Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է «Ազգ-բանակ-2017» համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 20-ին Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է ռազմակրթական ոլորտի հիմնախնդիրներին նվիրված «Ազգ-բանակ-2017» խորագրով համաժողովին: Այն համատեղ կազմակերպել են պաշտպանության, կրթության և գիտության նախարարությունները: Համաժողովին հրավիրված են մասնակցելու պաշտպանական և կրթական գերատեսչությունների պատասխանատուներ, հանրակրթական ու բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ղեկավարներ, ուսուցիչներ, դասախոսներ, զինղեկեր, գիտական կենտրոնների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը պաշտպանության, կրթության և գիտության, սփյուռքի, սպորտի և երիտասարդության հարցրերի նախարարների, Երևանի քաղաքապետի, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահների ուղեկցությամբ այցելել է համաժողովի շրջանակներում համալիրում ապրիլի 21-ից բացվող ցուցահանդեսի տաղավարներ, զինվորական դաշտային խոհանոց, դիտել առանձին հարթակներում և տաղավարներում ներկայացված սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի նմուշները, ՀՀ ռազմարդյունաբերական համալիրի արտադրատեսակները, ծանոթացել կրթական ոլորտի մի շարք առաջատար հաստատությունների ներկայացրած կրթական ծրագրերին, արձանագրած հաջողություններին, որից հետո Նախագահը մասնակցել է համաժողովին և հանդես եկել ելույթով:
«Ազգ-բանակ-2017» համաժողովում
Շատ ուրախ եմ այս համաժողովի շրջանակներում մեր հանդիպման համար: Ուրախ եմ, որ այստեղ ներկա են կրթության, պաշտպանության, մեր հասարակական կյանքի կազմակերպման այլ բնագավառների աշխատողներ:
Հանրային կառավարման բնագավառում երկար տարիների մեր փորձը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում չկա որևէ համակարգային հարց, որը հնարավոր լինի լուծել առանձին վերցրած ոլորտիշրջանակներում: Արդի հասարակության պայմաններում այդպիսի հարցերը շաղկապված են, ուստի անհրաժեշտ են համալիր հարցադրումներ, մոտեցումներ և լուծումներ:
Այդպիսին է նաև հայրենասիրական դաստիարակության խնդիրը: Ամենալավ հայրենասիրական դաստիարակությունը օրինակն է:
Պաշտպանության նախարարի առաջարկած «Ազգ-բանակ» հայեցակարգն ուղղված է անվտանգության ոլորտում պահանջատեր քաղաքացու դաստիարակմանը մեր հասարակության մեջ: Այսօրվա համաժողովն էլ մի միջոց է՝ ավելի ամրացնելու մեր հասարակության, հատկապես երիտասարդության կապը մեր Զինված ուժերի հետ:
Առաջիկա օրերին այստեղ տեղակայված ցուցահանդես կայցելեն հազարավոր աշակերտներ, մանկավարժներ, ծնողներ` հասկանալու համար, թե այսօր մեր երկիրն ինչ ունի առաջարկելու այն երիտասարդներին, ովքեր ուզում են որակյալ կրթություն ստանալ, ունենալ մրցունակ և շատ հետաքրքիր մասնագիտություն:
Այսօր քննարկվելիք նոր նախաձեռնությունները, ինչպես նաև տարիների կուտակած ներուժը լուրջ հիմք կստեղծեն մեր նոր սերնդի հրամանատարների, մտավորական-սպաների ամուր առանցք ձևավորելու համար: Սեպտեմբերին Դիլիջանում նոր և լայն հնարավորություններով վերաբացվելիք «Մոնթե Մելքոնյան» վարժարանից մինչև մեր բարձրագույն ռազմական հաստատությունների նոր կրթական ծրագրեր, քաղաքացիական բուհերից մինչև առաջնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող մեր ժամկետային զինծառայողներ` մենք պետք է վերանայված քաղաքականությամբ, հետևողական քայլերով շարունակենք ամրապնդել մեր հասարակության հարգանքն ու սերը դեպի Հայոց բանակը:
Պետությունը շարունակելու է գործնական քայլեր ձեռնարկել սպայական մասնագիտությունն ընտրած իր քաղաքացիների նկատմամբ: Ինչպես նաև շարունակելու է Հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհած կամ ծառայության արդյունքում հաշմանդամություն ստացած մեր զինծառայողների և նրանց ընտանիքների հանդեպ հատուկ հոգատարություն ցուցաբերելու իր քաղաքականությունը:
