Նորվեգացի պատմաբանն առանց Ցեղասպանության ճանաչման Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հաշտեցում չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարբեր երկրների կառավարությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը թույլ կտա շարժվել առաջ: Այս մասին Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց նորվեգացի պատմաբան Բյորդ Լարսենը, ով հայտնի է Հայոց ցեղասպանության մասին իր հետազոտություններով ու գիտական աշխատանքներով: Ներկայացնում ենք հարցազրույցն ամբողջությամբ:
-Որքանո՞վ է Նորվեգիայի հասարակությունը տեղեկացված Հայոց ցեղասպանության մասին:
-Հասարակությունը վերջին տասը տարիների ընթացքում ավելի տեղեկացված է դարձել: Սակայն ցավալի է ասել, որ ինչպես շատ ուրիշ երկրներում, այնպես էլ այստեղ հիմնական կենտրոնացումը ճանաչմանը հաջորդող միջազգային հետևանքներն են և Թուրքիայի պատասխանները: Շատ մարդիկ չափազանց քիչ բան գիտեն, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում և ցեղասպանության զոհերի մասին: Պետք է հիշել, որ պատմաբանները, ինչպես ես, սահմանափակ ազդեցություն ունեն մեդիայի վրա: Դու կարող ես գրել կարծիքներ և հոդվածներ ու այդպես շարունակ, սակայն շատ մարդիկ չեն կարդում դրանք: Նրանք կարդում են թերթերի և լրատվական կայքերի գլխագրերը. ահա թե ինչու է այդքան կարևոր, որ կառավարությունները ճանաչեն ցեղասպանությունը, որպեսզի հնարավոր լինի շարժվել առաջ և գրել կարևորի մասին, այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել, և որ պատմությունը շարունակվում է հայերի ու մյուս քրիստոնյաների հետ, ովքեր Մերձավոր Արևելքում կոտորվում և արտաքսվում են:
-Ավելի քան 10 եվրոպական երկիր ճանաչել է Հայոց ցեղասպանություն. ինչո՞ւ Նորվեգիան չի հետևում նրանց:
-Նույն տխուր պատմությունն է. տնտեսական և աշխարհաքաղաքական հետաքրքրությունները ստվերում են էթիկան: Նորվեգիայի կառավարությունները (անկախ նրանից սոցիալ-դեմոկրատ են, թե պահպանողական) օգտագործում են նույնատիպ փաստարկները. ցեղասպանության հարցին պետք է առնչվեն պատմաբանները, այլ ոչ թե կառավարությունները, Նորվեգիայի կառավարությունը չի ցանկանում մտնել բանավեճի մեջ, որը կարող է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հաշտեցումն ավելի բարդացնել: Իհարկե, այս ամենը սխալ է: Պատմաբանները տասնամյակներ է՝ զբաղվում են այս հարցով և բոլոր գլխավոր ցեղասպանագետները եզրակացրել են, որ դա իսկապես ցեղասպանություն է եղել: Այս հարցում վիճաբանելու գաղափարը թուրքերի և նրանց որոշ պրոտագոնիստների կողմից մանիպուլյացիայի հետևանք է: Բոլորն են հասկանում, որ չի կարող լինել հաշտեցում, քանի դեռ այն նախապատրաստողները հրաժարվում են ընդունել հանցանքը: Սակայն սա է «ռեալպոլիտիկի» տրամաբանությունը. շահերը հաղթում են փաստերին և բարոյականությանը:
-Թեկնածուական ատենախոսություն եք պաշտպանել Հայոց ցեղասպանության թեմայով: Այս հարցով նոր հետազոտություն իրականացնո՞ւմ եք:
-Ես մշտապես հետևում եմ այս թեմայով նորություններին և հրապարակումներին, ինչպես, օրինակ, Թաներ Աքչամի ուսումնասիրությունն օսմանյան հեռագրերի վերաբերյալ և այդպես շարունակ, սակայն այս պահին քիչ ժամանակ ունեմ մեծ հետազոտություն իրականացնելու համար, քանի որ աշխատում եմ լիբերալ թինքթանքում, ինչը շատ ժամանակատար է: Սակայն ժամանակ առ ժամանակ գրում եմ Հայաստանի և ցեղասպանության մասին իմ հոդվածներում: Կարևոր է թեմայով հետաքրքրված մարդկանց մշտապես տեղեկացված պահելը:
