов нет, и если хорошо подготовиться к игре, то все получится. Все зависит от разума, трудолюбия, иначе никакой талисман тебе не поможет. Что касается известности, то отрицательным является то, что у меня мало спокойных минут. С другой стороны – приятно, когда тебя узнают и женят. Этого можно достичь только трудолюбием».
После беседы Генрих Мхитарян встал в воротах, а дети пытались забить 11-метровый.
«И не думала, что моя мечта сбудется,- сказала восхищенно Наре Галстян.- Об этой встрече я мечтала годами, и вот она сбылась....»
12-летний Эмин Мурадян, который хочет стать футбольным комментатором, сказал, что это один из счастливейших дней его жизни: «Я все время думаю, быль это или нет...».
В конце встречи Генрих Мхитарян призвал детей никогда не недооценивать свой потенциал: «Вы сами являетесь тем изменением, которое хотели бы видеть в своей общине или окружении. Я горд тем, что являюсь другом Фонда».