Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը. Freedom House
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Freedom House  իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունը անդրադարձել է Ադրբեջանում  ընդդիմադիր կայքերի արգելափակմանը:
«Ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների ինտերնետային կայքերի արգելափակումը փաստում է, որ Ադրբեջանի կառավարության և նախագահ Իլհամ Ալիևի այդ երկրում ինտերնետային ազատության վերաբերյալ կատարած բոլոր հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը»,- ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Freedom House-ի արտաքին ծրագրերի գծով փոխնախագահ Ռոբերտ Հերմանի խոսքով, Ադրբեջանում այս ընդդիմադիր կայքերի արգելափակումը կարող է Իլհամ Ալիևի համար ապագայում խոսքի ազատությունը սահմանափակելու և այլ ԶԼՄ-ների ևս ճնշելու  նախադեպ հանդիսանալ:

YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. Human rights organization Freedom House commented on the shutdown of opposition websites in Azerbaijan, meydan.tv reports.
“The blocking of opposition media websites proves that all statements of the Azerbaijani government and President Ilham Aliyev on internet freedom in the country are false”, Freedom House said in a statement.
Robert Herman, vice president for external programs of Freedom House, said the shutdown of opposition websites in Azerbaijan can be a precedent for Ilham Aliyev to pressure and limit freedom  of speech and media in the future.