-Ձեր հետազոտությունների ժամանակ արդյոք ինչ-որ բացահայտում ունեցել եք, որը կարող եք կիսել հայ ընթերցողի հետ, և որը կարող է առանձնահատուկ ազդեցություն ունենալ ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում:
- Լավ հարց է: Հանրաքվեում Էրդողանի հաղթանակի և նրա ավտորիտար քաղաքականության պատճառով կարող է այս պահին հնարավորությունների պատուհան բացվել: Թուրքիան կարող է դուրս հանվել Եվրոպայի խորհրդից մահապատժի վերականգնման պատճառով: Եթե Թուրքիան թիկունք դարձնի Եվրոպային և թուլացնի աշխարհաքաղաքական կապերը ժողովրդավարական աշխարհի հետ, կառավարությունը կարող է փոխել իր վերաբերմունքը ճանաչման հարցի նկատմամբ: Նախորդ տարի Գերմանիայի կողմից ընդունված բանաձևը ևս նպաստում է այս հնարավորությանը: Այդ պարագայում ես անպայման կանեմ ինձ հասանելիք գործը:
-Ինչպե՞ս կգնահատեք Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի ներկայիս դիրքորոշումը:
-Իհարկե Էրդողանը չափազանց ագրեսիվ է այս հարցում: Որպես պոպուլիստ և ավտորիտար՝ նա բնականաբար լավատեղյակ է արտաքին թշնամիների օգուտների մասին: Հետևաբար, կարծում եմ՝ նա հարցն օգտագործում է իր շահերի համար. Արևմուտքը հայերին օգտագործում է որպես թուրքերի նկատմամբ զրպարտանքի գործիք և այլն, և այլն: Քրդերի դեմ նրա պատերազմը մեկ այլ օրինակ է: Վերջերս աշխատում էի և գրում Էրդողանի գաղափարախոսության մասին: Բոլորդ գիտեք, որ նա իսլամիստ է, որ մեծապես վերջ է դրել քեմալական աշխարհիկ ավանդույթներին: Եթե դիտարկեք երիտթուրքերի գաղափարախոսությունը, որը էթնիկ ազգայնականության և իսլամական օպորտունիզմի միախառնում էր, ապա կտեսնեք նմանություններ այն ճանապարհի հետ, որով այսօր գնում է Թուրքիան: Էրդողանը նաև հիանում է սոցիոլոգ և երիտթուրքերի առաջատար մտավորական Զիա Գյոքալփով, ով գտավ ժամանակակից միատարր պետության իր գաղափարները եվրոպական մտածողների շրջանում, ովքեր էլ հետագայում ոգեշնչեցին ժամանակակից ֆաշիզմը: Էրդողանի կենտրոնացումը հայերի վրա կարող է մեկնաբանվել նաև որպես գաղափարական նոստալգիա:
-Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Դուք Երևանում էիք: Ինչպիսի՞ տպավորություն եք ստացել Հայաստանից:
-Օհ, ես շփոթված էր: Դա հիանալի էր և շատ զգացմունքային: Դա իմ առաջին այցելությունն էր Հայաստան ցեղասպանության հարցով տարիներ ի վեր աշխատանքից հետո: Բնական է, որ 100-րդ տարելիցին այցը Ծիծեռնակաբերդ աննկարագրելի ազդեցություն թողեց ինձ վրա: Երևանը հիասքանչ քաղաք է: Ես նաև հնարավորություն ունեցա ճանապարհորդել Հայաստանով՝ Սևանա լիճ և դրան շրջապատող սարերը, Գառնի, Նորավանք, Խոր Վիրապ և իհարկե Գեղարդ:
-Կրկին Հայաստան այցելելու ծրագրեր ունե՞ք:
-Այս պահին ոչ, սակայն վստահաբար կրկին այցելելու եմ: Եթե որևէ հետաքրքիր համաժողով լինի, ես կլինեմ այդտեղ: Իմ կինն ու երեխաները ևս պետք է տեսնեն Հայաստանը: Դուք անշուշտ զբոսաշրջիկների կարիք ունեք, դա կօգնի կառուցել երկիրը: Մարդիկ պատկերացում անգամ չունեն, թե ինչ են կորցնում:

Norwegian historian doesn’t see reconciliation between Armenia and Turkey without recognition of the Genocide
Norwegian historian doesn’t see reconciliation between Armenia and Turkey without recognition
of the Genocide
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The recognition of Armenian Genocide by the governments of different countries will enable to move forward, Norwegian historian Bård Larsen said in an interview with Armenpress. He wrote many research and scientific works on the Armenian Genocide.
