Նախագահ Սարգսյանը երկրապահներին դիմել է հայոց երկրի նորաթուխ պաշտպանների լեզվով՝ «Հոպարնե՛ր, կոչ եմ անում վառոդը չոր պահել»
Նախագահ Սարգսյանը երկրապահներին դիմել է հայոց երկրի նորաթուխ
պաշտպանների լեզվով՝ «Հոպարնե՛ր, կոչ եմ անում վառոդը չոր պահել»
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 18-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է Երկրապահ կամավորականների միության (ԵԿՄ) 11-րդ համագումարին: Հանրապետության Նախագահը ողջույնի խոսք է հղել համագումարի մասնակիցներին և հյուրերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Երկրապահ կամավորականների միության 11-րդ համագումարում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր  խոսքում նշել է.
«Սրբազա՛ն հայրեր,
Սիրելի՛ մարտական ընկերներ,
Հարգելի՛ զինակիցներ,
Ողջունում եմ Երկրապահ կամավորականների միության 11-րդ համագումարի մասնակիցներին և հյուրերին:
Երկրապահը կազմավորվել է մեր նորագույն պետականությանը զուգընթաց, ունեցել է նշանակալի մասնակցություն Արցախի և Հայաստանի պաշտպանության գործում: Այդ ժամանակից ի վեր «Երկրապահ» անունն իսկ օգտագործվում է և՛ եզակի, և՛ հոգնակի իմաստով, ուստի և նշանակում է ուժեղ անհատ և վառ անհատականությունների դաշինք:
Երկրապահը ձևավորել է ավանդույթներ և սկզբունքներ, որոնց ակունքներում Երկրապահ կամավորականների միության հիմնադիր և անփոխարինելի առաջնորդ Վազգեն Սարգսյանն էր: Այդ ավանդույթներն ու սկզբունքները պահպանվում են և զարգանում՝ մեր երկրի ու հասարակության հազարամյակների երթին համընթաց:
Երկրապահը մի ամբողջ շերտ է մեր հասարակության մեջ: Մի առանձնահատուկ շերտ, որտեղ յուրաքանչյուր անհատի կենսագրությունը ուղղակի կերպով միահյուսված է մեր երկրի կենսագրությանը: Այն միահյուսված է սեփական երկիրը ազատագրելու, պաշտպանելու և ոտքի կանգնեցնելու պատմությանը: Այս դահլիճում ներկա մարդկանց անձնական պատմությունները մեծ հաշվով մեր պայքարի և հաղթանակների հավաքական պատմությունն են:
Շինականը, մտավորականն ու բանվորը դարձան երկիրը պահող կամավորներ, երբ երկիրն ու ժողովուրդը վտանգի մեջ էին: Դուք պատվով կատարեցիք ձեր առաքելությունը: Ձեր արածն այսօր՝ տասնամյակների հեռվից, վստահորեն կարող ենք կոչել «պատմական առաքելություն»: Եվ դուք վերադարձաք ձեր խաղաղ աշխատանքին, երբ դա հնարավոր եղավ:
Դուք վերադարձաք` մեր զոհված մարտական ընկերների կորուստը ձեր սրտերում, բայց նաև գիտակցելով, որ հակառակորդին պարտադրված զինադադարը դեռ վերջնական խաղաղություն չէ: Դուք վերադարձաք՝ գիտակցելով, որ դեռ շատ անելիքներ ունեք մինչև մեր հողի վրա վերջնականապես կհաղթանակի խաղաղությունը, և մեր սահմաններում անդորր կտիրի:
Սիրելի՛ երկրապահներ,
Այս կառույցը մեծ աշխատանք է կատարել և այսօր էլ ակտիվ գործունեություն է ծավալում: Մանրամասները դուք ինձնից լավ գիտեք: Բայց ես ցանկանում եմ հատկապես շեշտել այն կարևոր դերակատարությունը, որ դուք ունեցել եք և ունեք մեր պատանիների ռազմահայրենասիրական դաստիարակության գործում:
Այն պայծառ երիտասարդությունը, որ մենք ունենք այսօր Հայաստանում, պտուղն է մեր պետության և ողջ հասարակության ջանքերի: Արդյունքն է ընտանիքի, դպրոցի, բայց նաև Արցախյան ազատամարտի մասնակիցների, այսինքն՝ նաև ձեր և ձեր մարտական ընկերների տված անձնական օրինակների:
