ՀՀ անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին և համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ ամբողջովին համատեղելի են. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժամանակը և պրակտիկան ցույց են տալիս, որ Հայաստանի անդամակցությունն այլ ռազմաքաղաքական կառույցներում և համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ ամբողջովին համատեղելի են:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մեր տարածաշրջանում բազմաթիվ դերակատարներ կան և մենք փորձում ենք յուրաքանչյուր պարագայում մեր ազգային անվտանգության համար գտնել համագործակցության հնարավորություն, և երբեք 25 տարիների ընթացքում Հայաստանը չի փորձել որևէ շահ տեսնել կամ ունենալ այդ դերակատարների հակամարտությունից»,- շեշտեց Հանրապետության նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի կարծիքով` դա կործանարար քաղաքականություն է: «Մենք նաև տարածաշրջանում համոզվեցինք իմ խոսքերի ճշմարտացիության մեջ»,- ընդգծեց ՀՀ Նախագահը:
«Անշուշտ, տարբեր նպատակներ են հետապնդում և ՀԱՊԿ-ը և ՆԱՏՕ-ն, բայց նորից եմ կրկնում, որ մեր պրակտիկան խոսում է այն մասին, որ հնարավոր է, որպեսզի երկիրն իր ազգային անվտանգությունն ապահովելու համար համագործակցության եզրեր գտնի տարբեր ձևաչափերում: Իմիջիայլոց, ասեմ, որ երբ Եվրամիության հետ բանակցություններ էինք վարում և խոսքը գնում էր Եվրասիական տնտեսական միությանը մեր անդամակցության մասին, և ԵՄ-ում որոշակի մտահոգություն էին հայտնում այս առիթով, մենք բերում էինք ՆԱՏՕ-ի օրինակը` ասելով, որ, լինելով ՀԱՊԿ-ի հիմնադիր անդամ, մենք 25 տարի է համագործակցում ենք ՆԱՏՕ-ի հետ, և դրանից ոչ մի վատ բան չի պատահում: Այնպես որ, կարծում եմ մեր օրինակն ուսանելի է, և մենք շարունակելու ենք մեր այս քաղաքականությունը»,- ամփոփեց Սերժ Սարգսյանը:

Armenia’s accession to CSTO and cooperation with NATO fully combinable – President Sargsyan
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Time and practice show that Armenia’s accession to other military-political establishments and cooperation with the NATO are fully combinable, “Armenpress” reports President Sargsyan announced in the joint press conference with NATO Gen-Sec Jens Stoltenberg.
“There are various players in our region and we try to find opportunities for cooperation to ensure our national security in any case and during the 25 years Armenia has never tried to take advantage of the confrontation of those players”, the President of Armenia underlined.
According to Serzh Sargsyan, it can turn out to be a devastating strategy. “No doubt, the CSTO and the NATO pursue different goals, but I reiterate that our practice shows it’s possible that a country finds ways for cooperation in different formats to ensure its national security. By the way, I want to note that when we were negotiating with the European Union our membership to the Eurasian Economic Union was touched upon and there were some concerns within the EU in that regard and we used to bring the example of the NATO, pointing out that we, being a CSTO member state, have been cooperating with the NATO for 25 years and nothing bad happens. So I think our cooperation is exemplary and we will continue our policy”, Serzh Sargsyan said.