ԱՄԷ-ում Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ են կազմակերպվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դուբայի և Հյուսիսային Էմիրությունների ազգային վարչության կազմակերպմամբ Շարժայի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում ապրիլի 23-ին մատուցվեց բարեխոսության կարգ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության սրբադասված զոհերի հիշատակին: Արարողությունից հետո դասախոսությամբ հանդես եկավ Շվեյցարիա-Հայաստան ընկերության պատվո նախագահ Սարգիս Շահինյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ապրիլի 23-ին Դոհայում անցկացվեց հիշատակման երեկո ՀՀ դեսպան Ղարիբջանյանի և Կատարի ազգային վարչության նորընտիր անդամների մասնակցությամբ:
Ապրիլի 24-ին Աբու Դաբիի Ազգային Վարչության կազմակերպմամբ և Արաբական Միացյալ Էմիրություններում և Կատարում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսական փոխանորդ Գերաշնորհ Տեր Մեսրոպ Ծ. Վրդ. Սարգսյանի նախագահությամբ Ս. Նահատակաց եկեղեցում մատուցվեց Հայոց ցեղասպանության նահատակներին նվիրված սուրբ պատարագ:
Միջոցառմանը ներկա էին Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ՀՀ դեսպան Գեղամ Ղարիբջանյանը, ազգային մարմինների ներկայացուցիչներ, հայ համայնքի անդամներ և բազմաթիվ հյուրեր:
1915թ. Հայոց ցեղասպանության սրբադասված զոհերին նվիրված բարեխոսության կարգին հաջորդեց մոմավառություն և ծաղիկների զետեղում եկեղեցու բակում գտնվող հուշարձան-խաչքարի առջև: Այնուհետև Սուրեն Կոժակյան սրահում տեղի ունեցած միջոցառմանը ելույթներով հանդես եկան ՀՀ դեսպան Գեղամ Ղարիբջանյանը և Քուվեյթի Ազգային ճեմարանի տնօրեն Ներսես Սարգիսյանը:

В ОАЭ были организованы мероприятия, посвященные 102-годовщине Геноцида армян
Национальное управление Дубая и Северных Эмиратов 23 апреля в церкви Св. Григория Просветителя в городе Шарджи организовало литургию, посвященную памяти жертв Геноцида армян, причисленных к лику святых. После церемонии с лекцией выступил почетный председатель группы дружбы Швейцария-Армения Саркис Шаинян. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе Министерства иностранных дел Армении.
23 апреля в городе Доха был проведен вечер памяти с участием посла РА Гегама Гарибджаняна и членов новоизбранного Национального управления Катара.
24 апреля Национальное управление Абу-Даби в церкви Св. Великомучеников организовало святую литургию под предводительством Католичесого викария Объединенных Арабских Эмиратов и Катара иерея Месропа Саргсяна.
На мероприятии присутствовали посол Армении в ОАЭ Гегам Гарибджанян, представители национальных органов, а также члены армянской общины и многочисленные гости.
По окончании литургии состоялось зажжение свеч и возложение цветов в память о жертвах Геноцида армян 1915 года, после чего в зале “Сурен Кожакян” выступили с речью посол РА и директор Национальной семинарии Кувейта Нерсес Саргисян.