Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների հերթական հանդիպումն է նախապատրաստվում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչությունները նախապատրաստում են երկու երկրների նախագահների հերթական հանդիպումը: Փետրվարի 22-ին Մոսկվայում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումից հետո այս մասին հայտնեց ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը: «Պարոն Նալբանդյանի հետ քննարկումները կառուցողական էին, հագեցած ու հստակ: Մենք քննարկել ենք երկկողմ հարաբերությունների ողջ շրջանակը և մանրամասն քննարկել ենք պայմանավորվածությունները մեր գործողությունները միջազգային կառույցներում կոորդինացնելու շուրջ: Հայ-ռուսական համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում շարունակում է զարգանալ: Այդ համագործակցությանը լրացուցիչ իմպուլս է հաղորդել վերջերս Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այցը Ռուսաստան, մենք նախապատրաստում ենք երկու երկրների նախագահների հերթական հանդիպումը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Լավրովը:
ՌԴ ԱԳ նախարարը հավելեց, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև շատ բարձր մակարդակի վրա է առևտրաշրջանառությունը` հիշեցնելով, որ անցյալ տարվա արդյունքներով այն կազմել է շուրջ 1 միլիարդ դոլար: Լավրովը նաև շեշտեց այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ում օտարերկրյա կապիտալի ներդրման 40 տոկոսը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին:
Սերգեյ Լավրովը գոհունակություն հայտնեց, որ փետրվարի 23-ից ուժի մեջ է մտնում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առանց վիզային ռեժիմի այցերի մասին համաձայնագրում փոփոխությունը, որի համաձայն ՌԴ քաղաքացիները կկարողանան ՀՀ այցելել ներքին անձնագրերով:

Armenian, Russian MFAs prepare next meeting of Presidents of two countries
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. The Foreign Ministries of Armenia and Russia are preparing the regular meeting of the Presidents of the two states, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said after the meeting with his Armenian counterpart Edward Nalbandian in Moscow on February 22, reports “Armenpress”.
“The discussions with Mr. Nalbandian were constructive, comprehensive and clear. We have discussed the entire circle of bilateral relations and discussed in-detail the agreements on coordinating our actions in the international structures. The Armenian-Russian cooperation continues developing at various sectors. Armenian Prime Minister Karen Karapetyan’s recent visit to Russia gave an additional impetus to this cooperation, we prepare the regular meeting of the Presidents of the two countries”, Lavrov said.
He added that the trade turnover between Armenia and Russia is at the highest level, recalling that it comprised over 1 billion USD based on the figures of the last year. Lavrov highlighted the fact that 40% of the investment of foreign capital in Armenia accounts for Russia.
Sergey Lavrov expressed satisfaction that the change in the agreement on visa-free regime visits between Armenia and Russia comes into force on February 23, according to which Russian citizens can visit Armenia with internal passports.