Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտը սկսել է ավելի շատ կիրառել տեխնոլոգիական լուծումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտը սկսել է ավելի շատ կիրառել տեխնոլոգիական լուծումներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի  մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
«Տուրիզմի ոլորտում ՏՏ լուծումների կիրառման գործում առաջընթացը նկատելի է: Այս տարիների ընթացքում բավական լուծումներ են առաջարկվել: «Դիջիթեք» բիզնես ֆորումում կքննարկենք այդ լուծումները և կփորձենք հասկանալ, թե տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն ինչով կարող է օգնել տուրիզմի զարգացմանը, մասնավորապես, գյուղական համայնքներում»,-ասաց նա:
Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ պետք է աշխատել ավելի ակտիվ օգտագործել առցանց մարկետինգի հնարավորությունները` տուրիստներին Հայաստան ներգրավելու առումով:
«Երկու կարևոր գործիքի ուղղությամբ պետք է աշխատանք տարվի: Տուրիստը Հայաստան մտնելուց առաջ և դրանից հետո: Պետք է հասկանալ, թե ինչպես  Հայաստան մտնելուց առաջ տուրիստին համապարփակ ինֆորմացիա փոխանցեք, որով նա կոգևորվի: Դրանից բացի շատ կարևոր է Հայաստանից գնալուց հետո զբոսաշրջիկների արձագանքները հավաքելը և մյուս այցելուներին ներկայացնելը»,-ավելացրեց Կարեն Վարդանյանը:
«Դիջիթեք» բիզնես ֆորումի ժամանակ կներկայացվեն զբոսաշրջության ոլորտի տեխնոլոգիական լուծումները:
Երևանում հունիսի 9-10-ը կանցկացվի «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը: Ամենամյա «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը 2008 թվականից իրականացվում է ԻՏՁՄ-ի կողմից ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: 2016-ին բիզնես ֆորումին ներգրավված են եղել 900-1000 մասնակից: Այս տարի ակնկալվում է առավել ակտիվ մասնակցություն:

YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. Armenia’s tourism field started to apply technological solutions to a greater extent, Karen Vardanyan, Executive Director at the Union of Information Technology Enterprises (UITE) told a press conference in Armenpress.
“There is a progress in use of IT solutions in tourism field. During these years significant solutions were proposed. We will discuss these solutions at the DigiTech forum and will try to understand how the IT sector can help to develop tourism, mainly in rural communities”, he said.
Karen Vardanyan said it is necessary to more actively use the opportunities of online marketing for attracting tourists to Armenia.
“Works need to be carried out over two key tools: tourist before and after entering Armenia. It is necessary to understand how to provide comprehensive information to tourist before visiting Armenia which will encourage him/her. Moreover, it is very important to collect reactions of tourists after they leave Armenia and present them to the other visitors”, Vardanyan said.
The technological solutions of tourism field will be presented at the DigiTech forum which will be held in Yerevan on June 9-10. The annual DigiTech forum is being held since 2008 by UITE under the auspices of the Prime Minister of Armenia. The 2016 forum was attended by 900-1000 participants. This year more active participation is expected.