Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակը վերահսկելի է. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակը վերահսկելի է: Հակառակորդը շարունակում է խախտել հրադադարը, սակայն արտառոց բան այս պահին չկա: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Հակառակորդը երկու ուղղությամբ դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է ձեռնարկել, սակայն սա անսպասելի և տարօրինակ զարգացում չէ: Սա այն է, ինչ մենք սպասում ենք ամեն օր: Մենք գործ ունենք ահաբեկչական երկրի հետ: Բացի դրանից, կան որոշ հանգամանքներ, որոնք ավելի են խթանում հակառակորդի նման պահվածքը: Դուք գիտեք, որ այսպես կոչված «Խոջալուի ջարդերի» օրն է, որը կատարել է ադրբեջանական վերնախավը: Նրանք պետք է այդպես հատուկ հիշեն այդ օրը, իսկ հիշելու ձևը նման զարգացումներն են»,- ասաց Բաբայանը:
Նրա խոսքով` ադրբեջանական ներքաղաքական վերջին զարգացումները նույնպես խթանում են նման հանցավոր կեցվածքի դրսևորումը: «Մենք գիտենք, որ Իլհամ Ալիևն իր կնոջը նշանակել է երկրի առաջին փոխնախագահ: Հիմա ժողովրդի մի մասը դժգոհ է և դա համարում է խայտառակություն: Ադրբեջանական բանակի անձնակազմն էլ այս պարագայում պետք է մտածի, որ գերագույն-գլխավոր հրամանատարին ղեկավարում է կինը: Այս վիճակում «գերագույն-գլխավոր հրամանատարը» պետք է ցույց տա, որ իրեն ոչ թե կինն է ղեկավարում, այլ աշխարհակալ է, Լենկ Թեմուրի նման զորավար է: Պարզապես Ալիևը հաշվի չի առնում, թե ում հետ գործ ունի: Եթե նրան թվում է, թե մենք աչալուրջ չենք, չենք պաշտպանելու մեր անվտանգությունը, չարաչար սխալվում է: Դրա համար, տալով մեծ կորուստներ, հետ են շպրտվել: Այնքան են կորուստներ տվել, որ նույնիսկ մի քանի դիակ չեն կարողացել չեզոք գոտուց հանել: Սա է վիճակը»,- հավելեց Դավիթ Բաբայանը:

Situation in Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact under control – Davit Babayan says
YEREVAN, FEBRUARY 25, ARMENPRESS. The situation in the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact is under control. The Azerbaijani side continues violating the ceasefire, however there is nothing extraordinary at the moment, Davit Babayan – Spokesman of the President of Nagorno Karabakh (Artsakh Republic), told “Armenpress”.
“The Azerbaijani forces conducted sabotage infiltration attempt at two directions, however this is not an unexpected and strange phenomenon. This is what we expect every day. We deal with a terrorist country. Moreover, there are some factors which further contribute to Azerbaijani such behavior. You know that today is the so-called “Khojaly massacre” day which was carried out by the Azerbaijani top leadership. They must remember this day, and such developments are the way of remembering it”, Davit Babayan said.
He said the recent Azerbaijani internal political developments also contribute to demonstrating such criminal behavior. “We know that Ilham Aliyev appointed his wife as first Vice-President of the country. Now some part of the Azerbaijani people are not satisfied and consider this as a shame. The leadership of the Azerbaijani army in this case must think that the “supreme commander-in-chief” is headed by a wife. In this circumstance the “supreme commander-in-chief” must show that he is no headed by the wife, he is a military leader like Tamerlane. In fact, Aliyev doesn’t consider whom he is dealing with. If he thinks we are not alert, will not protect our security, he is completely wrong. That’s why they have been thrown back by suffering great losses. The losses were so many that they were even unable to remove some bodies from the neutral zone. This is the situation”, Davit Babayan said.
On February 25, as of 03:00 and 04:00, the Azerbaijani side conducted an attack attempt at two south-eastern (Martuni) and eastern (Akna) directions by using respective mine clearance equipment and special measures.