Թուրքիայի ափերի մոտ խորտակվել Է ռուսական «Լիման» հետազոտական նավը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ափերի մոտ բեռնատար նավի հետ բախման հետեւանքով խորտակվել Է ՌԴ սեւծովյան նավատորմի «Լիման» հետազոտական նավը: Անձնակազմի անդամները չեն տուժել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բախումը տեղի Է ունեցել Սեւ ծովի հարավարեւմտյան մասում՝ Բոսֆորից 40 կիլոմետր հյուսիս-արեւմուտք ընկած շրջանում: Միջադեպի հետեւանքով «Լիման»-ը ճեղքվածք Է ստացել:
«Սեւծովյան նավատորմի «Լիման» հետազոտական նավի անձնակամի բոլոր անդամները ողջ ու առողջ են, եւ ներկայում նախապատրաստվում Է թուրքական փրկարար նավից նրանց տարհանումը ռուսական նավ»,-ասված Է ՌԴ պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ:
Թուրքական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ ընդամենը նավից տարհանվել են 78 ռուս նավաստիներ:
Ըստ Reuters-ի տվյալների, նավը, որին բախվել Է ռուսական «Լիման»-ը, ընթանում Է Տոգոյի դրոշի ներքո: Հաղորդվում Է, որ այն կենդանիներ Էր փոխադրում:
Գործակալությունը, հղում անելով GAC տրանսպորտային ընկերությանը, նշում Է, որ բախումը տեղի Է ունեցել վատ տեսանելիության պայմաններում:

YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. The Russian Black Sea Fleet's research vessel Liman sank in the south western part of the Black sea after it collided with another ship, with the vessel’s entire crew rescued, “Armenpress” reports, citing TASS, Russia’s Defense Ministry said on Thursday.
"The ship Liman sank from holes below the waterline. All the crew members of the Black Sea Fleet’s research vessel Liman are safe and sound and are preparing for evacuation from a Turkish rescue vessel to a Russian ship," the Defense Ministry said.
The Russian sailors have been taken onboard of two motor boats of the Turkish Coast Guard.
"By the moment, all Russian sailors, 78 people, whose research ship collided with a cargo vessel in the Black Sea, have been rescued. No one is dead or missing," Turkey’s coastal security official told TASS.
The Togo-flagged Youzarsif-H, which was carrying livestock, was not damaged in the incident and the crew did not request assistance.
The collision occurred 18 nautical miles to the north of Turkey’s coast in the area of Kilyos, near the Bosphorus Strait.