Կայացած երկրներն այդպես չեն վարվում. ԵԽ պատգամավորը մտահոգիչ է համարում Ադրբեջանի պահվածքը իր գործընկերների հանդեպ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շատ մտահոգիչ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները սկսել են քրեական հետապնդումներ Եվրախորհրդարանի այն պատգամավորների նկատմամբ, ովքեր մասնակցում էին Լեռնային Ղարաբաղում անցկացված Սահմանադրական հանրաքվեին որպես դիտորդներ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Եվրախորհրդարանի շվեդ պատգամավոր Սորայա Փոստը։
«Սա ընդհանրապես չի նպաստում որեւէ բանի: Կայացած երկրները այսպես չեն վարվում: Մենք միանշանակ հանգամանալի քննարկում կունենանք Եվրախորհդարանում այն մասին, թե ինչպես այս ամենին ընթացք տանք: Սա այսպես չի մնա»,-շեշտեց ԵԽ պատգամավորը:
Ադրբեջանը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի (Լյուքսեմբուրգ), Յարոմիր Շտետինայի (Չեխիա) և Էլենի Թեոխարուսի (Կիպրոս) նկատմամբ: Նրանք Արցախ էին ժամանել՝ որպես միջազգային դիտորդներ Սահմանադրական հանրաքվեին մասնակցելու համար:

“This is not how mature countries conduct their business” – MEP Soraya Post concerned over Azerbaijan’s behavior towards her colleagues
“This is not how mature countries conduct their business” – MEP Soraya Post concerned over
Azerbaijan’s behavior towards her colleagues
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. It is very troubling that Azerbaijani authorities have initiated criminal proceedings against MEPs who were in Nagorno Karabakh as referendum observers, MEP Soraya Post said in an interview with “Armenpress”.
“This is not helpful at all and is not how mature countries conduct their business. We will certainly have a thorough discussion in the European Parliament on how to proceed. This will not stand”, Soraya Post said.
Azerbaijan declared MEPs Frank Engel (Luxembourg), Jaromír Štětina (Czech Republic) and Eleni Theocharous (Cyprus) as internationally wanted. They visited Karabakh to take part in the Constitutional referendum as international observers.