Չինացի գիտնականները երկու րոպեում արյան խմբի որոշման մեթոդիկա են մշակել. China Daily
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չունցին քաղաքի (Հարավարեւմտյան Չինաստան) համալսարանի գիտնականները մշակել են ընդամենը երկու րոպեում մարդու արյան խմբի եւ ռեզուս-ֆակտորի որոշման մեթոդիկա: Ինչպես հաղորդել Է China Daily թերթը, նոր մեթոդը ոչ միայն նվազ ծախսատար Է ժամանակի եւ արժեքի իմաստով, այլեւ հարմար Է արտալաբորատորային պայմաններում օգտագործման համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ներկայում հիվանդանոցներում դրա համար օգտագործվում են լաբորատորային ցենտրիֆուգներ, իսկ բուն գործընթացն զբաղեցնում Է շուրջ կես ժամ: Սակայն Չունցինի 3-րդ զինվորական բժշկական համալսարանի նանոբժշկագիտության մասնագետները մշակել են ավելի արդիական մեթոդիկա:
Դրա հիմքում ընկած Է արյան թթվայնությանն արձագանքող ազդանյութը՝ բրոմկրեոզոլային կանաչ մոնոանիոնային դեղին ինդիկատորը: Հեղուկի նմուշը այդ ռեակտիվով ներծծված թղթին քսելիս արյան մեջ առավել տարածված սպիտակուցները՝ ալբումինները, ռեակցիայի մեջ են մտնում ինդիկատորի հետ: Կախված արյան գույնի փոփոխությունից, կարելի Է անզեն աչքով որոշել դրա խումբը եւ ռեզուս-ֆակտորը:
Այս ծրագրով հետազոտությունները կատարվում են 2014 թվականից, այդ ընթացքում գիտնականներն ուսումնասիրել են արյան գրեթե 3,55 հազար նմուշ, ըստ որում մեթոդի ճշգրտությունը կազմել Է 99,95 տոկոս, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: ученые из Китая разработали методику определения группы крови за две минуты
Ученые из города Чунцин (Юго-Западный Китай) разработали методику определения группы крови и резус-фактора человека всего за две минуты. Как сообщила газета China Daily, новый метод является не только менее затратным по времени и стоимости, но и подходит для использования во внелабораторных условиях.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, в настоящее время в больницах для этого используются лабораторные центрифуги, а сам процесс занимает около получаса. Однако специалисты из группы наномедицины 3-го военного медицинского университета Чунцина разработали более современную методику.
В ее основе лежит реагирующий на кислотность крови реагент - моноанионный желтый индикатор бромкрезоловый зеленый. При нанесении образца жидкости на бумагу, пропитанную этим реактивом, наиболее распространенные в крови белки - альбумины - вступают с индикатором в реакцию. В зависимости от изменения цвета крови можно невооруженным глазом определить ее группу и резус-фактор.
Исследования по этой программе ведутся с 2014 года, за это время ученые изучили почти 3,55 тыс. образцов крови, при этом точность метода составила 99,95%.