Google-ը, Apple-ը, Microsoft-ը, Amazon-ը եւ Facebook-ը գլխավորել են ամենաթանկ բրենդների թոփ-100-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Google, Apple, Microsoft, Amazon եւ Facebook ընկերությունները տեղ են գրավել աշխարհի ամենաթանկ բրենդների հնգյակում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում Է WPP եւ Kantar Millward Brown բրիտանական ընկերությունների ամենամյա համատեղ զեկույցը, որը կրում Է The BrandZ Global Top 100 անվանումը: Այս տարի առաջատարների եռյակը մնացել Է անփոփոխ. Amazon-ին հաջողվել Է բարելավել իր ցուցանիշները եւ յոթերորդ հորիզոնականից բարձրանալ չորրորդ տեղ, իսկ Facebook-ը պահպանել Է իր դիրքերը: Վերոհիշյալ ընկերությունների հասույթը կազմում Է բոլոր այն 100 ձեռնարկությունների եկամուտների 25 տոկոսը, որոնք ներառված են վարկանիշում:
Հետազոտությանը մասնակցած բրենդների միագումար արժեքն աճել Է 8 տոկոսով՝ 2016 թվականի 3,4 տրլն դոլարից մինչեւ 3,6 տրլն դոլար՝ 2017 թվականին: «The BrandZ Global Top 100 վարկանիշում գերիշխող դիրքեր են զբաղեցնում ինտերնետ-հսկաները, որոնք առաջին իսկ օրից գործում են համաշխարհային ասպարեզում, եւ որոնք կառուցվել են հզոր եւ ինովացիոն հարթակներում»,-հայտարարել Է Kantar Millward Brown-ում BrandZ-ի ղեկավար Փիթեր Վոլշը: Ուսումնասիրության ընթացքում վերլուծաբաններն ամբողջ աշխարհի ավելի քան 3 մլն գնորդների շրջանում հարցում են անցկացրել աշխարհի 50 շուկաներում ներկայացված շուրջ 120 հազար բրենդների նկատմամբ նրանց վերաբերմունքի մասին: Բացի այդ, հաշվի են առնվել ընկերությունների ֆինանսական եւ գործարար տարբեր ցուցանիշները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Google, Apple, Microsoft, Amazon и Facebook возглавили топ-100 самых дорогих брендов
Компании Google, Apple, Microsoft, Amazon и Facebook вошли в пятерку самых дорогих брендов в мире. Об этом свидетельствуетобнародованный ежегодный совместный доклад британских компаний WPP и Kantar Millward Brown с названием The BrandZ Global Top 100.
Тройка лидеров в этом году осталась неизменной, Amazon удалось улучшить свои показатели и подняться с седьмого до четвертого места, а Facebook сохранил свои позиции. Выручка вышеназванных компаний составляет 25% доходов всех 100 предприятий, вошедших в рейтинг. Совокупная стоимость участвовавших в исследовании брендов выросла на 8%, с $3,4 трлн в 2016 году до $3,6 трлн в 2017 году.
"В рейтинге The BrandZ Global Top 100 доминирующие позиции занимают интернет-гиганты, которые функционируют на мировой арене с первого дня и которые построены на мощных и инновационных платформах", - заявил руководитель BrandZ в Kantar Millward Brown Питер Волш,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В ходе исследования аналитики опросили более трех миллионов покупателей по всему миру об их отношении к около 120 тыс. брендов, представленным на 50 рынках мира. Кроме того, учитывались различные финансовые и бизнес показатели компаний.