Ադրբեջանի գազը մեծ գործոն չէ. ֆրանսահայ փորձագետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ադրբեջանն արդեն գործածել է իր նավթի պաշարների կեսից ավելին, և հեռու չէ այն օրը, որ այս երկիրն այդ առումով այլևս հետաքրքիր չի լինի գերտերությունների համար: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ, նավթային հատվածի հանրաճանաչ մասնագետ, «Պետրոսթրաթեջ» խորհրդատվական կազմակերպության հիմնադիր Պետրոս Թերզյանը:
«Անցած տարի Ադրբեջանը սեփական կարիքների համար Թուրքմենստանից գազ է գնել: Եթե կառուցվող գազատարով 2019 կամ 2020 թվականին գազ ուղարկի Եվրոպա, շատ երկար տարիներ կպահանջվեն, որպեսզի կատարված ներդրումները կարողանան ետ ստանալ: Ադրբեջանում գազի ունեցած ծավալները մեծ չեն. ունեցածից 6 մլրդ խորանարդը պլանավորվում է վաճառել Թուրքիային, 10 մլրդը՝ Եվրոպային, ինչը Եվրոպայի համար քաղաքական իմաստով ոչինչ է և այլընտրանք չէ:
Մյուս կողմից՝ ադրբեջանցիները ստիպված են այդ գազը հասցնել Իտալիայի սահմանները, որովհետև արդեն ստորագրված պայմանագրերը շատ խիստ պայմաններ են թելադրում և հեռու են գազային պայմանագրերի տրամաբանությունից: Հետևաբար` Ադրբեջանի գազը մեծ գործոն չէ, հատկապես, որ ներդրումային առումով այն այնքան թանկարժեք ծրագիր է, որ շահույթը լինելու է անհամեմատ փոքր»,- հավելել է Պ. Թերզյանը:
Պ. Թերզյանի խոսքով՝ ժամանակն անվերադարձ կերպով ի վնաս Ադրբեջանի է գործում, բայց դա չի նշանակում, որ դա հօգուտ մեզ է: «Որպեսզի այդ ժամանակը մեզ համար լինի շահավետ, մենք պետք է արդյունավետ աշխատենք՝ զարգացնելով մեր երկիրը»,- ասել է Պ. Թերզյանը:

Азербайджанский газ не является значимым фактором: Петрос Терзян
Азербайджан уже использовал более половины своих запасов нефти, и недалек тот день, когда в этом отношении эта страна уже небудет представлять интерес для сверхдержав. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказал руководитель французского представительства всеармянского фонда «Армения», известный эксперт в области нефти, основатель консалтинговой компании «Петросстратедж» Петрос Терзян.
«В прошлом году Азербайджан закупал газ для собственных нужд у Туркмении. Если он в 2019 или 2020 году будет направлять газ по строящемуся газопроводу в Европу, то для окупаемости инвестиций понадобится много лет.  Запасы газа в Азербайджане невелики: из них 6 млрд кубометров он планирует продать Турции, 10 млрд – Европе, что в политическом смысле не является для Европы значимым и не является альтернативой.
С другой стороны, азербайджанцы вынуждены довести этот газ до границ Италии, поскольку уже подписанные договоры содержат в этом отношении строгие пункты, и довольно далеки от логики газовых договоров. Следовательно, азербайджанский газ не является значимым фактором, особенно, с учетом того, что это дорогая в инвестиционном плане программа, с малой прибыльностью»,- сказал он.
По словам Терзяна, время играет против Азербайджана, однако, это не означает, что оно за нас. «Чтобы это время пошло нам на пользу, мы должны эффективно работать, развивая нашу страну»,- сказал Петрос Терзян.