Հայոց ցեղասպանության պատմությունը նաև իմ պատմությունն է. Փարիզի քաղաքապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի քաղաքապետարանն ապրիլի 24-ին հյուրընկալել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին` հիշատակելու Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Nouvelles d’Armenie-ն, միջոցառմանը ներկա են գտնվել Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներ, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ Վահան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հյուրեր:
«Այս ցեղասպանության պատմությունը նաև իմ պատմությունն է, քանի որ դա մարդկության պատմությունն է»,- նշել է Անն Իդալգոն: Փարիզի քաղաքապետը նաև շնորհակալություն է հայտնել հայ համայնքի ներկայացուցիչներին մարդասիրության արժեքներին հավատարիմ մնալու, իրենց արմատները չմոռանալու համար` միաժամանակ ինտեգրվելով ու ապացուցելով, որ կյանքը միշտ ավելի ուժեղ է:
Իդալգոն վերահաստատել է, որ պայքարն, այնուամենայնիվ, չի ավարտվել: «Եթե պատմությունը չտանենք ճշմարտությամբ, ապա այն կարող ենք կրկնել: Եթե հերքում ենք պատմությունը, այն կարող է ինքն իրեն կրկնել»,- նշել է Փարիզի քաղաքապետը: Իդալգոն ընդգծել է նաև, որ, հիշելով պատմությունը, պետք է կենտրոնանալ նաև ներկայի վրա, ինչի լավագույն դրսևորումներից են Ֆրանսիայի ու Հայաստանի մայրաքաղաքների միջև ամուր կապերը: Նա վերահաստատել է իր հանձնառությունը Փարիզում հայկական կենտրոնի կառուցմանն աջակցելու հարցում: Իդալգոյի խոսքով` այն փաստը, որ այս օրն աշխարհում բազում մարդիկ հիշատակում են Հայոց ցեղասպանությունը, վկայում է այն մասին, որ հայերին ոչնչացնելու ձգտումը հաջողության չի հասել:
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես ե եկել նաև Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահներ Մուրադ Փափազյանը և Արա Թորանյանը:

‘History of Armenian Genocide is my history too’, says Mayor of Paris
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The Municipality of Paris on April 24 hosted the Armenian community representatives to commemorate the 102nd anniversary of the Armenian Genocide, Nouvelles d’Armenie reported.
The event was attended by Mayor of Paris Anne Hidalgo, French legislators, Armenia’s Ambassador to France Vigen Chitechyan, Primate of the French Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Vahan Hovhannisyan and others.
“The history of this genocide is my history too since it is the history of humanity”, the Mayor of Paris said. She thanked the Armenian community representatives for adhering to humanitarian values, not forgetting their roots, at the same time by being integrated and proving that life is always stronger.
Anne Hidalgo reaffirmed that fight is not over. “If we don’t move the history on the way of truth, we can repeat it. If we deny the history, it can be repeated itself”, she said, stating that by remembering the truth, it is necessary to concentrate on the present, one of the vivid examples of which is the strong ties between the capitals of France and Armenia.
The Paris Mayor reaffirmed her commitment to assist creating an Armenian center in Paris. According to her, the fact that on April 24 many people in the world commemorate the Armenian Genocide shows that the desire to eliminate Armenians failed.
Armenia’s Ambassador to France Vigen Chitechyan, Co-Chairmen of the Coordination Council of Armenian Organizations of France Murad Papazian and Ara Toranian delivered remarks at the event.