Էքստրիմ, ադրենալին, սուր զգացողություններ. Հայաստանը հավակնում է դառնալ էքստրեմալ տուրիզմի տարածաշրջանային կենտրոն
Էքստրիմ, ադրենալին, սուր զգացողություններ. Հայաստանը հավակնում է դառնալ
էքստրեմալ տուրիզմի տարածաշրջանային կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մի քանի քայլ և արդեն օդում ես, ժայռի վրայից հայտնվում ես անդունդի վերևում, որը քեզ բաժանում է դիմացի ժայռից։ Քայլում ես ու հանկարծ ոտքերիդ տակ այլևս չես զգում հողը, և հենց այդ պահին մոռանում ես վախերի մասին, հաղթահարում ամեն ինչ։ Սկսում ես հպարտանալ, որ կարողացել ես անցնել «հող-անդունդ» այդ մեկ քայլն ու օդում արդեն հիանում բնության գեղեցկությամբ՝ Հայաստան աշխարհի սարերով ու ձորերով։
Մայիսի 20-ին կայացավ արդեն ավանդույթ դարձած էքստրեմալ և սուր զգացողություններով լի լրագրողական շրջայցը «Yell Extreme Park»-ում, որը գտնվում է Տավուշի մարզի Ենոքավան գյուղում։
Լուսանկարները` Գևորգ Պերկուպերկյանի, Տաթև Դուրյանի
Այդ համայնքն արդեն բավականին հայտնի է թե՛ հայաստանցի, թե՛ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների շրջանում և հիանալի վայր, որպեսզի հաղթահարես վախդ ու լրացնես ադրենալինի պակասը։ «Յելլ Էքստրիմ միայն մեդիաների համար» էքստրեմալ շրջայցի շրջանակներում ԶԼՄ ներկայացուցիչներին հնարավորություն է ընձեռվել ծանոթանալու Հայաստանի արկածային և էքստրեմալ զբոսաշրջության առանձնահատկություններին։
Շրջայցի ընթացքում  մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչները հնարավորություն ունեցան անձամբ «համտեսելու» արկածային զբոսաշրջության ողջ համն ու հոտը և սեփական փորձով գնահատելու դրա հետաքրքրությունը։
Լրագրողները ծանոթացան Ենոքավան համայնքում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցման արշավի շրջանակներում տարածաշրջանում իր տեսակի մեջ եզակի էքստրեմալ նախագծի նախնական էսքիզներին և տեղանքին։
Էքստրեմալ զբոսանքից առաջ տեղի ունեցած հանդիպում-քննարկման ընթացքում նախագծի հեղինակներն ու թիմը ներկայացրին Հայաստանում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցմանն ուղղված Indiegogo միջազգային հարթակում մեկնարկած դրամահավաքի ընթացիկ արդյունքները:
Ամենաերկար զիփլայնի կառուցման համար անհրաժեշտ է 200 հազար ԱՄՆ դոլար, որի մեծ մասն արդեն առկա է. մնացած հատվածը  նախագծի հեղինակները որոշեցին լրացնել աշխարհում հայտնի, վստահելի և մեծ հեղինակություն վայելող միջազգային հարթակի՝ Indiegogo-ի միջոցով՝ համախմբելով ինչպես ամբողջ աշխարհի մեր հայրենակիցներին, այնպես էլ օտարերկրացիներին: Այսպիսով` մայիսի 4-ից մեկնարկեց կոլեկտիվ դրամահավաք, որը համաշխարհային պրակտիկայում  հետաքրքիր և նշանակալի նախագծերի իրականացման ընդունված մեթոդ է:
«Yell Extreme Park» նախագծի հեղինակ Տիգրան Չիբուխչյանը, խոսելով իր ծրագրերի մասին, շատ կարևորեց իր հետ աշխատող թիմի առկայությունը, քանի որ, ըստ նրա, հենց այդ թիմի շնորհիվ է, որ ամեն ինչ կարողանում են անել։
«Այն ամենը, ինչ տեսնում եք, ես միայնակ չեմ արել, մենք մեծ թիմ ունենք և հենց իրենց շնորհիվ էլ մեկ տարվա ընթացքում այսքան բաների ենք հասել։ Մեր առաջին զվարճանքը եղել է զիփլայնը, իսկ հիմա ունենք ամենատարբեր էքստրեմալ հետաքրքրություններ»,- ասաց Չիբուխչյանը, հավելելով, որ դրամահավաքի շնորհիվ արդեն հանգանակվել է 8160 ԱՄՆ դոլար։
Արշավը շարունակվում է, և Տիգրանը կոչ արեց բոլոր նրանց, ովքեր դեռ չեն միացել, շտապել, քանի որ նախագծին նվիրատվություն կատարողները ստանում են հնարավորություն ձեռք բերելու նվերներ իրենց ներդրման դիմաց: 60 դոլար և ավելի չափով ներդրումների դեպքում դրամահավաքի մասնակիցները կլինեն առաջիններից, ովքեր կունենան աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի տոմս և պաշտոնական բացումից հետո կգան Հայաստան ու մեկ տարվա ընթացքում ցանկացած ժամանակ կօգտվեն դրանից:
«Շատ կցանկանայի նշել, որ ռելիեֆի առումով շատ հաջողակ ենք, և Հայաստանը շատ մեծ ներուժ ունի էքստրեմալ զբոսաշրջության տեսանկյունից, և մենք օգտվել և օգտվում ենք այդ հնարավորությունից: Մեր ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը կարող ենք համարել այն, որ այսօր Ենոքավան համայնքի բնակիչը իր սեփական բնակավայրում կարող է զբաղվել սիրած աշխատանքով և վարել ակտիվ կյանք։ Անցյալ տարի մեր այցելուների 20 տոկոսը օտարերկրյա զբոսաշրջիկներ էին, մնացած 80 տոկոսը՝ Հայաստանից։ Այս տարի փորձում ենք այնպես անել, որպեսզի ավելի շատանա օտարերկրացիների հոսքը։ Հիմնականում շատ են այցելում Ռուսաստանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և այնտեղ ապրող ֆիլիպինցիներ»,- ընդգծեց Չիբուխչյանը։
«Յելլ էքստրիմ Պարկ» նախագծի մարքեթինգի պատասխանատու Գեղամ Վարդանյանն էլ անդրադարձավ այն հարցին, թե հիմնականում որտեղից է նվիրատվությունների մեծ մասը։ «Նվիրատվությունների մեծ մասը  Հայաստանից է՝ մոտ 60 տոկոսը, երկրորդ տեղում ԱՄՆ-ը և Ռուսաստանն են,  այնուհետև  Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Վրաստան, անգամ Կիպրոսից և Կանադայից, Արգենտինայից և տարբեր այլ երկրներից։ Պետք է ասեմ, որ նախագծին իր աջակցությունն են ցուցաբերել նաև Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն,  ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը: Մեր թիմը շատ է կարևորում այն, որ այս  նախագծի իրականացմամբ Հայաստանը ձեռք կբերի տարածաշրջանի էքստրեմալ տուրիզմի կենտրոնի կարգավիճակ և առավել ճանաչելի կդառնա: Դրա  վառ ապացույցն է տարբեր երկրների ակտիվ մասնակցությունը  մեր դրամահավաքին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Վարդանյանը:
Մարքեթինգի պատասխանատուն նշեց, որ դրամահավաքի ավարտից հետո արշավի ընթացքում  նախագծի իրականացման համար իրենց օժանդակություն ցուցաբերած բոլոր մարդկանց անունները գրվելու են նախագծի պաշտոնական՝ www.longest-zipline.com կայքում, ինչպես նաև «Յելլ էքստրիմ Պարկ»-ում հատուկ առանձնացված հատվածում՝ որպես ռեկորդային նախագծի իրականացման մասնակիցներ, որոնց շնորհիվ և աջակցությամբ նախագիծը իրականություն դարձավ:
Ակտիվ հանգստի սիրահարները հնարավորություն ունեն «Յելլ էքստրիմ Պարկ»-ում կազմակերպել իրենց ժամանցը՝ օգտվելով էքստրեմալ սպորտի տարբեր տեսակներից՝ զիփլայն (ZipLine), պարագլայդինգ (Paragliding), Ռոփ պարկ (Rope Park), քառանիվ մեքենայով արտաճանապարհային երթևեկություն (Off-road), լեռնահեծանվավազք (Mountain Biking), փեյնթբոլ (Paintball), ձիով արշավներ (Horseback Riding), ինտելեկտուալ, տրամաբանական խաղեր (Rest Area/ Board Games):
Indiegogo միջազգային հարթակում մայիսի 4-ից մեկնարկել է Հայաստանում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցմանն ուղղված կոլեկտիվ դրամահավաքի արշավը, որը տևելու է 30 օր և ավարտվելու է 2017 թվականի հունիսի 2-ին:
Նոր ու ամենաերկար զիփլայնը կկառուցվի ՀՀ Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում, որը  կունենա 2680մ երկարություն և 200-300մ բարձրություն: Զիփլայնով թռիչքը տևելու է 3 րոպե, որի ժամանակ հնարավոր է զարգացնել առավելագույնը 120 կմ/ժ արագություն: Այսօր Գինեսի ռեկորդների գրքում գրանցված ամենաերկար զիփլայնը գտնվում է Պուերտո Ռիկոյում, իսկ փաստացի ամենաերկար Զիփլայնը Մեքսիկայում է՝ 2545մ:

Extreme, adrenaline, strong emotions: Armenia tends to become regional center of extreme tourism
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. On May 20 the traditional media tour full of extreme and intense emotions was held in Yell Extreme Park which is located in Yenokavan village of Tavush province, reports Armenpress.