Միշտ ծառի մասին դատում են ըստ պտուղի որակի: Թող բոլոր հոռետեսները նայեն ու համոզվեն, փարատեն իրենց կասկածները: Մեր երիտասարդությունը՝ մեր անկախության ազատատենչ և խրոխտ սերունդը, ապացուցում է, որ մեր ընդհանուր կենաց ծառը առողջ է, ամուր և արգասաբեր:
Երկրապահը տասնամյակներ շարունակ կարգախոսի նման կրկնել է. «Եթե պետք լինի, մենք նորից կգանք հայրենիքը պաշտպանելու»: Անցյալ տարի՝ ապրիլին պետք եղավ: Եվ դուք գնացիք: Ձեզնից շատերը, արդեն ճերմակած մազերով, գնացին կանգնելու մեր երիտասարդ առյուծների կողքին: Գնացին թեթևացնելու նրանց գործը, բայց նաև նոր ոգի և կամք հաղորդելու հայոց երկրի նորաթուխ, բայց ոչ պակաս տղամարդ պաշտպաններին:
Նրանց համար դուք արդեն «հոպարներ» էիք: Ազատամարտի տարիներին դա մեզնից ոչ մեկի մտքով չէր անցնում: Ես հիմա ձեզ կդիմեմ հենց այնպես, ինչպես ձեզ դիմում էին մեր երիտասարդ զինվորները:
Հոպարնե՛ր,
Թո՛ղ ոչ ոք չկասկածի, որ մենք անմնացորդ նվիրված ենք մեր հայրենիքի պաշտպանությանը, որ մենք ցանկացած պահի պատրաստ ենք լինելու առաջնագծում, պատրաստ ենք լինելու խրամատում մեր երիտասարդների, մեր կանոնավոր բանակի հետ միասին պաշտպանելու մեր հայրենիքը, որ մենք հավատարիմ ենք լինելու մեր ուխտին, որ մենք հավատարիմ ենք մեր նահատակված զինակից ընկերների պայծառ հիշատակին:
Երկրապահ կամավորականների միությունը, լինելով հասարակական կազմակերպություն, մեզանում ձեռք է բերել շատ յուրահատուկ կշիռ: Այս իրողությունը խոսում է ձեր ուժի մասին, խոսում է ձեր կազմակերպվածության, համախմբվածության և հասարակության մեջ ունեցած հեղինակության մասին:
Այսօր Հայաստանը կանգնած է լուրջ վերափոխման, կերպարանափոխման շեմին: Մենք իրականացնում ենք դեպի խորհրդարանական կառավարում անցման այդ գործընթացը և մենք պարտավոր ենք այդ անցումը կատարել անցնցում: Այս ընթացքում մենք նաև պարտավոր ենք երաշխավորել կայունություն ու օրինականություն:
Առիթից օգտվելով՝ ասեմ, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը գալիք ընտրություններին ներկայանալու է պինդ թիմով, գործիչներով, ովքեր ժողովրդի քվեն ստանալու դեպքում պատրաստ են լինելու Մոսկվայի, Բրյուսելի, Վաշինգտոնի ամբիոններից, աշխարհի առաջատար լրատվականների եթերներից, բոլոր հնարավոր և անհնար հարթակներից տեղ հասցնել Հայաստանի Հանրապետության ձայնը: Նրանք պատրաստ են լինելու ամենօրյա աշխատանքով Սահմանադրությունը կյանք դարձնել, իրենց հավատամքը ցանկացած բանավեճում առաջ են տանելու մտքի, հռետորության և կամքի ուժով միայն։ Նրանք մարդկանց չեն խաբելու, չեն ասելու, որ մի տարի հետո Հայաստանը դարձնելու են դրախտ, չեն խաբելու, չեն ասելու, որ եթե քվեն տաք իրենց, իրենք մեր ժողովրդին հոսանքն ու գազն անվճար են տալու, չեն ասելու, որ մենք երիտասարդներին բանակ չենք տանելու: Նրանք ասելու են այն, ինչ ի վիճակի են լինելու անել: Նրանք ասելու են, որ ամեն օր մեր երկիրն առաջ են տանելու: Մենք այս ընտրություններին գնում ենք քաջածանոթ մարդկանցով, բայց իրականում նոր թիմով, և այդ թիմի ձայնը շատ բարձր է հնչելու։ Եվ իմ իսկ նախաձեռնությամբ, բայց, անշուշտ, իր համաձայնությամբ, մենք այդ թիմում ներառել ենք նաև մեր հարգարժան գեներալին՝ Մանվել Գրիգորյանին՝ նրա փորձն ու անձնական ունակությունները հաշվի առնելուց բացի նաև որպես ակնառու խորհրդանիշ, որպեսզի վաղը, ովքեր էլ ընտրվեն Ազգային ժողովի պատգամավոր, իրենց յուրաքանչյուր նախաձեռնության, յուրաքանչյուր ելույթի ու քվեարկության ժամանակ, անգամ մի քանի բառանոց ռեպլիկի ժամանակ տեսնեն գեներալի հայացքը, որ մարմնավորումն է ազատամարտի և պարտադրանքն է մեր ապագա հաղթանակների։