Ի դեպ, ես արդեն հանձնարարել եմ Պաշտպանության նախարարին, որպեսզի անհապաղ գործուն քայլեր ձեռնարկի զոհված և առաջին կարգի հաշմանդամ զինծառայողների ընտանիքներին բնակարանով ապահովելու համար: Այս խնդիրը վերջնականապես պետք է լուծվի և այս խնդիրը վերջնականապես պետք է լուծվի ամենաուշը մինչև 2019 թվականի ավարտը: Հանձնարարել եմ նաև անհապաղ ուսումնասիրել և լուծում տալ սեփականաշնորհման ենթակա՝ պաշտպանության նախարարության այն բնակարանային ֆոնդի օտարմանը, որը զբաղեցնում են սեփական բնակարանի փոխհատուցման իրավունք ձեռք բերած մեր զինծառայողները:
Հայրենասիրական դաստիարակությունն ամրապնդելու համար առաջին հերթին պետք է ամրապնդել Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու մեջ տիրոջ զգացումը: Երկրի ամենալավ պաշտպանն այն մարդն է, ով գիտակցում է իր բաժին պատասխանատվությունը հայրենիքի համար:
Պատասխանատվությունը վերացական և վերամբարձ հասկացություն չէ: Պատասխանատու է այն մարդը, ով ունի գոնե իր սեփական անկյունը: Եթե անգամ չունի, վստահ է, որ իր ազնիվ աշխատանքով այդ անկյունը վաստակելու է: Այդ մարդը ոչ միայն ստեղծելու է իր անկյունը, այլև ընդլայնելու է այն, դարձնելու է իր ընտանեկան օջախը: Այդ բնակարանում, այդ միջավայրում նա դաստիարակելու է իր զավակներին, ովքեր տոգորվելու են այդ նույն սեփականատիրոջ զգացումով:
Սա, իմ խորին համոզմամբ, ամենալավ հայրենասիրական դաստիարակությունն է:
Թող ոչ ոք չմոլորեցնի իրեն և ուրիշներին. առանց վճռական տիրոջ, առանց երկրի հայրենի հողին կառչած կանանց և տղամարդկանց հնարավոր չէ որևէ հայրենասիրական դաստիարակություն: Միայն այդպիսի սեփականատիրոջ զգացումով տոգորված կանայք ու տղամարդիկ են ունակ դաստիարակել զավակներ, ովքեր նվիրված են իրենց հայրենիքին, իրենց հողին ու իրենց ջրին:
Նման մարդկանց հայրենասիրության կոչեր ու քարոզներ կարդալ պետք չէ: Նրանք անմիջապես զգում են վտանգը և անհրաժեշտության դեպքում ոտքի են կանգնում՝ իրենց տունը, իրենց երկիրը պաշտպանելու նպատակով:
Նման վերաբերմունքի խրախուսման և ամրապնդման նպատակին են ուղղված այն բարեփոխումները, որ իրականացվում են մեր երկրում: Գալիք մի քանի տարիները որոշիչ են լինելու այդ ճանապարհին:
Փոփոխություններն արմատական են, և նրանք զգալի ու շոշափելի են լինելու Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու համար:
Կարծում եմ, որ նման տիրոջ զգացումն էր, որ հաջողության ու հաղթանակի ճանապարհ հարթեց Արցախյան ազատամարտում:
Վազգենն ասում էր՝ տեղական հայրենասերների ցավը տանեմ: Ամեն մի գյուղում, ավանում, քաղաքում կան այդպիսի տեղական հայրենասերներ, որ գիտեն իրենց բնակավայրի պատմությունը, այդտեղից դուրս եկած մարդկանց անուններն ու կենսագրությունները: Նրանք միշտ պատրաստ են պատմել իրենց այդ հարազատ տան մասին և հպարտ են դրանով:
Տարիներ շարունակ աշխատանքի բերումով մեր երկրի տարբեր մարզեր ու համայնքներ այցելելով՝ ես ծանոթացել և շփվել եմ նման շատ մարդկանց հետ: Կարծում եմ, որ այդ մարդկանց նվիրումն ու աշխատանքը մենք մշտապես պետք է պահենք մեր ուշադրության և հոգածության կենտրոնում: Դրանից լավ հայրենասիրական դաստիարակություն լինել չի կարող:
Հայաստանը բազմաթիվ փոքր ու մեծ բնակավայրերի հանրագումարն է: Այդ հանրագումարի մեջ երբեք մենք չպիտի կորցնենք անգամ ամենափոքր միավորը: Մենք պետք է սիրենք, գուրգուրենք ու պահպանենք այդ միավորը: Ո՞վ կարող է դա ավելի լավ անել, քան սեփականատերը, իր ազնիվ աշխատանքով իր ընտանիքի հացը վաստակող տղամարդն ու կինը:
Դա է հայրենիքը ճանաչելու և սիրելու միակ ուղին: Այդ արժեքները մենք միշտ պետք է ամրապնդենք և փոխանցենք սերնդեսերունդ՝ առաջին հերթին մեր ընտանիքների միջոցով: Ընտանիքը մեր ազգապահպանության ամենակարևոր և ամենաամուր միավորն է, որտեղ յուրաքանչյուր մարդ ստանում է իր հիմնարար արժեքները:
Մենք պետք է ամրապնդենք մեր դպրոցական համակարգը: Արժանապատիվ քաղաքացի և հասարակության պատասխանատու անդամ դաստիարակելու գործում կարևոր դերակատարություն է, անշուշտ, վերապահված հենց դպրոցին: Հայրենասիրությունը, մարդասիրությունն ու պատվախնդրությունը բոլորիս մեջ ներարկել են մեր ուսուցիչները:
