Նյու Յորքում վաճառքի Է հանվել Գրետա Գարբոյի բնակարանը. ABC
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլիվուդյան դերասանուհի Գրետա Գարբոյի նյույորքյան բնակարանն առաջին անգամ վաճառքի Է հանվել: Ինչպես հայտնել Է ABC հեռուստաալիքը, դրա նախնական գինը կազմում Է 5,95 մլն դոլար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գնորդներին շքեղ բնակարան Է առաջարկվում Մանհեթենում՝ Իսթ-Ռիվերի նեղուցի հիանալի տեսարանով: 1951 թվականին Գրետա Գարբոն, որը 1905 թվականին ծնվել Է Շվեդիայում, ԱՄՆ-ի քաղաքացիություն Է ընդունել եւ երկու տարի անց բնակարան ձեռք  բերել Նյու Յորքում, որտեղ ապրել Է մինչեւ իր կյանքի վերջին օրերը:
Նա վախճանվել Է 1990 թվականին 84 տարեկան հասակում, եւ այդ ժամանակվանից բնակարանը չի վաճառվել: Հարկաբաժինները զբաղեցնում են շենքի ամբողջ հինգերորդ հարկը, շենք, որտեղ ապրել են բազմաթիվ հոլիվուդյան դերասաններ եւ այլ հայտնիներ:
Ինտերիերը հիմնականում պահպանվել Է այն տեսքով, որն ունեցել Է նրա տիրուհու օրոք: Միայն խոհանոցն Է նոր: 280 քառակուսի մետր մակերեսի վրա տեղաբաշխված են երեք ննջարանները, աշխատասենյակը եւ եղեք լոգարանները: Ինտերիերում գերակշռում են տաք վարդագույն եւ կանաչ գույները, պատերը հարդարված են մետաքսե գործվածքով:
Դերասանուհու եղբոր թոռան՝ Դերեք Ռեյսֆիլդի խոսքով, այս համադրությունը հիշեցնում Է Ստոկհոլմի այն վայրը, որտեղ անցել Է Գրետա Գարբոյի մանկությունը՝ «ջրին մոտ եւ արեւի շատ լույս»: «Նրան դուր Էր գալիս դիտել լողացող նավակներն ու նավերը»,-ասել Է նա:
Ռեյսֆիլդը նաեւ հիշեցրել Է, որ Գրետա Գարբոն նախընտրում Էր բավականին մեկուսացված կյանք վարել, քանի որ «երբեք չի ցանկացել մասնակցել Հոլիվուդի այդ ամբողջ կրկեսին»: Դերասանուհին խուսափում Էր հանրային միջոցառումներից, հարցազրույցներ չԷր տալիս, բայց նրան դուր Էին գալիս զբոսանքները Նյու Յորքով: «Նա սիրում Էր Նյու Յորքը, որի փողոցներով կարող Էր երկար քայլել՝ գրեթե անճանանչ մնալով այլ մարդկանց կողմից»,-նշել Է Ռեյսֆիլդը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ABC: в Нью-Йорке выставлена на продажу квартира Греты Гарбо
Нью-йоркские апартаменты голливудской актрисы Греты Гарбо впервые выставлены на продажу. Как сообщила телекомпания ABC, их первоначальная цена составляет $5,95 млн.
Покупателям предлагается роскошная квартира на Манхэттене с великолепным видом на пролив Ист-Ривер. В 1951 году Грета Гарбо, родившаяся в 1905 году в Швеции, приняла американское гражданство, а спустя два года приобрела квартиру в Нью-Йорке, где жила до конца своих дней.
Она умерла в возрасте 84 лет в 1990 году, и с тех пор квартира не продавалась. Апартаменты занимают весь пятый этаж дома, в котором жили многие голливудские актеры и другие знаменитости, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Интерьер в основном сохранился в том же виде, что и при жизни хозяйки. Новой является только кухня. На площади 280 квадратных метров расположены три спальни, кабинет и три ванные комнаты. В интерьере преобладают теплые розовые и зеленые цвета, стены отделаны шелковой тканью.
По словам внучатого племянника актрисы Дерека Рейсфилда, такое сочетание напоминает местность в Стокгольме, где прошло детство Греты Гарбо: "близко к воде и много солнечного света". "Ей нравилось смотреть на плавающие лодки и суда", - сказал он.
Рейсфилд также напомнил, что Грета Гарбо предпочитала вести довольно уединенную жизнь, поскольку "никогда не хотела участвовать во всем этом цирке Голливуда". Актриса избегала публичных мероприятий, не давала интервью, но ей нравились пешие прогулки по Нью-Йорку. "Она любила Нью-Йорк, по которому могла долго ходить почти неузнаваемой другими людьми", - отметил Рейсфилд.