Իսկ այսօր Ադրբեջանում ոմանք դեռ պատրանքներ ունեն, թե իբր ընտրությունների վրա կենտրոնացած Հայաստանը լինելու է շատ զբաղված, հետևաբար և խոցելի: Այդ սին պատրանքներից ելնելով՝ հակառակորդը միգուցե փորձի նաև նոր սադրանքների դիմել:
Հսկայական գումարներ քամուն տալու ճանապարհով դատարկ ու մեկշաբաթանոց կյանք ունեցող «փիառ» ակցիաների սիրահար պաշտոնական Բաքուն վերջերս Արցախի հարցը կոչեց Ադրբեջանի «ներքին» խնդիր: Ցավոք, մարդկանց հիշողությունը կարճ է: Որևէ իրավական ու բարոյական հիմք չունեցող հենց այդ մտածողությունը ժամանակին հանգեցրեց հակամարտության սրմանը և պատերազմին՝ բերելով բազմաթիվ անտեղի զոհեր ու տառապանքներ հենց, առաջին հերթին, Ադրբեջանի ժողովրդի համար:
Ձեզնից շատերը հիշում են, թե 90-ական թվականների սկզբներին, երբ շաբաթը մեկ Ադրբեջանում պաշտպանության նախարար էր փոխվում, նրանցից յուրաքանչյուրն իր պարտականությունն էր համարում ելույթ ունենալ և ասել, որ մեկ շաբաթ հետո, մի քանի օր հետո ինքը Ստեփանակերտում թեյ է խմելու: Բայց, ինչպես պատմությունը ցույց տվեց՝ ձեր և մեր ժողովրդի այլ հերոս զավակների ջանքերով այնպես ստացվեց, որ նրանք ոչ միայն Ստեփանակերտում թեյ չխմեցին, այլ զրկվեցին Աղդամում, Ֆիզուլիում, Ջաբրայիլում, Կուբաթլիում, Քարվաճառում և այլ վայրերում թեյ խմելուց:
Մենք, անկեղծ եմ ասում, Ադրբեջանին տառապանք չենք ցանկանում, սակայն և ոչ մեկին թույլ չենք տա տենչալ մեր ժողովրդի տառապանքը:
Արցախի խնդիրը հայ ժողովրդի գործն է, հայության դատն է. ինչպես որ Արցախի ժողովուրդը որոշի, հենց այդպես էլ կլինի Արցախի ապագան: Իսկ մենք բոլորս՝ ինչպես այստեղ ներկաները, այնպես էլ այս դահլիճից դուրս գտնվողները, սարի պես կանգնած ենք Արցախի մեր քույրերի և եղբայրների թիկունքին:
Ես իմ պարտքն եմ համարում համագումարի այս ամբիոնից հայտարարել, որ բոլոր հնարավոր սադրանքները արժանի հակահարված են ստանալու: Պատրանքների վրա հիմնված քաղաքականությունը ապագա չունի և չի կարող ունենալ: Ասվածի ապացույցը անցած տասնամյակների փորձն է:
Մենք ելնում ենք ուժերի իրական հավասարակշռությունից: Մենք փոխում ենք իրականությունը՝ մեր երկիրը դարձնելով ավելի ազատ և ավելի ժողովրդավարական, քանի որ համոզված ենք, որ այդ փոփոխությունների արդյունքում ունենալու ենք ավելի արդյունավետ կառավարում: Ավելի արդյունավետ կառավարումն իր հերթին մեզ դարձնելու է ավելի մրցունակ և ավելի պաշտպանունակ:
Հարգելի՛ երկրապահներ,
Խոսքիս ավարտին, ինչպես միշտ, կոչ եմ անում ձեզ շարունակել վառոդը չոր պահել, քանի որ մեր պայքարը դեռ շարունակվում է:
Երկրապահ կամավորականների միության համագումարին մաղթում եմ հաջող ընթացք և արդյունավետ աշխատանք:
Համոզված եմ, որ այս համագումարում ևս Երկրապահ կամավորականների միությունը կդրսևորի իրեն բնորոշ պետական մտածողություն ու պատասխանատվություն՝ արժանիորեն շարունակելով իր հիմնադիր նախագահի՝ Վազգեն Սարգսյանի սկսած գործը:

Серж Саргсян обратился к членам СДЕ на языке молодых защитников отечества: “Дяди! Призываю вас держать порох сухим”
Серж Саргсян обратился к членам СДЕ на языке молодых защитников отечества: “Дяди!
