Հռոմի պապը հորդորել Է պաշտպանել Իրաքի խաղաղ բնակիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը հորդորել Է Իրաքի խաղաղ բնակիչներին պաշտպանելու շտապ միջոցներ ձեռնարկել հումանիտար ճգնաժամի հերթական սաստկացումից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 29-ին հայտնել Է AP գործակալությունը:
«Խորը ցավ հայտնելով արյունահեղ հակամարտության հետեւանքով մարդկանց զոհվելու կապակցությամբ, ես վերստին հորդորում եմ՝ բոլոր ուժերը ներդնել քաղաքացիական անձանց պաշտպանելու համար: Դա անհրաժեշտ եւ անհետաձգելի պարտականություն Է»,- հայտարարել Է քահանայապետը՝ մարտի 29-ին Վատիկանում հանդես գալով ավանդական համընդհանուր ունկնդրության ժամանակ:
Քահանայապետը Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակում ողջունել Է իրաքցիների միջկրոնական խմբին՝ նրանց հորդորելով օգնել իրենց հայրենիքին Էթնիկական ու կրոնական տարբեր խմբերի  հաշտեցման գործում:
Ֆրանցիսկոս պապը նշել Է, որ ինքը հատկապես մտահոգված Է այն իրաքցիների ճակատագրով, որոնք «Իսլամական պետություն» խմբավորման ահաբեկիչների շրջափակման մեջ են հայտնվել Մոսուլի արեւմտյան շրջաններում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Папа Франциск призвал защитить мирных жителей Ирака
Папа римский Франциск призвал принять срочные меры по защите мирных жителей Ирака после очередной эскалации гуманитарного кризиса, сообщает в среду агентство АР.
"Выражая глубокую печаль из-за гибели людей в кровопролитном конфликте, я вновь призываю приложить все силы для защиты гражданских лиц. Это необходимая и неотложная обязанность", - заявил в среду понтифик на традиционной всеобщей аудиенции в Ватикане.
Понтифик приветствовал на площади Святого Петра в Ватикане межконфессиональную группу иракцев, призвав их помочь их родине в примирении между различными этническими и религиозными группами,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Папа Франциск отметил, что он особенно обеспокоен судьбой иракцев, оказавшихся заблокированными в западных районах Мосула, удерживаемых террористами группировки "Исламское государство" (запрещена в РФ - ИФ).