Դավութօղլուի նախկին խորհրդական Մահչուփյանը դեմ կքվեարկի Թուրքիայի սահմանադրական հանրաքվեին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսահայ մտավորական, լրագրող Էթյեն Մահչուփյանը, ով Ահմեդ Դավութօղլուի վարչապետության օրոք նրա գլխավոր խորհրդականի պաշտոնն էր զբաղեցնում, հայտարարել է ապրիլի 16-ին կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեին դեմ քվեարկելու իր որոշման մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա հոդված է հրապարակել Karar պարբերականում:
Նշելով, որ նախկինում տեղի ունեցած բոլոր ընտրությունների ժամանակ կողմ է քվեարկել Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանը` Մահչուփյանն ընդգծել է, որ նախատեսվող սահմանադրական փոփոխությունները վնաս են հասցնելու հենց կուսակցությանը, ինչպես նաև ողջ Թուրքիային:
«Ես լիովին համոզված եմ, որ Թուրքիայում խորհրդարանական համակարգը հետընթաց է ապրել, որ դրա շարունակականությունը ոչ ոքի օգուտ չի բերի: Մշտապես կողմ եմ եղել նախագահական համակարգին, սակայն այս հանրաքվեի ժամանակ «ոչ» եմ քվեարկելու, քանի որ առաջարկվող նախագիծն ամբողջությամբ հակասում է նախագահական համակարգի ոգուն: Այս նախագիծը չարաշահումների համար բաց մեկ մարդու համակարգ է հաստատում: Այն, որ նախկին համակարգը վատն է, օրինական չի դարձնում մեր կողմից ևս մեկ վատ համակարգի հաստատումը: Բացահայտ սխալը որպես ճշմարիտ պաշտպանելը բարոյական չէ, և ի վերջո, ղեկավարման այս մոդելը կվնասի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանը, պահպանողականներին և Թուրքիային»,- նշել է Մահչուփյանը:

YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Armenian-Turkish intellectual, journalist Etyen Mahcupyan, who was Chief Adviser of former Turkish Prime Minister Ahmet Davutoğlu, announced his decision to vote against the April 16 constitutional referendum in Turkey, he published an article at Karar newpaper, Armenpress reported.
He said during previous elections he voted in favor of Turkey’s ruling “Justice and Development” party, but stated that the upcoming constitutional changes will damage the party itself, as well as the entire Turkey.
“I am completely convinced that the parliamentary system in Turkey recorded a regress, and that its continuation will not benefit anyone. I have always supported the presidential system, however, I am going to vote “no” at this referendum since the proposed program fully contradicts to the spirit of the presidential system. This program establishes a system for one person, a system open for abuses. The fact that the previous system is bad doesn’t make legal the establishment of one more bad system. It is immoral to support the obvious mistake as right, and eventually, this model of governance will damage the “Justice and Development” party, the conservatives and Turkey”, Mahcupyan writes.