-To what extent is the Norwegian society informed about the Armenian Genocide?
-During the past ten years it has become more known in the public. But, sad to say, as for many other countries, the focus is more about the international implications regarding recognition and Turkeys responses. Most people know fairly little about what actually happened in the Ottoman Empire in 1915 and the genocidal victims. One must remember that historians, as myself, have limited impact in media. You can write op-eds and articles and so on, but most people do not read them. They read headlines in the newspapers and online, and the whole recognition spectacle pretty much grab the news. This is why it is so important that governments recognize the genocide, so that one can move forward and write about the important stuff, like what actually happened and that the story continues, with Armenians and other Christians being massacred and fleeing the Middle East today.
-More than 10 European countries have recognized the Armenian Genocide. Why Norway is not doing the same step?
-It is the same old story: Economical and geopolitical interests overshadow ethics. The Norwegian governments (and it doesn’t matter if they are social democrats or conservatives) are using the same type of ad-hoc arguments: The question of genocide is something historians deal with, not governments, and that the Norwegian government does not want to involve in a debate that could make reconciliation between Turkey and Armenia more difficult. All this is wrong, of course. Historians have dealt with it for decades and all major genocide researchers have concluded that it was indeed genocide. The idea of controversy on the matter is a result of manipulation from the Turks and some of their protagonists. And everyone understands that there can never be reconciliation as long as the perpetrator refuses to admit his crime. But this is the logic of ‘realpolitik’: Interests conquer facts and morality.
- You have defended your thesis on the topic of the Armenian Genocide. Are you currently doing new research on the topic?
-I keep myself updated on the important stuff, like Taner Ackams research on the Ottoman telegrams and so on, but I have little time to do any heavy research, due to my work in a liberal think tank, which is quite time consuming. But I write about Armenia and the genocide in op-eds and so, from time to time. It is important to keep those who are interested updated.
- During your research have you made any discovery or revealed an exclusive episode that you can share with the Armenian reader and which can have a unique impact on the international recognition of the Genocide?
-Good question. There may be a window of opportunity now, because of Erdogan’s election victory and his authoritarian politics. Turkey may very well be thrown out of the European Council because of the death penalty. If Turkey turns its back to Europe and weaken the geopolitical bonds to the democratic world, the government may change its attitude to the question of recognition. Germany’s resolution last year also adds up to this opportunity. I will certainly do my part.
-How would you assess today’s Turkey’s stance on the Armenian Genocide?
-Erdogan is of course very aggressive on the matter. As a populist and authoritarian he is of course very well aware of the benefit of external enemies. So I guess he is using the matter for what it’s worth: The West is using the Armenians as a tool to slander and break down the Turks etc. etc. His war on the Kurds is another example. One issue I have been working on lately and written about is Erdogans ideology. You all know that he is an islamist who has pretty much ended the Kemalist secular tradition. If you look into the late Young Turk ideology, which was a mix of ethnic nationalism and Islamic opportunism, that is in many ways the direction Turkey is heading today. Erdogan is also an admirer of Zia Gökalp, the sociologist and leading Young Turk intellectual, who found his ideas of a modern homogenous state among European thinkers that later inspired modern day fascism. Erdogan’s fixation on the Armenians could be also interpreted in view of this ideological nostalgia.
-During the 100th anniversary of the Armenian Genocide you were in Yerevan. What impressions did Armenia leave on you?
-Oh, I was blended. It was wonderful and emotional. It was my first visit to Armenia after years of study on the Genocide, so of course the 100th anniversary and especially my visits to Tsitsernakaberd made a huge impression. Yerevan is a beautiful city. I also had the opportunity to travel around in Armenia: Lake Sevan and the mountains above, Garni, Noravank, Khor Virap and of course Geghard.
-Do you have any plans to visit Armenia again?
-No plans as for now, but I will certainly go again. If an interesting conference pops up, I’ll be there. My wife and kids also need to see Armenia. You certainly need tourists, it helps building a country. People have no idea what they are missing.