Նախագահ Սարգսյանը երկրապահներին դիմել է հայոց երկրի նորաթուխ պաշտպանների լեզվով՝ «Հոպարնե՛ր, կոչ եմ անում վառոդը չոր պահել»
Նախագահ Սարգսյանը երկրապահներին դիմել է հայոց երկրի նորաթուխ
պաշտպանների լեզվով՝ «Հոպարնե՛ր, կոչ եմ անում վառոդը չոր պահել»
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 18-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է Երկրապահ կամավորականների միության (ԵԿՄ) 11-րդ համագումարին: Հանրապետության Նախագահը ողջույնի խոսք է հղել համագումարի մասնակիցներին և հյուրերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Երկրապահ կամավորականների միության 11-րդ համագումարում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր  խոսքում նշել է.
«Սրբազա՛ն հայրեր,
Սիրելի՛ մարտական ընկերներ,
Հարգելի՛ զինակիցներ,
Ողջունում եմ Երկրապահ կամավորականների միության 11-րդ համագումարի մասնակիցներին և հյուրերին:
Երկրապահը կազմավորվել է մեր նորագույն պետականությանը զուգընթաց, ունեցել է նշանակալի մասնակցություն Արցախի և Հայաստանի պաշտպանության գործում: Այդ ժամանակից ի վեր «Երկրապահ» անունն իսկ օգտագործվում է և՛ եզակի, և՛ հոգնակի իմաստով, ուստի և նշանակում է ուժեղ անհատ և վառ անհատականությունների դաշինք:
Երկրապահը ձևավորել է ավանդույթներ և սկզբունքներ, որոնց ակունքներում Երկրապահ կամավորականների միության հիմնադիր և անփոխարինելի առաջնորդ Վազգեն Սարգսյանն էր: Այդ ավանդույթներն ու սկզբունքները պահպանվում են և զարգանում՝ մեր երկրի ու հասարակության հազարամյակների երթին համընթաց:
Երկրապահը մի ամբողջ շերտ է մեր հասարակության մեջ: Մի առանձնահատուկ շերտ, որտեղ յուրաքանչյուր անհատի կենսագրությունը ուղղակի կերպով միահյուսված է մեր երկրի կենսագրությանը: Այն միահյուսված է սեփական երկիրը ազատագրելու, պաշտպանելու և ոտքի կանգնեցնելու պատմությանը: Այս դահլիճում ներկա մարդկանց անձնական պատմությունները մեծ հաշվով մեր պայքարի և հաղթանակների հավաքական պատմությունն են:
Շինականը, մտավորականն ու բանվորը դարձան երկիրը պահող կամավորներ, երբ երկիրն ու ժողովուրդը վտանգի մեջ էին: Դուք պատվով կատարեցիք ձեր առաքելությունը: Ձեր արածն այսօր՝ տասնամյակների հեռվից, վստահորեն կարող ենք կոչել «պատմական առաքելություն»: Եվ դուք վերադարձաք ձեր խաղաղ աշխատանքին, երբ դա հնարավոր եղավ:
Դուք վերադարձաք` մեր զոհված մարտական ընկերների կորուստը ձեր սրտերում, բայց նաև գիտակցելով, որ հակառակորդին պարտադրված զինադադարը դեռ վերջնական խաղաղություն չէ: Դուք վերադարձաք՝ գիտակցելով, որ դեռ շատ անելիքներ ունեք մինչև մեր հողի վրա վերջնականապես կհաղթանակի խաղաղությունը, և մեր սահմաններում անդորր կտիրի:
Սիրելի՛ երկրապահներ,
Այս կառույցը մեծ աշխատանք է կատարել և այսօր էլ ակտիվ գործունեություն է ծավալում: Մանրամասները դուք ինձնից լավ գիտեք: Բայց ես ցանկանում եմ հատկապես շեշտել այն կարևոր դերակատարությունը, որ դուք ունեցել եք և ունեք մեր պատանիների ռազմահայրենասիրական դաստիարակության գործում:
Այն պայծառ երիտասարդությունը, որ մենք ունենք այսօր Հայաստանում, պտուղն է մեր պետության և ողջ հասարակության ջանքերի: Արդյունքն է ընտանիքի, դպրոցի, բայց նաև Արցախյան ազատամարտի մասնակիցների, այսինքն՝ նաև ձեր և ձեր մարտական ընկերների տված անձնական օրինակների:
Միշտ ծառի մասին դատում են ըստ պտուղի որակի: Թող բոլոր հոռետեսները նայեն ու համոզվեն, փարատեն իրենց կասկածները: Մեր երիտասարդությունը՝ մեր անկախության ազատատենչ և խրոխտ սերունդը, ապացուցում է, որ մեր ընդհանուր կենաց ծառը առողջ է, ամուր և արգասաբեր:
