Երազանքներն իրականություն են դառնում. COAF-ի երեխաները հանդիպել են Հենրիխ Մխիթարյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաղ առավոտյան լեռնագոգցի Նարե Գալստյանը պատրաստվում էր գալ Երևան՝ մասնակցելու Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) կազմակերպած հերթական էքսկուրսիային։ 15-ամյա աղջիկը պետք է մի խումբ երեխաների հետ այցելեր Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ակադեմիա։ Սակայն չէր էլ պատկերացնում, որ այնտեղ կտեսնի այն մարդուն, ում 8 տարի շարունակ երազում էր հանդիպել
Հիմնադրամի յոթ շահառու համայնքներից եկած տասը դեռահասներ հրաշալի հնարավորություն ունեցան հանդիպելու «Մանչեսթեր Յունայթեդ» ֆուտբոլային ակումբի կիսապաշտպան և Հայաստանի հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հիմնադրամից, 28-ամյա ֆուտբոլային լեգենդը զրուցեց իր երիտասարդ երկրպագուների հետ ու մի շարք խորհուրդներ տվեց նրանց. «Կյանքում շատ դժվարությունների կարող եք հանդիպել, բայց երբեք պետք չէ հանձնվել... Պետք է նպատակներ ունենաք, հասնեք դրանց ու հետո նոր նպատակներ դնեք ձեր առջև։ Չկան բախտավոր կամ ոչ բախտավոր մարդիկ. բոլորն էլ կյանքում նույն հնարավորություններն են ստանում, բայց ոչ բոլորն են դրանցից օգտվում»։
Հուզված ու ոգևորված երեխաներն աստիճանաբար հաղթահարեցին իրենց երկչոտությունն ու սկսեցին հարցեր տալ հաջողության գաղտնիքների, հանրահայտ լինելու առավելությունների ու թերությունների, ֆուտբոլիստների օգտագործած թալիսմանների մասին։
«Ես սնահավատ չեմ, և չկա ինչ-որ թալիսման, որն ինձ ուժ է տալիս,- ասաց Մխիթարյանը։- Գաղտնիքներ չկան, եթե լավ նախապատրաստվես խաղին, ամեն ինչ էլ կստացվի։ Ամեն ինչ կախված է ուղեղից, աշխատասիրությունից, այլապես ոչ մի թալիսման քեզ չի օգնի։ Ինչ վերաբերում է հանրահայտ լինելուն, ապա դրա բացասական կողմն այն է, որ հանգիստ պահեր քիչ ես ունենում։ Մյուս կողմից՝ շատ հաճելի է, երբ մարդիկ քեզ ճանաչում են ու գնահատում են քո արածը։ Դրան միայն աշխատասիրության միջոցով կարելի է հասնել»։
Զրույցից հետո Մխիթարյանը դարպասապահ կանգնեց, իսկ երեխաները փորձեցին 11 մետրանոց տուգանային հարվածներ իրականացնել...
«Մտքովս էլ չէր անցնում, որ երազանքս կիրականանա,- հիացած ասաց Նարե Գալստյանը։- Տարիներ շարունակ երազում էի այս հանդիպման մասին, ու այն իրականացավ...»
12-ամյա Էմին Մուրադյանը, ով ցանկանում է ֆուտբոլային մեկնաբան դառնալ, ասաց, որ դա իր կյանքի ամենաերջանիկ օրերից մեկն էր. «Անընդհատ մտածում էի՝ այս ամենն իրական է, թե ոչ...»
Միջոցառման ավարտին Մխիթարյանը երեխաներին կոչ արեց երբեք չթերագնահատել իրենց ներուժը. «Հենց ինքներդ եղեք այն փոփոխությունը, որ կուզեիք տեսնել ձեր համայնքներում ու ձեր շրջապատում։ Հպարտ եմ, որ Հիմնադրամի բարեկամն եմ»։

YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. Early in the morning of June 2, Nareh Galstyan, a teenager from Lernagog, was getting ready for a COAF-organized tour of the Yerevan-based Football Academy of Armenia. She could never imagine it would be not only an excursion or sports event, but a surprise meeting with her idol of 8 years…
Ten boys and girls from seven COAF beneficiary villages, aged 12 to 16, were given a wonderful chance to meet world-famous Manchester United Midfielder and Armenian National Football Team Captain Henrikh Mkhitaryan and talk to him about sports, education, leadership, dreams and goals, the COAF told Armenpress.
“You might face many difficulties in life but you should never give up… You should set your goals and try to achieve them one by one,” the 28-year-old soccer legend told his fans. “There are no lucky or unlucky people – everyone gets the same opportunities but not everyone takes advantage of them.”
The kids were overwhelmed with emotions but managed to overcome their shyness by asking questions about the secrets of success, the downsides of being famous, the talismans that soccer players use.
“I am not superstitious, so I don’t use any talismans,” Mkhitaryan laughed. “There are no secrets - if you prepare well and do your job well, you’ll succeed. Otherwise, no talisman will help you. As for being famous, the only downside is that you might want more privacy at times. Actually, it’s very pleasant when people recognize you and appreciate your work. But you can achieve this only through talent and hard work.”
After the talk, the kids had more fun moments with Mkhitaryan, while he acted as a goalkeeper, trying to save the teenagers’ spot kicks…
“I could never imagine my ultimate wish would come true,” Nareh Galstyan said. “I had been dreaming of this meeting for ages, and now it became a reality.”
Emin Muradyan, a boy with cerebral palsy who wants to become a sports commentator, said it was one of the happiest days of his life. “I was constantly checking if everything was real,” he laughed.
At the end, Mkhitaryan urged the children to never underestimate their potential and to try to bring positive change to their communities. “It’s a very exciting time - Armenia is rising and I’m proud to be COAF’s International Friend,” he said.
And COAF is proud to have organized such a wonderful meeting and excited that it will mark the start of collaboration between the famous soccer star and COAF in the future!