Այս ամենամյա երթը երթն է վերածնված ժողովրդի. Սերժ Սարգսյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա առթիվ
Այս ամենամյա երթը երթն է վերածնված ժողովրդի. Սերժ Սարգսյանի ուղերձը Հայոց
ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
Այսօր ապրիլի 24-ն է՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը: Մենք խնկարկում ենք հիշատակը մեր սրբադասված նահատակների: Տեղահանության քողի տակ իրականացված եղեռնը Օսմանյան կայսրության պետական ծրագիրն էր, որ ի կատար ածվեց բացառիկ, մինչ այդ չտեսնված դաժանությամբ և հետևողականությամբ:
1915 թվականի ապրիլի 24-ին հազարամյակներով չափվող հայոց պատմությունը բաժանվեց երկու մասի` մինչև այդ ողբերգական տարեթիվը և դրանից հետո: Հրաշքով փրկված արևմտահայության բեկորները սփռվեցին աշխարհով մեկ` դառնալով սփյուռքահայություն:
Հայության նյութական, մշակութային և քաղաքական կորուստներն անչափելի են, բայց ամենամեծ կորուստը մարդիկ են, որոնք կրողն էին հինավուրց, հարուստ և ինքնատիպ քաղաքակրթության:
Մեր` ապրողներիս պարտքն է ոչ միայն հիշել ու հարգել նրանց, այլև ապրել, աշխատել ու պայքարել կրկնակի ավյունով՝ նաև նրանց փոխարեն: Ապրել, աշխատել ու պայքարել կենսահաստատ աշխարհայացքով` հավատալով բարուն, մարդկայնությանը և արդարությանը:
1915 թվականի այդ հրեշավոր ամսաթվից անցել է արդեն մեկ դարից ավելի: Մենք գիտենք, թե ինչերի միջով ենք անցել այս ընթացքում և գիտենք, որ հաղթել ենք մահին: Արցախյան հերոսամարտը վկայությունն է և ապացույցը, որ նոր ցեղասպանություն մենք թույլ չենք տալու: Այլևս երբեք թույլ չենք տալու:
Հայ ժողովրդի վերածնունդն իրականություն է, և այն իրականություն դարձավ վերապրող ժողովրդի զավակների շնորհիվ: Հայոց պետականության վերականգնումը հայրենի հողի վրա իրականություն դարձավ այդ զավակների շնորհիվ, հայ մշակույթի և գիտության վերազարթոնքն իրականություն դարձավ այդ զավակների շնորհիվ:
Այս ընթացքում մենք աշխարհին պարգևեցինք ստեղծագործ մտքի հանճարների մի ամբողջ աստղաբույլ: Նաև մեծանուն հայերի միջոցով աշխարհը տեղեկացավ, թե ինչ է կատարվել մեզ հետ և իմացավ, որ նրանք զավակներն են բնաջնջման եզրին հայտնված ազգի:
Ես այս ամենը թվարկում եմ ընդգծելու համար մեր ժողովրդի հսկայական կենսական ու ստեղծագործ ներուժը և իմ անսասան հավատը մեր հնարավորությունների և վաղվա օրվա հանդեպ: Այո՛, 1915-ին մենք հայտնվեցինք դժոխքում, բայց եթե դեպի կյանք վերադառնալու ճանապարհին մենք մեր մեջ ուժ ենք գտել նման մեծագործությունների, ապա անկախ պետականության պայմաններում՝ 21-րդ դարում ի զորու կլինենք անելու ավելին:
Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը խնկարկելու օրը, մենք բարձրանալու ենք Ծիծեռնակաբերդի բարձունք կամ այցելելու ենք այլ հուշարձաններ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում և արտերկրում: Հիշենք, որ այս ամենամյա երթը երթն է վերածնված ժողովրդի, որ չի մոռացել, թե ինչ է թողել ետևում, բայց վստահությամբ նայում է առաջ»:

‘This yearly march is the march of the people who survived” – President Sargsyan’s statement on Armenian Genocide Commemoration Day
‘This yearly march is the march of the people who survived” – President Sargsyan’s statement
on Armenian Genocide Commemoration Day
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan issued a statement on the Armenian Genocide Commemoration Day, the President’s Office told ARMENPRESS.
Today is April 24 – Commemoration Day for the victims of the Armenian Genocide. We pray to the memory of our blessed martyrs. The Eghern, carried out under the disguise of deportations, was a state program of the Ottoman Empire, and was executed with the unprecedented cruelty and meticulousness.
The April 24th of 1915 had divided the millennia-long Armenia history in two: before and after that tragic date. The wreckage of the Western Armenians, who had survived miraculously, spread all over the world and became the Spyurk.
The material, cultural, and political losses of the Armenian nation are immeasurable; however the greatest loss were the people – bearers of the ancient, rich, and unique civilization.
We, the living, must not only remember and revere them but also live, work, and struggle with a greater vigor, also in their place. Live, work, and struggle with the optimistic outlook, with the belief in good, humanity, and justice.
Over a century has passed from that gruesome day in 1915. We know what we went through in this period of time, and we know that we defeated death. The Artsakh Liberation War is the testimony and proof that we will not allow a new genocide - never again.
The rebirth of the Armenia nation is a reality, and it became a reality thanks to the sons and daughters of the people who had survived. The re-establishment of the Armenian statehood on our native land became a reality because of these sons and daughters, the revival of the Armenian culture and science became a reality because of these sons and daughters.
In these years, we have given the world an entire constellation of the geniuses of the creative mind. Because of the celebrated Armenians, the world learned what had happened to us and learned that these Armenian are the sons and daughters of the nation which once stood at the brink of extinction.
I say this all to underscore the enormous vital and creative potential of our people and my unwavering confidence in our abilities and our future. It is true that in 1915 we were in hell but if on the way back to life we found strength to accomplish all those deeds, now when we have the independent statehood, in the 21st century we are able to do much more.
Today, on April 24, on the day when we pray for the memory for the victims of the Armenian Genocide, we will walk up to Tsitsernakaberd or visit other memorials in different parts of Armenia as well as abroad. Let us remember that this yearly march is the march of the people who survived, people who didn’t forget what they had left behind and people who look forward with confidence