Հայաստանում քրդական համայնքը քուրդ ժողովրդի անունից դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի քրդական համայնքը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեց 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում ցեղասպանության զոհ դարձած 1.5 մլն հայերի հիշատակին: Լրագրողների հետ զրույցում Հայաստանում քրդական համայնքի ղեկավար Կնյազ Հասանովը նշեց, որ 102 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում երիտթուրքերի իշխանությունը պետականորեն պլանավորված կատարեց ցեղասպանություն:
«Մենք` քրդական համայնքի ներկայացուցիչներս, քուրդ ժողովրդի անունից դատապարտում ենք Հայոց ցեղասպանությունը և գլուխ ենք խոնարհում անմեղ զոհերի հիշատակին, կոչ ենք անում թուրքական իշխանություններին, թուրք ժողովրդին ընդունել հայերի ցեղասպանությունը և հրապարակային ներողություն խնդրել հայ ժողովրդից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Կնյազ Հասանովը:
Միաժամանակ, քրդական համայնք կոչ է անում դադարեցնել քուրդ ժողովրդի նկատմամբ կատարվող ամենօրյա ցեղասպանությունը: Կնյազ Հասանովը նշվեց, որ այսօր Թուրքիայում քանդվում են քրդական քաղաքները, գյուղերը, քուրդ պատգամավորները բանտում են գտնվում, և դա միայն նրա համար, որ քուրդ են:
«Այն, ինչ հայերի նկատմամբ կատարվեց 102 տարի առաջ, այսօր կատարվում է քրդերի նկատմամբ: Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը բռնել Թուրքիայի արյունոտ ձեռքը, որ չիրականացնի ցեղասպանություն: Եթե չընդունվի հայերի ցեղասպանությունը, ապա երբեք չեն ընդունվի ազգային մյուս փոքրամասնությունների նկատմամբ կատարված ցեղասպանությունները»,-ասաց նա:
Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել է, ճանաչվել ու հաստատվել ականատեսների վկայություններով, օրենքներով, բանաձեւերով եւ բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային կազմակերպությունների որոշումներով: 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության մասսայական կոտորածները որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է: Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների համաշխարհային միությունը, Հարավային Ամերիկայի խոշորագույն կազմակերպություններից մեկի` ՄԵՐԿՈՍՈւՐ-ի խորհրդարանը եւ այլն: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ.: Հայ ժողովրդի կոտորածը պաշտոնապես դատապարտել եւ ճանաչել են որպես ցեղասպանություն` ըստ միջազգային իրավունքի, հետեւյալ երկրները` Ֆրանսիա, Իտալիա, Բելգիա, Նիդեռլանդներ, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ռուսաստան, Լեհաստան, Լիտվա, Հունաստան, Սլովակիա, Կիպրոս, Լիբանան, Ուրուգվայ, Պարագվայ, Արգենտինա (2 օրենք, 5 բանաձեւ), Վենեսուելա, Չիլի, Բոլիվիա, Կանադա, Վատիկան, Ավստրիա, Լյուքսեմբուրգ, Գերմանիա, Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգը, ԱՄՆ 45 նահանգներ:

Курдская община Армении от имени курдского народа осуждает Геноцид армян
Курдская община Армении воздала дань уважения памяти жертв Геноцида армян. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал лидер курдской общины Армении Князь Гасанов. По его словам, в начале 20-го века Турция совершила величайшее преступление на государственном уровне в отношении армян, ассирийцев, езидов и греков, и до сих пор отрицает это.
«Курдская община Армении от имени курдского народа осуждает Геноцид армян и преклоняем головы перед памятью невинных жертв; мы призываем турецкие власти и народ признать Геноцид армян и публично извиниться перед армянским народом»,- сказал он.
В то же время, курдская община Армении призывает турецкие власти прекратить ежедневный геноцид в отношении курдского народа. Он напомнил, что сегодня в Турции разрушают курдские поселения, города, курдские депутаты в тюрьмах.
«То, что сделали 102 года назад с армянами, сегодня делается в орношении курдского народа. Призываем международное сообщество схватить Турцию за руку. Если не признают Геноцид армян, то никогда не признают геноциды в отношении нацменьшинств»,- сказал лидер курдской общины Армении Князь Гасанов.
24-го апреля памятные мероприятия проходят по всей Армении, в диаспоре. Поднимается голос протеста против политики отрицания Турции, идет призыв к международной общественности с требованием признать Геноцид армян.
Имеется огромное количество документов, говорящих об этом. Геноцид армян признали такие организации как Совет Европы, Европарламент, несколько комиссий ООН, Всемирный Совет церквей, парламент МЕРКОСУР и др.
Геноцид армян признали многие страны, первой из них был Уругвай, который признал Геноцид армян в 1965 году.
Геноцид признали такие страны, как Уругвай, Франция, Италия, Бельгия, Нидерланды, Швейцария, Швеция, РФ, Польша, Литва, Греция, Словакия, Кипр, Ливан, Аргентина (2 закона, 5 резолюций), Венесуэла, Чили, Боливия, Канада, Ватикан, Люксембург, Германия, Австрия, штат Новый Уэльс Австралии, 45 штатов США.