Երկրապահը տասնամյակներ շարունակ կարգախոսի նման կրկնել է. «Եթե պետք լինի, մենք նորից կգանք հայրենիքը պաշտպանելու»: Անցյալ տարի՝ ապրիլին պետք եղավ: Եվ դուք գնացիք: Ձեզնից շատերը, արդեն ճերմակած մազերով, գնացին կանգնելու մեր երիտասարդ առյուծների կողքին: Գնացին թեթևացնելու նրանց գործը, բայց նաև նոր ոգի և կամք հաղորդելու հայոց երկրի նորաթուխ, բայց ոչ պակաս տղամարդ պաշտպաններին:
Նրանց համար դուք արդեն «հոպարներ» էիք: Ազատամարտի տարիներին դա մեզնից ոչ մեկի մտքով չէր անցնում: Ես հիմա ձեզ կդիմեմ հենց այնպես, ինչպես ձեզ դիմում էին մեր երիտասարդ զինվորները:
Հոպարնե՛ր,
Թո՛ղ ոչ ոք չկասկածի, որ մենք անմնացորդ նվիրված ենք մեր հայրենիքի պաշտպանությանը, որ մենք ցանկացած պահի պատրաստ ենք լինելու առաջնագծում, պատրաստ ենք լինելու խրամատում մեր երիտասարդների, մեր կանոնավոր բանակի հետ միասին պաշտպանելու մեր հայրենիքը, որ մենք հավատարիմ ենք լինելու մեր ուխտին, որ մենք հավատարիմ ենք մեր նահատակված զինակից ընկերների պայծառ հիշատակին:
Երկրապահ կամավորականների միությունը, լինելով հասարակական կազմակերպություն, մեզանում ձեռք է բերել շատ յուրահատուկ կշիռ: Այս իրողությունը խոսում է ձեր ուժի մասին, խոսում է ձեր կազմակերպվածության, համախմբվածության և հասարակության մեջ ունեցած հեղինակության մասին:
Այսօր Հայաստանը կանգնած է լուրջ վերափոխման, կերպարանափոխման շեմին: Մենք իրականացնում ենք դեպի խորհրդարանական կառավարում անցման այդ գործընթացը և մենք պարտավոր ենք այդ անցումը կատարել անցնցում: Այս ընթացքում մենք նաև պարտավոր ենք երաշխավորել կայունություն ու օրինականություն:
Առիթից օգտվելով՝ ասեմ, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը գալիք ընտրություններին ներկայանալու է պինդ թիմով, գործիչներով, ովքեր ժողովրդի քվեն ստանալու դեպքում պատրաստ են լինելու Մոսկվայի, Բրյուսելի, Վաշինգտոնի ամբիոններից, աշխարհի առաջատար լրատվականների եթերներից, բոլոր հնարավոր և անհնար հարթակներից տեղ հասցնել Հայաստանի Հանրապետության ձայնը: Նրանք պատրաստ են լինելու ամենօրյա աշխատանքով Սահմանադրությունը կյանք դարձնել, իրենց հավատամքը ցանկացած բանավեճում առաջ են տանելու մտքի, հռետորության և կամքի ուժով միայն։ Նրանք մարդկանց չեն խաբելու, չեն ասելու, որ մի տարի հետո Հայաստանը դարձնելու են դրախտ, չեն խաբելու, չեն ասելու, որ եթե քվեն տաք իրենց, իրենք մեր ժողովրդին հոսանքն ու գազն անվճար են տալու, չեն ասելու, որ մենք երիտասարդներին բանակ չենք տանելու: Նրանք ասելու են այն, ինչ ի վիճակի են լինելու անել: Նրանք ասելու են, որ ամեն օր մեր երկիրն առաջ են տանելու: Մենք այս ընտրություններին գնում ենք քաջածանոթ մարդկանցով, բայց իրականում նոր թիմով, և այդ թիմի ձայնը շատ բարձր է հնչելու։ Եվ իմ իսկ նախաձեռնությամբ, բայց, անշուշտ, իր համաձայնությամբ, մենք այդ թիմում ներառել ենք նաև մեր հարգարժան գեներալին՝ Մանվել Գրիգորյանին՝ նրա փորձն ու անձնական ունակությունները հաշվի առնելուց բացի նաև որպես ակնառու խորհրդանիշ, որպեսզի վաղը, ովքեր էլ ընտրվեն Ազգային ժողովի պատգամավոր, իրենց յուրաքանչյուր նախաձեռնության, յուրաքանչյուր ելույթի ու քվեարկության ժամանակ, անգամ մի քանի բառանոց ռեպլիկի ժամանակ տեսնեն գեներալի հայացքը, որ մարմնավորումն է ազատամարտի և պարտադրանքն է մեր ապագա հաղթանակների։
Իսկ այսօր Ադրբեջանում ոմանք դեռ պատրանքներ ունեն, թե իբր ընտրությունների վրա կենտրոնացած Հայաստանը լինելու է շատ զբաղված, հետևաբար և խոցելի: Այդ սին պատրանքներից ելնելով՝ հակառակորդը միգուցե փորձի նաև նոր սադրանքների դիմել:
Հսկայական գումարներ քամուն տալու ճանապարհով դատարկ ու մեկշաբաթանոց կյանք ունեցող «փիառ» ակցիաների սիրահար պաշտոնական Բաքուն վերջերս Արցախի հարցը կոչեց Ադրբեջանի «ներքին» խնդիր: Ցավոք, մարդկանց հիշողությունը կարճ է: Որևէ իրավական ու բարոյական հիմք չունեցող հենց այդ մտածողությունը ժամանակին հանգեցրեց հակամարտության սրմանը և պատերազմին՝ բերելով բազմաթիվ անտեղի զոհեր ու տառապանքներ հենց, առաջին հերթին, Ադրբեջանի ժողովրդի համար:
