Մարտին Շուլցը Թրամփին մեղադրել Է քաղաքական շանտաժի մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոցիալի դեմոկրատական կուսակցությունից Գերմանիայի կանցլերի թեկնածու Մարտին Շուլցը ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին մեղադրել Է քաղաքական շանտաժի մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Tagesspiegel թերթը:
«ԱՄՆ-ի նոր նախագահը շեշտը դնում Է ոչ թե միջազգային համագործակցության, այլ մեկուսացման եւ ուժեղի կարծեցյալ իրավունքի վրա»,- հայտարարել Է Շուլցը այն նյութում, որը պատրաստվել Է հրատարակման համար:
Կանցլերի թեկնածուի կարծիքով՝ America first քաղաքականությունը սոսկ ոտնձգություն Է առեւտրի ազատության սկզբունքի դեմ:
«America first-ը, թրամփյան տրամաբանությամբ, նշանակում Է նահանջ կլիմայի վերաբերյալ Փարիզյան համաձայնագրից, որի շուրջ դժվարությամբ հաջողվեց համաձայնության գալ, ՄԱԿ-ի ապամոնտաժում, քաղաքական շանտաժ՝ միջազգային դիվանագիտության փոխարեն»,- ասում Է նա:
Բացի այդ, Շուլցը հորդորում Է եվրոպացիներին՝ չենթարկվել սպառազինությունների ավելացման Թրամփի տրամաբանությանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Кандидат в канцлеры Германии обвинил Трампа в политическом шантаже
Кандидат в канцлеры ФРГ от Социал-демократической партии Германии (СДПГ) Мартин Шульц обвинил президента США Дональда Трампа в политическом шантаже, пишет газета Tagesspiegel.
"Новый президент США делает ставку не на международное сотрудничество, а на изоляционизм и мнимое право сильного", — заявляет Шульц в материале, подготовленном для издания,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По мнению кандидата в канцлеры, политика America first является лишь покушением на принцип свободной торговли.
"America first, по трамповской логике, означает отход от Парижского соглашения по климату, о котором с трудом удалось договориться, демонтаж ООН, политический шантаж вместо международной дипломатии", — говорит он.