ՀՀԿ-ն քարոզարշավի ընթացքում վեց տոկոսով բարելավել է վարկանիշն ու ավելացրել համակիրների թիվը. ВЦИОМ-ի հարցումը
ՀՀԿ-ն քարոզարշավի ընթացքում վեց տոկոսով բարելավել է վարկանիշն ու ավելացրել
համակիրների թիվը. ВЦИОМ-ի հարցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը քարոզարշավի ընթացքում վեց տոկոսով բարելավել է վարկանիշն ու ավելացրել համակիրների թիվը: Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնի (ВЦИОМ)՝ մարտի 17-24-ը կատարած սոցհարցման ընթացքում՝ «Ում կտայիք ձեր ձայնը, եթե ընտրությունները կայանային առաջիկա կիրակի» հարցին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության օգտին պատասխանել է հարցվածների 39 տոկոսը, այնինչ՝ նախկին՝ փետրվարի 22-26-ն անցկացրած հարցման արդյունքներով այդ ցուցանիշը 33 տոկոս էր:
«Ծառուկյան» դաշինքի վարկանիշը նվազել է 4 տոկոսով. քաղաքական այդ ուժի օգտին կքվեարկի հարցվածների 41 տոկոսը՝ նախկին 45-ի փոխարեն:
Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնի (ВЦИОМ) սոցհարցումները ցույց են տվել, որ ԵԼՔ կուսակցությունների դաշինքի օգտին կքվեարկի հարցվածների 8 տոկոսը` նախկին 6-ի փոխարեն: Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցության օգտին քվեարկողների թիվը անփոփոխ է մնացել` 4 տոկոս: Ազատ դեմոկրատների օգտին կքվեարկի հարցվածների 1 տոկոսը՝ նախկին 2-ի փոխարեն, Հայկական վերածնունդ կուսակցության օգտին` 3 տոկոսը, «Կոնգրես և ՀԺԿ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին` 1 տոկոսը՝ նախկին 2-ի փոխարեն, «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի օգտին` 3 տոկոսը`  նախկին 2 տոկոսի փոխարեն եւ Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությանն իր ձայնը կտա հարցվածների 1 տոկոսը՝ նախկին 2 տոկոսի փոխարեն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության համառուսաստանյան կենտրոնի տնօրեն Վալերի Ֆյոդորովի խոսքով` սոցհարցումների արդյունքներով` քաղաքացիների 57 տոկոսը կարծում է, որ բավական ակտիվ ընտրապայքար է տանում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը: Ակտիվությամբ երկրորդ տեղում Ծառուկյան դաշինքն է` 52 տոկոս: Երրորդ տեղում «Ելք» դաշինքն է` 21 տոկոս: «Ծառուկյան» դաշինքի նախընտրական քարոզչանյութերի հետ ծանոթ է հարցվածների 75 տոկոսը, ՀՀԿ-ն այդ առումով երկրորդ տեղում է` 69 տոկոս»,-ասաց նա:
Հարցումն իրականացվել է ՀԿՈՒՀԿ-ի կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում 2017 թվականի մարտի 17-24-ը` Շանթ հեռուստաընկերության պատվերով: Հարցմանը մասնակցել է 1600 մարդ: Այն իրականացվել է դեմ առ դեմ մեթոդով:

VCIOM poll: Ruling party RPA improves rating by 6% and increases number of supporters during campaign
VCIOM poll: Ruling party RPA improves rating by 6% and increases number of supporters during
campaign
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. The Republican Party of Armenia (RPA) improved its rating by 6% and increased the number of supporters during the election campaign, reports Armenpress.
In a survey conducted by the Russian Public Opinion Research Center (VCIOM), in response to a question “Whom will you vote in favor of if election are held in the upcoming Saturday?”, 39% of the respondents said they will vote in favor of the RPA, whereas, in the previous survey conducted on February 22-26, this number was 33%.
The rating of Tsarukyan alliance decreased by 4%: 41% of the survey participants said they will vote in favor of this political force instead of the previous 45%.
The VCIOM public opinion polls showed that 8% will vote in favor of Yelk alliance, instead of previous 6%. The number of voters supporting the ARF remained unchanged, 4%. 1% will vote in favor of Free Democrats party instead of previous 2%, 3% will vote in favor of Armenian Revival, 1% for Armenian National Congress-People Party of Armenia alliance instead of previous 2%. 3% of respondents support Ohanyan-Raffi-Oskanyan alliance instead of previous 2% and 1% will give their vote for the Communist party instead of the previous 2%.
Valery Fedorov, VCIOM General Director, said based on the survey results, 57% of the people think that the RPA runs quite an active campaign. Then comes Tsarukyan alliance, with 52%, The third one is Yelk alliance, 21%. “75% of the respondents are aware of the election campaign materials of Tsarukyan alliance, while RPA is the second in this regard, with 69%”, Valery Fedorov said.
The survey was conducted by VCIOM in Armenia from March 17 to 24, 2017 by the order of Shant TV. 1600 people took part in the survey. It was conducted face to face.