Թուրքիայում ավելի քան ութ հազար ոստիկան գյուլենականների դեմ գործողություն են իրականացնում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում շարունակվում են գործողությունները չափավոր իսլամի հետևորդ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետևորդների դեմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, երկրի 81 նահանգում ապրիլի 26-ի առավոտյան համաժամանակյա գործողություն է իրականացվել:
Գործողությանը մասնակցել է 8 հազար 500 ոստիկան: Արդյունքում 54 նահանգում ձերբակալվել է 803 մարդ:
Մյուս կասկածյալներին հայտնաբերելու նպատակով աշխատանքները շարունակվում են:
Պաշտոնական Անկարան 2016 թվականի հուլիսի 15-ի ռազմական հեղաշրջման ձախողված փորձի մեջ մեղադրում են չափավոր իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին, ով 1999 թվականից բնակվում է Միացյալ Նահանգներում: Թուրքիան ԱՄՆ-ից պահանջում է իրեն հանձնել Գյուլենին:
Գյուլենը, սակայն, ի սկզբանե հերքել է մասնակցությունը կատարվածին: Նա կատարվածի կազմակերպիչ է հայտարարել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, ով այդպիսով փորձել է ամրապնդել իշխանությունը:

В Турции в операции против гюленовцев задействовано более 8 тысяч полицейских
В Турции продолжаются активные операции против гюленовцев. Как передает «Арменпресс», утром 26-го апреля началась операция сразу в 81 губернии страны.
В этой операции против гюленовцев было задействовано 8 тысяч 500 полицейских, в результате, в  54 губерниях задержали 803 человек.
Продолжается работа по обнаружению других подозреваемых.
Вечером 15-го июля власти Турции заявили о попыке военного переворота в стране; в свою очередь, военные сделали сообщение о том, что взяли власть в свои руки. Утром 16-го июля повстанцы начали сдаваться, попыка военного переворота была подавлена.
Эрдоган пытается добиться экстрадиции Гюлена США, где тот проживает в штате Пенсильвания. Гюлен, в свою очередь, всячески отрицает свою причастность к перевороту и критикует Эрдогана.