Призываю вас держать порох сухим”
Президент Серж Саргсян сегодня в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна принял участие в XI съезде Союза добровольцев "Еркрапа"(СДЕ). Президент Республики обратился с приветственной речью к участникам и гостям съезда.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата президента РА, в своей  речи президент отметил:
Святейшие отцы!
Дорогие боевые друзья!
Уважаемые солдаты!
Приветствую участников и гостей XI съезда Союза добровольцев "Еркрапа"!
"Еркрапа" формировался параллельно с нашей новейшей историей, принимал значительное участие в деле обороны Арцаха и Армении. С тех пор и поныне само имя "Еркрапа" используется и в единственном, и во множественном смыслах, и следовательно означает сильную личность и союз ярких личностей.
"Еркрапа" сформировал традиции и принципы, у истоков которых был основатель и незаменимый лидер Союза добровольцев "Еркрапа" Вазген Саргсян. Эти традиции и принципы сохраняются и развиваются в ногу с тысячелетним маршем нашей страны и общества.
"Еркрапа" - это целый слой нашего общества. Особенный слой, в котором биография каждой личности непосредственным образом переплетена с биографией нашей страны. Она переплетена с историей освобождения, обороны и становления собственной страны. Личные истории людей, присутствующих в этом зале, по большому счёту, - совокупная история нашей борьбы и побед.
Строитель, интеллигент и рабочий превратились в держащих страну добровольцев, когда страна и народ были в опасности. Вы с честью выполнили свою миссию. Сделанное вами сегодня, издалека десятилетий, с уверенностью можем назвать "исторической миссией". И вы вернулись к своей мирной работе, когда это стало возможным.
Вы вернулись, храня в своих сердцах боль потери наших погибших боевых товарищей, но также осознавая, что навязанное противнику перемирие - ещё не окончательный мир. Вы вернулись осознавая, что ещё многое должны сделать, пока на нашей земле окончательно восторжествует мир, и на наших границах будет властвовать спокойствие.
Дорогие добровольцы - еркрапа!
Эта структура выполнила большую работу и сегодня проводит активную деятельность. Подробности вы лучше меня знаете. Но я хочу особо подчеркнуть ту важную роль, которую вы имели и имеете в деле военно-патриотического воспитания наших юношей.
Та светлая молодёжь, которую мы имеем сегодня в Армении, - плод усилий нашего государства и всего общества. Результат семьи, школы, но также участников Арцахской освободительной борьбы, то есть, также личных примеров, показанных вами и вашими боевыми товарищами.
О дереве всегда судят по качеству плода. Пусть все пессимисты смотрят и убедятся, развеют свои сомнения. Наша молодёжь, свободолюбивое и гордое поколение нашей независимости доказывает, что наше общее древо жизни здорово, крепко и плодовито.
"Еркрапа"на протяжении десятилетий, как девиз, повторял: "Если нужно будет, мы опять пойдём защищать Родину". В прошлом году в апреле стало нужно. И вы пошли. Многие из вас, уже убелённые сединами, пошли, чтобы встать рядом с нашими молодыми львами. Пошли, чтобы облегчить их дело, но также придать новый дух и волю новоиспечённым, но не менее мужественным защитникам страны армянской.
Вы для них уже были "дядями". В годы оборонительной войны об этом никто из нас не задумывался. Сейчас я обращусь к вам именно так, как к вам обращались наши молодые солдаты.
Дяди!
Пусть никто не сомневается, что мы без остатка преданы защите нашей Родины, что мы в любой момент готовы быть на передовой, готовы быть в окопах, чтобы вместе с нашими молодыми, с нашей регулярной армией защитить нашу Родину, что мы будем верны своей клятве, что мы верны светлой памяти наших павших друзей-однополчан.
