Մեծ Բրիտանիայում քաղցրեղենում շաքարի պարունակությունը 20 տոկոսով նվազեցնելու ծրագիր Է մշակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախարարությունը մանկական ճարպակալման դեմ պայքարի շրջանակներում մշակել Է ծրագիր, որը մինչեւ 2020 թվականը 20 տոկոսով շաքարի պարունակության նվազեցում Է նախատեսում քաղցրեղենում: Ծրագիրը հրապարակված Է նախարարության կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հանգուցային նպատակը մինչեւ 2020 թվականը 20 տոկոսով շաքարի պարունակության նվազեցումն Է երեխաների համար հիմնական կատեգորիաների մթերքում»,- ասված Է ծրագրի դրույթներից մեկում:
Թեզիսների համաձայն՝ մթերքներում շաքարի քանակության նվազեցումը պետք Է սկսվի այս տարի եւ հավասարաչափ նվազեցվի տարեկան 5 տոկոսով: Ծրագիրն առանձնացնում Է ինը հիմնական կատեգորիայի մթերքներ, որոնք անհրաժեշտ Է նվազ քաղցր դարձնել. յոգուրտները, փաթիլները, թխվածքը, պուդինգները, պաղպաղակը, քաղցր մածուկները, շոկոլադը եւ կոնֆետները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Минздрав Великобритании создал программу по снижению содержания сахара в сладостях на 20%
Министерство здравоохранения Великобритании разработало в рамках борьбы с детским ожирением программу, которая предусматривает снижение содержания сахара в сладостях на 20% к 2020 году. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, программа опубликована на сайте министерства.
"Ключевая цель - уменьшение содержания сахара в основных категориях продуктов для детей на 20% к 2020 году", - говорится в одном из положений программы. Согласно тезисам, уменьшение количества сахара в продуктах должно начаться уже в этом году и равномерно снижаться на 5% в год.
Программа выделяет девять основных категорий продуктов, которые необходимо сделать менее сладкими: йогурты, хлопья, печенья, выпечка, пудинги, мороженое, сладкие пасты, шоколад и конфеты.