Սերժ Սարգսյանը ընդունել է Հորդանանի արքայադուստր Դինա Միրեդին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 29-ին ընդունել է Քաղցկեղի վերահսկման միջազգային միության նախագահ Նորին Արքայական Մեծություն Հորդանանի արքայադուստր Դինա Միրեդին, ով Հայաստան է ժամանել Երևանի պետական բժշկական համալսարանի հրավերով՝ մասնակցելու ԵՊԲՀ-ի և Արյունաբանության և ուռուցքաբանության հայկական ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Քաղցկեղը վերապրածների կոնգրեսին»: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը դրվատանքի արժանի է համարել Նորին Արքայական Մեծության մասնակցությունը Հայաստանում կազմակերպված առողջապահության բնագավառի կարևոր և արդիական այդ միջոցառմանը։ Նախագահի համոզմամբ, նման միջոցառումները քաղցկեղի վերաբերյալ կարծրատիպերը ջարդելու լավագույն ձևերից են, և մեծ նշանակություն ունեն այդ ծանր հիվանդությունը վերապրած անհատների ցայտուն օրինակները:
Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ արքայադուստր Դինա Միրեդը իր անձնական փորձով, ինչպես նաև ի պաշտոնե՝ որպես Քաղցկեղի վերահսկման միջազգային միության նախագահ, կարևոր դերակատարություն կունենա քաղցկեղի կանխարգելման և ուռուցքաբանության բնագավառում Հայաստանի հետ համագործակցության հաստատման ու զարգացման գործում։
Հանդիպմանը Նախագահ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել 2014 թվականին Հորդանան կատարած իր պաշտոնական այցը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է Հորդանանի հետ ակտիվացնելու քաղաքական երկխոսությունն ու ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները:
Նորին Արքայական Մեծություն Հորդանանի արքայադուստր Դինա Միրեդը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ընդունելության համար և նշել, որ անչափ ուրախ է գտնվել հիասքանչ Հայաստանում, որի մասին շատ է լսել իր երկրում, որտեղ հայկական մեծ և հասարակության կողմից հարգանք ու վստահություն վայելող համայնք կա: Որպես Քաղցկեղի վերահսկման միջազգային միության նորընտիր նախագահ՝ Դինա Միրեդը ներկայացրել է Հայաստան իր այցի հիմնական նպատակը, խոսել իր գլխավորած կազմակերպության գործունեության ու ծրագրերի մասին և Հանրապետության Նախագահի հետ քննարկել Հայաստանում քաղցկեղի դեմ պայքարի գործում հաջողության հասնելու հնարավարոթյուններն ու ուղիները: Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են այդ նպատակով ազգային ծրագրի մշակումը, որի իրագործմանը, արքայադուստր Միրեդի հավաստմամբ, Քաղցկեղի վերահսկման միջազգային միությունը և շահագրգիռ այլ կազմակերպություններ պատրաստ կլինեն աջակցություն ցուցաբերել: Հորդանանի արքայադուստրը զրույցի ընթացքում ընդգծել է նաև քաղցկեղածին ազդեցություն ունեցող երևույթներից մեկի՝ ծխելու դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը՝ ողջունելով վերջին տարիներին այդ ուղղությամբ Հայաստանում իրականացվող աշխատանքը և խնդրել է հետևողականորեն շարունակել պայքարը առողջության համար չափազանց վտանգավոր այդ երևույթի դեմ:

YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on April 29 held a meeting with Chairwoman of the Union for International Cancer Control (UICC), Her Royal Highness Princess Dina Mired of Jordan who arrived in Armenia at the invitation of the Yerevan State Medical University (YSMU) to take part in the ‘Cancer Survivor Congress’, press service of the President’s Office told Armenpress.
President Sargsyan said Her Royal Highness’ participation in Armenia’s healthcare and other important events deserves praise. According to him, such events are one of the best tools to eliminate the stereotypes over cancer, and the vivid examples of persons who overcame that serious disease are very important.
Serzh Sargsyan expressed confidence that Princess Dina Mired with her personal experience and her position as UICC Chairwoman will play a key role in establishing and developing cooperation with Armenia in the cancer prevention and oncology field.
At the meeting the President warmly recalled his official visit to Jordan in 2014, stating that Armenia is interested in intensifying the political dialogue and strengthening the bilateral ties with Jordan.
In her turn HRH Princess Dina Mired thanked the President for the reception and said she is very happy to be in wonderful Armenia she heard a lot about in her country which has a great Armenian community that enjoys respect and trust by the society of Jordan.
She presented the aim of her visit to Armenia, talked about the activity of organization led by her, as well as the programs, and discussed with the President the opportunities and ways to reach success in fight against cancer in Armenia.
Both sides attached importance to the development of national program for this purpose, and Dina Mired said the UICC and other interested structures will be ready to provide assistance for the implementation of the program. In her speech, Dina Mired also highlighted the necessity to fight against smoking. She welcomed the works in Armenia carried out on this path in recent years and asked to consistently continue the fight against this phenomenon very dangerous for health.