Союз добровольцев "Еркрапа", являясь общественной организацией, в нашем обществе приобрёл очень особенный вес. Эта действительность говорит о вашей силе, говорит о вашей организованности, сплочённости и авторитете, которым вы пользуетесь в обществе.
Сегодня Армения стоит на пороге серьёзных перемен, преобразований. Мы осуществляем этот процесс перехода к парламентскому правлению, и мы готовы совершить этот переход без потрясений. В этот период мы обязаны также гарантировать стабильность и законность.
Пользуясь случаем, скажу, что Республиканская партия Армении на предстоящих выборах будет представлена крепкой командой, деятелями, которые, если получат мандат народа, будут готовы донести голос Республики Армения с трибун Москвы, Брюсселя и Вашингтона, в эфире ведущих информационных служб мира, всех возможных и невозможных площадок. Они будут готовы ежедневным трудом воплотить в жизнь Конституцию, будут продвигать свою веру в любом споре лишь силой мысли, риторики и воли. Они не будут обманывать людей, не будут говорить, что через год превратят Армению в рай, не будут обманывать, не будут говорить, что если проголосуете за них, они дадут нашему народу бесплатные электричество и газ, не будут говорить, что мы не будем забирать молодых людей в армию. Они будут говорить то, что будут в состоянии сделать. Они будут говорить, что будут каждый день вести нашу страну вперёд. Мы идём на эти выборы с хорошо знакомыми людьми, но на деле, с новой командой, и голос этой команды будет звучать очень громко. И по моей инициативе, но, разумеется, по её согласию, мы в эту команду включили также нашего многоуважаемого генерала Манвела Григоряна, кроме того, что учли его опыт и личные способности, также, как выдающийся символ, чтобы завтра, кто бы ни был избран депутатами Национального Собрания, во время каждой своей инициативы, каждого выступления и голосования, даже во время реплики из нескольких слов, видели взгляд генерала, который является воплощением борьбы за независимость и обязывает к нашим будущим победам.
А сегодня в Азербайджане некоторые ещё имеют надежды, что будто бы сосредоточенная на выборах Армения будет очень занята, а следовательно - уязвима. Исходя из этих тщетных надежд, противник, может быть, попробует также прибегнуть к новым провокациям.
Пуская на ветер громадные суммы, официальный Баку - любитель пустых и имеющих недельную жизнь "пиар" акций, недавно назвал вопрос Арцаха "внутренней" проблемой Азербайджана. К сожалению, у людей короткая память. Именно этот образ мышления, не имеющих никакой юридической и нравственной основы, в своё время привёл к обострению противостояния и к войне, ставшей причиной многочисленных неуместных жертв и страданий в первую очередь для азербайджанского народа.
Многие из вас помнят, что в начале 90-х годов, когда каждую неделю в Азербайджане менялся министр обороны, каждый из них считал своим долгом выступить и сказать, что через неделю, через несколько дней он будет пить чай в Степанакерте. Но, как показала история, как вашими усилиями, так и усилиями героических сынов нашего народа так вышло, что они не только не выпили чаю в Степанакерте, но и лишились возможности пить чай в Агдаме, Физули, Джабраиле, Кубатлы, Карвачаре и других местах.
Мы, искренне говорю, Азербайджану не желаем страданий, однако и никому не позволим жаждать страданий нашего народа.
Проблема Арцаха - это дело армянского народа, суд армянства: как решит народ Арцаха, именно так и будет будущее Арцаха. А мы все, как присутствующие здесь, так и те, кто находятся вне этого зала, горой стоим за наших арцахских сестёр и братьев.
Я считаю своим долгом заявить с этой трибуны съезда, что все возможные провокации получат достойный отпор. Основанная на иллюзиях политика не имеет будущего и не может иметь. Доказательство сказанному - опыт прошедших десятилетий.
Мы исходим из реального равновесия сил. Мы меняем реальность, делая нашу страну более свободной и более демократической, поскольку уверены, что в результате этих изменений у нас будет более эффективное управление. Более эффективное управление, в свою очередь, сделает нас более конкурентоспособными и способными к обороне.
Уважаемые добровольцы - еркрапа!
Завершая выступление, как всегда, призываю вас держать порох сухим, поскольку наша борьба ещё продолжается. Желаю съезду Союза добровольцев "Еркрапа" успешной и плодотворной работы.
Уверен, что и на этом съезде Союз добровольцев "Еркрапа" проявит присущее ему государственное мышление и ответственность, достойно продолжая дело своего основателя - Вазгена Саргсяна.