Հայաստանը պատրաստ է հավակնոտ ծրագրերի. առողջապահական 750 միլիոնանոց նախագիծն սպասում է ներդրողի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ժամանակակից բժշկական կենտրոնի (500 մահճակալ) կառուցման ներդրումային ծրագիրը մշակել է առողջապահության ոլորտում գործող ամերիկյան հայտնի Միջազգային առողջապահական համակարգեր (AIHS-American International Healthcare Systems) կազմակերպությունը: Ամերիկահայ գործարարի կողմից ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն ու Հայաստանի զարգացման հիմնադրամ ներկայացված մեծ ենթակառուցվածքի կառուցման այդ ծրագիրն իր մեջ կներառի հիվանդանոց, ծերանոց, գիշերօթիկ դպրոց: Համաշխարհային դասի կենտրոնը կունենա նաև բժշկական դպրոց:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության ներդրումային քաղաքականության վարչության պետ Վահագն Լալայանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ենթակառույցը տարածաշրջանում կլինի եզակի և կունենա հնարավորություն հիվանդներ և այցելուներ ներգրավվելու նաև այլ տարածաշրջաններից, քանի որ այդ մեծ հիվանդանոցում պետք է ժամանակակից ծառայություններ մատուցվեն` ախտորոշման նորարարական սարքավորումներով, բուժման ամենաառաջադեմ մեթոդներով:
Վարչության պետի ներկայացմամբ` տեղակայման վայրը դեռ հայտնի չէ, այն կորոշի ներդրողը: Ծրագիրը ներկայացվել է մասնավոր հատվածի կողմից և դրա համար ներդրողներ գտնելու նպատակով հայտնվել է նախարարության ներդրումային հարթակում: Ներդրողների առկայության դեպքում կկազմակերպվի հանդիպում ծրագիրը ներկայացնողի հետ և էլ ավելի մանրամասն կքննարկեն ու կմշակեն դրա տեխնիկական հատվածը: Վահագն Լալայանը նշեց, որ ընդհանուր ենթակառուցվածքի ներդրումային ծրագրի արժեքը գնահատվել է 750 մլն դոլար: «Միայն հիվանդանոցը կարող է արժենալ մոտ 70-100 մլն դոլար: Այն Հայաստանի մասշտաբներով մեծ հիվանդանոց է լինելու: Ծրագիրը ներկայացրել է ամերիկահայ, ով պատրաստ է նաև իր միջոցներից ներդնել, սակայն ամբողջը միայնակ չի կարող իրականացնել»,-ասաց նա:
Ներդրումային նախագիծը մշակման ու զարգացման փուլում է, քննարկվում է իրականացման փուլային տարբերակը: Ներկայումս ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը և ծրագիրը ներկայացնողն աշխատում են այն ուղղությամբ, որ նախագիծը բաժանեն մի քանի փուլերի` սկզբից կառուցվի հիվանդանոցը, հետո այլ ենթակառուցվածքները:

Армения готова к смелым программам: проект стоимостью 750 млн в области здравоохранения ждет инвесторов
Армения готова к смелым программам: проект стоимостью 750 млн в области
здравоохранения ждет инвесторов
Известная американская компания Международные системы здравоохранения (AIHS-American International Healthcare Systems) разработала проект на строительство в Армении современного медцентра на 500 коек. Программу в Министерство экономического развития и инвестиций Армении и в Фонд развития Армении представил известный американский бизнесмен армянского происхождения. Медцентр включает больницу, дом престарелых и интернат, а также медицинскую школу.
Начальник отдела инвестиционной политики Министерства экономического развития и инвестиций Армении Ваагн Лалаян сказал в беседе с «Арменпресс», что это будет уникальное в регионе заведение, в котором возможность получить медпомощь будут иметь и жители других регионов, поскольку в медцентре будет возможность применения самых передовых диагностических технологий и оказания высококвалифицированной медпомощи.
Пока место не выбрано, оно определит инвестор. Проект выставлен для тендера на  инвестиционной площадке Министерства экономического развития и инвестиций Армении.
Как  сказал начальник отдела инвестиционной политики Министерства экономического развития и инвестиций Армении Ваагн Лалаян,  стоимость проекта оценивается в  750 млн долларов. «Только больница будет стоить около 70-100 млн долларов, по масштабам Армении это будет крупная больница. Представивший проект американский бизнесмен армянского происхождения готов вложить и свои средства, однако не может сам осилить все расходы»,- сказал начальник отдела инвестиционной политики Министерства экономического развития и инвестиций Армении Ваагн Лалаян.
Инвестиционный проект находится в стадии доработки. Министерство экономического развития и инвестиций Армении работает над тем, чтобы развить его на несколько этапов.