Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է «Սպայկա» ընկերության զարգացման ծրագրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 19-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Արարատի մարզ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը գյուղատնտեսության, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարների, Արարատի մարզպետի ուղեկցությամբ այցելել է «Գրինհաուզ» ընկերություն, ծանոթացել ընկերության զարգացման և ներդրումային ծրագրերի շնորհիվ արձանագրված հաջողություններին՝ ինտենսիվ այգիների ընդլայնման և ջերմոցաշինության ոլորտում իրականացված ներդրումներին, ընկերության գործունեության արդյունավետության բարձրացման նպատակով ստեղծված ենթակառուցվածքներին, կատարված ներդրումների արդյունքում ստեղծված աշխատատեղերին և 2017 թվականի գործունեության ուղղություններին: Ջերմոցային տնտեսությունում շրջայցից հետո Նախագահը «Գրինհաուզի» վարչական շենքում ծանոթացել է ընկերության ղեկավարության ներկայացրած տարեկան հաշվետվությանը և առաջիկա ծրագրերին:
Նախագահն այսօր այցելել է նաև տարածաշրջանի առաջատար ագրոհոլդինգի՝ «Սպայկա» ընկերության Երևանում գտնվող գլխամաս: Սերժ Սարգսյանը եղել է «Վոլվո» ընկերության բեռնատարների տեխսպասարկման նորագույն սարքավորումներով հագեցած կենտրոնում և «Սպայկա»-ի հյութերի ու պահածոների արտադրության գործարանում՝ ծանոթացել ընկերության ձեռքբերումներին, այդ թվում՝ արտահանման ծավալներին ու զարգացման ծրագրերին:
Ընկերության պատասխանատուները ներկայացրել են, որ 2016թ. դրությամբ «Սպայկա»-ի ուղղակի ներդրումները կազմել են 86 մլն ԱՄՆ դոլար, ընկերությունն ունեցել է 926 մշտական աշխատատեղ, իսկ 2017թ. տարեվերջին ներդրումների ընդհանուր չափը կկազմի 154 մլն ԱՄՆ դոլար, մշտական աշխատատեղերի քանակը կհասցվի 1 316-ի:
«Սպայկա» ընկերության պատասխանատուների հավաստմամբ, 2017 թվականին ընկերությունը զարգացնում է կաթի արտադրության և վերամշակման ուղղությունը՝ շարունակելով ներդրումները ինտենսիվ այգիների ու ջերմոցաշինության ոլորտում: «Սպայկա»-ի ծրագրերից է նաև հայկական ապրանքների օնլայն խանութի՝ «Արմզոն» ծրագրի իրականացմամբ այնպիսի հարթակի կազմակերպումը, որը հնարավորություն կտա Հայաստանի բոլոր արտադրողներին առանց միջնորդների ու սուպերմարկետների անմիջականորեն մուտք ունենալ ՌԴ հիմնական քաղաքներ` կարճ ժամկետում և մատչելի գներով ռուսաստանյան սպառողին հասցնելով վերոնշյալ օնլայն հարթակում նրա ընտրած հայկական ապրանքատեսակները:

YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan paid a working visit to Ararat Province on April 19, “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office.
The President, accompanied by the Ministers of Agriculture, Economic Development and Investments, and the Governor of Ararat Province visited the “Greenhouse” company, got acquainted with the achievements of the company as a result of its development and investment projects, such as expansion of intensive orchards, investments in the greenhouse construction, creation of infrastructures aimed at enhancing productivity of the company, the creation of new jobs and the activity directions for 2017. Following the tour in the greenhouse the leadership of the company presented to the President their annual report and upcoming activities.
The President also visited the leading regional agro holding “Spayka” company’s central office. Serzh Sargsyan familiarized himself with the achievements of the company, including the export volumes and development projects.
Spayka’s representatives informed President Sargsyan that in 2016 the company’s direct investments amounted to 86 million USD and 926 permanent workers were employed by the company, while at the end of 2017 the total amount of investments will stand at 154 million USD and the number of permanent workers will rise to 1316.
The representatives of the company also informed that in 2017 the company focuses on milk production and processing, while continuing the investments in the sphere of intensive orchards and greenhouses. Spayka also plans to implement the project of an online market of Armenian products, called “Armzone”, which will allow any Armenian producer to be represented in major Russian cities without any brokers or supermarkets and supply the Russian consumers their products.