Ձեզնից շատերը հիշում են, թե 90-ական թվականների սկզբներին, երբ շաբաթը մեկ Ադրբեջանում պաշտպանության նախարար էր փոխվում, նրանցից յուրաքանչյուրն իր պարտականությունն էր համարում ելույթ ունենալ և ասել, որ մեկ շաբաթ հետո, մի քանի օր հետո ինքը Ստեփանակերտում թեյ է խմելու: Բայց, ինչպես պատմությունը ցույց տվեց՝ ձեր և մեր ժողովրդի այլ հերոս զավակների ջանքերով այնպես ստացվեց, որ նրանք ոչ միայն Ստեփանակերտում թեյ չխմեցին, այլ զրկվեցին Աղդամում, Ֆիզուլիում, Ջաբրայիլում, Կուբաթլիում, Քարվաճառում և այլ վայրերում թեյ խմելուց:
Մենք, անկեղծ եմ ասում, Ադրբեջանին տառապանք չենք ցանկանում, սակայն և ոչ մեկին թույլ չենք տա տենչալ մեր ժողովրդի տառապանքը:
Արցախի խնդիրը հայ ժողովրդի գործն է, հայության դատն է. ինչպես որ Արցախի ժողովուրդը որոշի, հենց այդպես էլ կլինի Արցախի ապագան: Իսկ մենք բոլորս՝ ինչպես այստեղ ներկաները, այնպես էլ այս դահլիճից դուրս գտնվողները, սարի պես կանգնած ենք Արցախի մեր քույրերի և եղբայրների թիկունքին:
Ես իմ պարտքն եմ համարում համագումարի այս ամբիոնից հայտարարել, որ բոլոր հնարավոր սադրանքները արժանի հակահարված են ստանալու: Պատրանքների վրա հիմնված քաղաքականությունը ապագա չունի և չի կարող ունենալ: Ասվածի ապացույցը անցած տասնամյակների փորձն է:
Մենք ելնում ենք ուժերի իրական հավասարակշռությունից: Մենք փոխում ենք իրականությունը՝ մեր երկիրը դարձնելով ավելի ազատ և ավելի ժողովրդավարական, քանի որ համոզված ենք, որ այդ փոփոխությունների արդյունքում ունենալու ենք ավելի արդյունավետ կառավարում: Ավելի արդյունավետ կառավարումն իր հերթին մեզ դարձնելու է ավելի մրցունակ և ավելի պաշտպանունակ:
Հարգելի՛ երկրապահներ,
Խոսքիս ավարտին, ինչպես միշտ, կոչ եմ անում ձեզ շարունակել վառոդը չոր պահել, քանի որ մեր պայքարը դեռ շարունակվում է:
Երկրապահ կամավորականների միության համագումարին մաղթում եմ հաջող ընթացք և արդյունավետ աշխատանք:
Համոզված եմ, որ այս համագումարում ևս Երկրապահ կամավորականների միությունը կդրսևորի իրեն բնորոշ պետական մտածողություն ու պատասխանատվություն՝ արժանիորեն շարունակելով իր հիմնադիր նախագահի՝ Վազգեն Սարգսյանի սկսած գործը:

President of Armenia delivers opening remarks at 11th Congress of Yerkrapah Volunteers Union
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan participated on February 18 in the 11th Congress of the Yerkrapah Volunteers Union (Homeland Defenders Union) which took place at the Karen Demirchyan Sport and Concert Hall in Yerevan. President Sargsyan delivered opening remarks addressed to the participants and the guests, the President’s Office told ARMENPRESS.
The President said:
“Holy Fathers,
Dear Combat Friends,
Dear Brothers in Arms,
I salute the participants and guests of the 11th Congress of the Yerkrapah Volunteers Union.
Homeland Defenders movement formed along with the development of our modern statehood and had an outstanding role in the defense of Artsakh and Armenia.
From that time on, the very name Homeland Defenders is used in singular as well as in plural and means a strong individual and a union of bright individuals.
The Union has formed traditions and principles at the origins of which was the founder and irreplaceable leader of the Union Vazgen Sargsyan. These traditions and principles are maintained and developed in step with the millennia-long march of our country and our society.
