Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը ներկայացվում է Փարիզում, Լիոնում և Մարսելում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և գործընկեր Business France-ի ջանքերով փետրվարի 21-28-ը Ֆրանսիայում կազմակերպվել է Հայաստանի տնտեսության ներդրումային միջավայրի քարոզարշավ, որի ընթացքում կներկայացվի երկրի տնտեսության և այստեղ բիզնես սկսելու առավելությունները։ Մեկշաբաթյա միջոցառմանը նախատեսված են հանդիպումներ ֆրանսիական երեք խոշոր քաղաքներում՝ Փարիզում, Լիոնում և Մարսելում, իսկ փետրվարի 23-ին մայրաքաղաքում կմեկնարկի ներդրումային համաժողով՝ գործարար նախագծերը հնարավոր ներդրողներին ներկայացնելու նպատակով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից:
Հայկական ընկերությունները գյուղատնտեսության և սննդի, ՏՏ և ճարտարագիտության, թեթև արդյունաբերության, գինեգործության, ոսկերչության, դեղագործության, տրանսպորտի, էներգետիկայի ոլորտների իրենց գործարար ծրագրերը կներկայացնեն 25 ֆրանսիական ընկերությունների հետ հանդիպումներում։
Հիմնադրամը հաշվի է առնում, որ չնայած մեր երկրում ֆրանսիական ներդրումների առկայությանը, մի շարք ոլորտներում դրանց ծավալն ավելացնելու մեծ ներուժ կա։ Ֆրանսիացի գործարարներին ներկայացվում է նաև մեր երկրի միջոցով ԵԱՏՄ և Իրանի շուկաներ մուտքի առավելությունը։
«Աշխարհագրական դիրքից բացի, համեմատաբար հեշտ է Հայաստանում ներդրում կատարել նաև բարենպաստ առևտրային ռեժիմների շնորհիվ ու մի շարք պատճառներով․ պետությունն աջակցում է ներդրում կատարող ընկերություններին, տարբեր կառույցների միջոցով յուրաքանչյուր գործարարի կողքին է ներդրումային ցանկացած փուլում։ Մենք ունենք ապահով երկիր, որակյալ աշխատուժ, եվրոպական ու ամերիկյան ընկերությունները սա դիտարկում են որպես իրական արժեք»,-նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանը։
Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների իրազեկման բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներ նախատեսված են ամբողջ տարվա ընթացքում։

Инвестиционная привлекательность Армении будет представлена в Париже, Лионе и Марселе
Усилиями Фонда развития Армении и Агентства по развитию экономической деятельности предприятий на международной арене «Business France» с 21 по 28 февраля во Франции организована кампания по пропаганде инвестиционной среды и экономики Армении, в ходе которой будут представлены преимущества экономики и основания бизнеса в стране.
На недельном мероприятии запланированы встречи в трех крупных городах Франции – Париже, Лионе и Марселе, а 23 февраля, с целю представления бизнес-проектов потенциальным инвесторам, во французской столице стартует инвестиционный форум.
Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе Фонда развития Армении.
В ходе встречи с 25 французскими компаниями армянские компании представят свои бизнес-программы в сфере сельского хозяйства, пищевой промышленности, информационных технологий, архитектуры, легкой промышленности, виноделия, ювелирного ремесла, фармацевтики, транспорта, энергетики.
Фонд принимает во внимание, что, несмотря на наличие в Армении французских инвестиций, в ряде сфер налицо потенциал увеличения их объемов. Французским предпринимателям представляются преимущества вступления посредством Армении на рынок Ирана и ЕАЭС.
“Помимо того, что у Армении, для того, чтобы стать этой платформой, довольно удобное географическое положение, она еще обладает достаточно благоприятной бизнес-средой, надежностью, качественной рабочей силой”, - отметил исполнительный директор Фонда развития Армении Карен Мкртчян.
Мероприятия, нацеленные на повышение уровня информированности относительно инвестиционных возможностей Армении, заланированы на весь текущий год.