Ամերիկացիների գրեթե երկու երրորդը համոզված Է, որ ԶԼՄ-ները կեղծ լուրեր են հրապարակում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի բնակիչների գրեթե երկու երրորդը համոզված Է, որ ավանդական զանգվածային լրատվամիջոցները կեղծ նորություններ են տարածում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Միացյալ Նահանգների Մոնմուտ համալսարանի կատարած հարցման տվյալները:
Ինչպես գրել Է Politico հրատարակությունը, հարցման մասնակիցների 60 տոկոսը կարծում Է, որ ավանդական զանգվածային լրատվամիջոցները հորինված նյութեր են հրապարակում կանոնավոր կերպով կամ ժամանակ առ ժամանակ: Նաեւ հարցվածների 80 տոկոսը վստահություն Է հայտնել, որ Էլեկտրոնային զանգվածային լրատվամիջոցները կեղծ նորությունների աղբյուր են:
Բացի դրանից, ամերիկացիների ավելի քան 80 տոկոսը նշել Է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի լարված հարաբերություններ ունի ԶԼՄ-ների հետ, քան նրա նախորդները:

СМИ: почти две трети американцев уверены, что СМИ публикуют фейки
Почти две трети жителей США уверены, что традиционные СМИ распространяют фейковые новости. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного американским университетом Монмут.
Как пишет издание Politico, 60% респондентов считают, что традиционные СМИ публикуют сфабрикованные материалы регулярно или время от времени. В то время как уверенность в том, что электронные СМИ являются источником фейковых новостей, выразили 80% опрошенных.
Кроме того, более 80% американцев отметили, что президент Дональд Трамп имеет более напряженные отношения со СМИ, чем его предшественники.