Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Զալբերին
Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Զալբերին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 26-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը հանդիպման սկզբում նախ շնորհավորել է Հերբերտ Զալբերին՝ ԵՄ խորհրդի կողմից նրա առաքելության երկարաձգման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում ևս կարևորում են ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ պարոն Զալբերի աշխատանքը, որի հիմնական նպատակն է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորումը, ինչը կարող է լավագույնս օգտակար լինել և նպաստել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին, Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին և դրանից հետո նոր կառավարության կողմից իրականացվելիք աշխատանքներին ու տարբեր ոլորտներում սկսված բարեփոխումներին, ինչպես նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու հնարավորություններին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը շնորհավորել է Հայաստանում ԱԺ ընտրությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ, ընդգծելով, որ Հայաստանն այդ ընտրություններով լուրջ քայլ կատարեց դեպի առաջ և՛ կայունության, և՛ երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման տեսանկյունից, իսկ նկատված որոշ խնդիրների լուծման ուղղությամբ, ըստ Հերբերտ Զալբերի, կարելի է աշխատել:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը գոհունակությամբ է խոսել նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում վերջին շրջանում գրանցված արդյունքների մասին՝ նշելով 2017թ. փետրվարին ՀՀ Նախագահի Բրյուսել կատարած այցը, որի ժամանակ ազդարարվեց ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը, իսկ մարտի 21-ին Երևանում կայացավ համաձայնագրի նախաստորագրումը։
Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար և մեծապես կարևորել ընտրությունների նախապատրաստական փուլում ԵՄ կողմից ցուցաբերված զգալի աջակցությունը, որն իր ազդեցությունն ունեցավ ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու գործում:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերը քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու հնարավորությունները, այս փուլում առկա խնդիրներն ու մտահոգությունները, հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում ԵՄ հանձնառության իրականացմանն ու հնարավոր աջակցության ուղիներին վերաբերող հարցեր: ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը վստահեցրել է, որ Եվրամիությունը շահագրգռված է և ցանկանում է իր հնարավորությունների սահմաններում նպաստել հիմնախնդրի լուծմանը՝ աջակցելով այդ հարցով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին:

President Sargsyan holds meeting with EU Special Rep. for South Caucasus and Georgia Crisis Herbert Salber
President Sargsyan holds meeting with EU Special Rep. for South Caucasus and Georgia Crisis
Herbert Salber
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan held a meeting on April 26 with Herbert Salber, EU special representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, the President’s Office told ARMENPRESS.
The President congratulated Herbert Salbert on the extension of his mission by the EU Council and wished success.
Serzh Sargsyan mentioned Armenia highlights the EU special representative’s work, the main goal of which is forming an atmosphere of trust between the sides for the peaceful settlement of the NK conflict, which can best benefit and contribute to the efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs aimed at the peaceful solution of the conflict.
The sides discussed the Armenia-EU relations, the April 2 parliamentary election and the upcoming works of the new to-be-formed government and the ongoing reforms in various branches, as well as the possibilities of advancing the NK conflict settlement process.
The EU special representative congratulated on the successful parliamentary election in Armenia, emphasizing that by this election, Armenia took a serious step forward, both in terms of strengthening stability and democracy in the country, while in the direction of solving several issues, according to Herbert Salber, works can be done.
Herbert Salber was also pleased to note the recent results in the Armenia-EU relations, mentioning the President’s February 2017 Brussels visit, where the Armenia-EU Comprehensive and expanded partnership deal negotiations were announced to be completed, and on March 21 the agreement was initialed in Yerevan.
The President thanked for the congratulations and greatly highlighted the significant EU assistance in the preparation stage of the election, which had its impact on holding the election in line with international standards.
The sides discussed the opportunities for progress in the NK conflict settlement process, the current issues and concerns, and issues related to the EU commitment in the peaceful settlement of the conflict and paths for possible assistance.
The EU special representative reassured that the EU is interested and desires to contribute to the solution of the conflict within its opportunities, by assisting the efforts of OSCE Minsk Group co-chairing countries.