Ո՞վ է խնամում այգին, սիրելի՛ գործընկերներ: Այգին խնամում է տերը: Ո՞վ է, գիշերներ լուսացնելով, փորձում այգին փրկել ցրտահարությունից, ոռոգում, սրսկում, պաշտպանում այգին: Միայն ու միայն տե՛րը:
Մեր հայրենիքը հենց այդ այգին է, որտեղ տերը միաժամանակ մշակ է և ծառա: Հայրենասերը նա է, ով և՛, տեր է, և՛ մշակ՝ միաժամանակ, առանց զատելու:
Տեր լինել սեփական վաստակին, տեր լինել սեփական երկրին, տեր լինել սեփական իրավունքներին՝ նշանակում է լինել ազատ:
Ազատասիրությունը և հայրենասիրությունը նույն մեդալի երկու երեսներն են: Մենք արժանի լինենք այդ մեդալին: Պաշտպանե՛նք մեր ազատությունը, ինչպես կպաշտպանեինք մեր այգին, քանի որ առանց այդ այգու չենք ունենա ո՛չ վաստակ և ո՛չ էլ որևէ այլ բան:
Վերահաս վտանգի առաջ համախմբվում են շատերը: Դա կոչվում է, ինչպես գիտեք, ինքնապաշտպանության բնազդ: Այդ բնազդը հատուկ է նույնիսկ կենդանիներին: Մեր ազգային համախմբումը հիմնված չէ և չպետք է հիմնված լինի ինքնապաշտպանական բնազդների վրա: Այն խորապես գիտակցված ընտրություն է և կոչվում է ազատություն. տիրո՛ջ ազատություն և տիրո՛ջ պատասխանատվություն: Այն մեր ինքնության և ինքնագիտակցության կարևոր բաղադրիչն է եղել հազարամյակներ և լինելու է այսուհետ ևս:
Երբ մենք ասում ենք, որ հարգում ենք և հարգելու ենք մարդու հիմնարար ազատությունները, դա մենք չենք անում ինչ-որ մեկին դուր գալու համար: Մենք դա ասում ենք և անում ենք, քանի որ մարդն առանց հիմնարար ազատությունների լիարժեք չէ:
Մեզ պետք են լիարժեք մարդիկ, մեզ պետք են երկրի տերեր, որ պատրաստ են մշակելու և պաշտպանելու իրենց վաստակը, իրենց այգին՝ մեր Հայաստանը:
Խաղաղ պայմաններում մենք ազգ-այգեպան ենք, իսկ վտանգի պահին դառնում ենք ազգ-բանակ: Ահա սա է մեր երկրի տերերի, երկրի մշակների և երկրի պաշտպանների հայեցակարգը:

YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on April 20 attended the ‘Nation-Army-2017’ Conference in the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex in Yerevan, dedicated to the issues of military education, press service of the President’s Office told Armenpress.
The Conference is organized by the Defense Ministry and the Ministry of Education and Science. Military and educational officials, public education and university executives, teachers, lecturers, representatives of NGOs and scientific centers are participating in the conference.
Accompanied by the Ministers of Defense, Education and Science, Diaspora, Sports and Youth Affairs, the Yerevan Mayor, as well as by the Chairmen of parliamentary standing committees on foreign affairs, science, education, culture, youth and sports affairs, the President visited the pavilions of the exhibition that will be opened on April 21, looked at the samples of arms and military equipment presented at separate platforms and pavilions, the products of Armenian military-industrial complex, got acquainted with the education programs presented by several leading educational institutions, their achievements. Thereafter, Serzh Sargsyan participated in the Conference during which he delivered speech.
"Distinguished Colleagues
I am very glad to meet with you in the framework of this Conference. I am glad that representatives of educational, defense, executives from other areas of our public life are present here.
Our extensive experience in the area of public administration shows that in Armenia structural issue of any kind cannot be solved exclusively in the framework of the particular area it belongs to. In the current society such issues are interconnected which means there should be compound inquiries, approaches, and solutions. It is also true for the issue of patriotic education. The best education in patriotism is illustration.