The village is already well known both among the Armenian people and foreign tourists and it is a perfect place to overcome the fear and fill the shortage of adrenaline.
Within the frames of ‘Yell Extreme only for Media’ extreme tour, the media representatives had a chance to get acquainted with the features of Armenia’s adventurist and extreme tourism.
During the tour the media representatives had an opportunity to personally ‘taste’ the whole taste and smell of adventurism tourism and to assess its interest with their own experience.
The journalists were introduced on the preliminary sketches of the project of construction of the world’s longest zipline. The authors and the team of the project presented the ongoing results of fundraising launched at Indiegogo international platform aimed at construction the world’s longest zipline in Armenia.
The zipline construction requires 200.000 USD, large part of which already exists. On May 4 a collective fundraising launched at the Indiegogo international platform by gathering Armenians worldwide, as well as foreigners which will end on June 2.
Author of ‘Yell Extreme Park’ project Tigran Chibukhchyan, speaking about the project, attached importance to the presence of the team working with him since thanks to this team they can do everything. “What you see, I didn’t do it alone, we have a great team and thanks to them we managed to do this within a year. Our first pleasure was zipline, but now we have various extreme pleasures”, he said, adding that 8160 USD has been donated due to fundraising.
Chibukhchyan said the campaign continues, and called on everyone to join it, since those who will donate will receive gifts for their donation. In case of investing 60 USD and more the fundraising participants will be among the first ones who will have a ticket of the world’s longest zipline and will arrive in Armenia after official opening to use the zipline at any time.
“I want to state that in terms of terrain we are very lucky, and Armenia has a great potential in terms of extreme tourism, and we utilized and continue utilizing that chance. One of our greatest achievements is that today the resident of Yenokavan community can be engaged in his/her favorite work and carry out an active life. Last year 20% of our visitors were foreign tourists, and the remaining 80% were from Armenia. This year we try to increase the flow of foreign tourists. The visitors are mostly from Russia, the United Arab Emirates and Filipinos living there”, Tigran Chibukhchyan said.
‘Yell Extreme Park’ project marketing coordinator Gegham Vardanyan talked about from where the majority of donations comes. “The large part of donations is from Armenia, nearly 60%, the US and Russia are in the second place, then comes the UK, France, Georgia, even Cyprus, Canada, Argentina and other countries. I want to state that the State Tourism Committee, the US Ambassador to Armenia Richard Mills also provided assistance to the project. Our team attaches great importance that thanks to this project Armenia will get a status of center of extreme tourism in the region and will become more recognized. The vivid evidence of this is the active participation of various countries in our fundraising”, Vardanyan said.
He said after the fundraising the names of all people who provided assistance to the project’s implementation will be mentioned in the project’s official website www.longest-zipline.com, as well as in a special pace at ‘Yell Extreme Park’.
The lovers of active entertainment have a chance to organize their rest at ‘Yell Extreme Park’ by using different types of sport - ZipLine, Paragliding, Rope Park, Off-road, Mountain Biking, Paintball, Horseback Riding, Rest Area/ Board Games.
The new and the longest zipline will be 2680m in length and 200-300m in height. Zipline flight will last 3 minutes during which it is possible to develop a maximum speed of 120 km/h. Today the longest zipline registered in the Guinness Book is in Puerto Rico, but de facto the longest one is in Mexico 2545 m.