Կարեն Կարապետյանը կոչ է անում տեղադրել արևային վահանակներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը բոլորին կոչ է անում տեղադրել արևային վահանակներ իրենց տներում եւ բիզնեսներում: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին վարչապետը նշել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Կոչ եմ անում բոլորին տեղադրել արևային վահանակներ իրենց տներում ու բիզնեսներում։ Մենք ստեղծել ենք այնպիսի պայմաններ, որ արևային էներգետիկայից չօգտվելն արդեն անտրամաբանական է: Այս տարի կառավարությունն աշխատում է բազմաթիվ ուղղություններով, որպեսզի այս ոլորտում ունենանք աննախադեպ աճ»,- գրել է Կարեն Կարապետյանը:
Արդեն տարբեր տների ու բիզնեսների տանիքներին առկա է արևային 35-ից ավելի կայան: Եվս 2 արևային համակարգային կայան կառուցվում են 453 կվտ և 1 ՄՎտ հզորությամբ: Արևային ջրատաքացուցիչների կիրառումը նույնպես նոր թափ է ստացել այս տարի:

Карен Карапетян призывает устанавливать солнечные панели
Премьер-министр Армении Карен Карапетян призывает устанавливать на домах и использовать в бизнесе солнечные панели. Как передает «Арменпресс», об этом премьер-министр написал на своей страничке в соцсети Facebook.
Призываю всех устанавливать на своих домах и использовать в бизнесах солнечные панели. Мы создали такие условия, что просто было бы нелогично не воспользоваться солнечной энергетикой. В этом году правительство работает по многочисленным направлениям, чтобы добиться беспрецедентного роста в данной сфере ”, - написал Карен Карапетян.
В Армении уже установлены на домах или используются в бизнесе более 35 солнечных электростанций. Строятся еще две системные станции мощностью 453 кВт и 1 МВт.  В текущем году новый импульс получило и использование солнечных водонагревателей.