The concept of the Nation-Army proposed by the Minister of Defense is aimed at the educating the citizens who will be exacting when it comes to the security area. This Conference is another means to further solidify the link between our society, particularly our young people, and the Armed Forces.
In coming days, the exhibition here will be attended by thousands of students, teachers, and parents. They will strive to understand what our country has to offer today to the young people who want to get high-quality education, to obtain a competitive and very engaging specialty.
Initiatives to be discussed today, as well as potential, which has been accumulated for years, will create a solid base for the creation a stanch axis of commanders, officers-intellectuals of our new generation. From the Monte Melkonian college to be opened in September in Dilijan with its new and wide opportunities to the new educational programs in our military institutions of higher education, from civic educational establishments to our contract servicemen at their combat duty on the frontier – we have to continue to amplify through the renewed policies and consistent steps respect and love of our society towards the Armenian Army.
The state will continue to take practical steps with regard to the citizens who have chosen the occupation of professional officers. We will also continue to display special care towards the families of the fallen servicemen and those who have become handicaps during their term of duty and their families.
By the way, I have already instructed the Minister of Defense to take immediate and practical steps to provide with housing the families of the fallen soldiers and those who became the first degree handicaps. This problem must be solved and it must be solved before the end of 2019. I have also instructed to review swiftly and give an expeditious solution to the issue of the privatization of the apartments under the jurisdiction of the Ministry of Defense which are occupied by our servicemen who are entitled to reimbursement for housing.
To strengthen patriotic education, it is necessary first of all to strengthen within each citizen of Armenia the feeling of being the master. The best defenders of the homeland are the people who understand their share of responsibility for Fatherland.
Responsibility is not something abstract or ephemeral: responsible is the person who has at least a private corner to live. Those who don’t have it yet, should be sure that through the honest work they will get that corner. Such individuals will not only create their own corner but will expand it, will make it a family place. In that apartment, in that milieu they will raise their kids who will have the same feeling of the owner. This, and I believe it strongly, is the best patriotic education.
Don’t delude yourselves or others: without a resolute master, without men and women who cling to their own land, there can be no patriotic education. Only men and women full of the feeling of ownership are able to raise children dedicated to their homeland, to their country, and native land.
Such people do not need patriotic slogans and sermons; they know danger immediately and if necessary will rise to defend their home and their land and water.
The reforms undertaken in our country are aimed at the encouragement and strengthening of such attitude. The next few years will be decisive with this regard. The reforms are fundamental, and they will be visible and tangible for each and every citizen of the Republic of Armenia.
I believe it was that very sense of ownership that paved the way for success and victory in the Artsakh Liberation War.
Vazgen used to say “I love local patriots.” You can find such local patriots in every village, community, and town: they know the history of their place, names of all people born there and their biographies. They are always ready to tell you about their native land and are proud with it.
By the virtue of my job, I have been visiting different marzes and communities of our country and have spoken to many people. I believe that we need to keep in the center of our attention and care the dedication and labor of that people. There can be no better patriotic education than that.
Armenia is a totality of many small and large communities. The smallest unit must not be lost in that totality.
We have to love, cherish, and protect that unit. Who can do it better than the owner, men and women who earn their bread through honest work?
That’s the only way to identify and love the Fatherland. We need to constantly strengthen these values and pass them from generation to generation, first and foremost through our families. Family is the most important and the strongest unit for the preservation of our nation; people get their primary values in the family.
We need to strengthen our school system. In raising a dignified citizen and a responsible member of the society school certainly plays a pivotal role. Patriotism, humanism, and integrity were instilled in us by our teachers.
Distinguished colleagues, who is taking care of a garden? Its owner does.
Who is working day and night to protect the garden from frost, who is watering, drenching, and protecting the garden? Only and only its owner.
Our Fatherland is that very garden, whose owner is the laborer and servant at the same time. Patriot is the person who is indiscriminately the owner and the laborer at the same time.
To be the master of one’s own earnings, of one’s own country, of one’s own rights – all this means to be free. Freedom and patriotism are two sides of the same medal. Let’s be worthy of that medal. Let’s defend our freedoms as we will defend our garden since without that garden we will have no earning or anything else.
Imminent threat unites many. It is called, as you know, the instinct of self-preservation. Even animals have that instinct. Our national unity should not and is not based on the instinct of self-preservation. This is a deeply comprehended choice and is called freedom – master’s freedom and master’s responsibility. It has been an important element of our identity and self-consciousness for millennia, and will continue to be.
When we say that we respect and will respect fundamental human freedoms, we are not trying to please anyone. We say and do it because without fundamental freedoms no one is a complete human being.
We need complete individuals. We need masters of our land, who are ready to toil and defend their earning, their garden - our Armenia.
In peaceful times, we are nation of gardeners, but in time of trouble we become a nation-army. This is the concept of our land’s masters, laborers, and country defenders.