Դամասկոսը պատրաստ Է քննարկել Սիրիայի նոր սահմանադրությունը. Ասադ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի իշխանությունները պատրաստ են քննարկել Սիրիայի նոր սահմանադրությունը, բայց նրանք պետք Է իմանան՝ ովքեր են մասնակցելու Ժնեւի բանակցություններին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ռուս լրագրողներին հայտարարել Է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը:
«Մենք պատրաստ ենք քննարկել ամեն ինչ, այդ թվում՝ սահմանադրությունը, բայց մեզ անհրաժեշտ Է իմանալ՝ ովքեր են մտադիր մասնակցել Ժնեւի բանակցություններին, պատրաստվում են նրանք արդյոք քննարկել նույն փաստաթուղթը, թե՝ ոչ»,- ասել Է Ասադը:
Նա հիշեցրել Է, որ սիրիական ընդդիմության պատվիրակությունը չի մասնակցել անցած շաբաթ Աստանայում կայացած բանակցությունների հերթական փուլին: Ըստ Սիրիայի նախագահի, այդ որոշումը կապված Է Թուրքիայի «բացասական ազդեցության» հետ:
Ավելի վաղ Ռուսաստաննն առաջարկել Է սահմանադրական հանձնաժողովի ստեղծման նախագիծ, որը կզբաղվի Սիրիայի նոր սահմանադրության մշակմամբ:
Ժնեւում միջսիրիական բանակցությունների հինգերորդ փուլը կսկսվի մարտի 23-ին: Պատվիրակությունները Շվեյցարիայում կհավաքվեն մեկ օր առաջ: Ենթադրվում Է, որ կողմերը քննարկելու են կառավարության ստեղծումը, երկրի նոր հիմանական օրենքի մշակման գրաֆիկը, ընտրությունները եւ ահաբեկչության դեմ պայքարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Дамаск готов обсуждать новую конституцию Сирии
Власти Сирии готовы к обсуждению новой конституции страны, но им необходимо знать, кто будет участвовать в переговорах в Женеве. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил российским журналистам сирийский президент Башар Асад.
"Мы готовы обсуждать все что угодно, в том числе и конституцию, но нам необходимо знать, кто намерен участвовать в переговорах в Женеве, собираются ли они обсуждать тот же документ или нет", - сказал Асад.
Он напомнил, что делегация сирийской оппозиции решила не принимать участие в очередном раунде переговоров в Астане на прошлой неделе. Такое решение, считает президент Сирии, связано с "негативным влиянием" Турции.
Ранее Россия предложила проект создания конституционной комиссии, которая займется разработкой новой конституции Сирии.
Пятый раунд межсирийских переговоров в Женеве начинается 23 марта. Делегации соберутся в Швейцарии днем раньше. Предполагается, что стороны будут обсуждать создание правительство, график разработки нового основного закона страны, выборы и борьбу с терроризмом.