In our society, Homeland Defenders represent an entire stratum. It’s a unique stratum in which the biography of its each member is intertwined with the biography of our country. It is intertwined with the history of liberating, defending and strengthening of our own country. In the end of the day, stories of the people present in this hall represent the collective history of our struggle and our victories.
When the country was in danger, farmers, intellectuals and workers had become the homeland defenders. You carried out your mission with honor. Today, from the decades’ perspective we can confidently call your deeds a “historic mission”. You came back to your peaceful work at the moment it became possible.
You came back with the pain of loss of your combat friends in your hearts but also with the understanding that the ceasefire, which the enemy was forced to accept, was not an ultimate peace yet. You came back with the understanding that there were still many things to do until the ultimate peace was established in our land and serenity reigned on our borders.
Dear Homeland Defenders,
This structure has been carrying out an important job and today too is working actively. You know the details better than I do, but I would like to stress particularly the important role which you have had in the military and patriotic education of our young people.
The bright youth we have today in Armenia is the product of the efforts made by our state and the entire society. The product created by the families but also by the participants of the Artsakh Liberation War, which means your personal example and that of your brothers in arms.
Any tree is judged against its fruits. Let all disbelievers look and see, let them lay to rest their doubts. Our youth, the freedom loving and defiant generation of our independence, reasserts that our tree of life is healthy, strong, and abundant.
The Homeland Defenders have been living for decades under the motto “If necessary, we will go again to defend the Fatherland.” It became necessary last year, in April. And you went again. Many of you now have grey hair, but you went and stood next to our young lion cubs. You went to share their burden but also to give a new spirit and resolve to the new but not less valiant defenders of our land.
For them at that time you already were “uncles”. It never occurred to us during the Artsakh Liberation War. Now, I will address you just like our young soldiers address you.
Uncles,
Let no one doubt that we are devoted unconditionally to the task of defending our homeland, we are ready at any moment to stand at the frontline, in trenches together with our young soldiers, our regular army to defend our Fatherland, we are true to our pledge, and we are loyal to the bright memory of our fallen brothers in arms.
The Homeland Defenders Voluntary Union as a non-governmental organization has a unique status within our society. This fact speaks of your power, speaks of your organizational strength, unity, and a great reputation within the society.
Today Armenia stands at the threshold of a serious reformation and transformation. We are making a transition to the parliamentary model of governance and we have to make the transition painless. In the process, we also have to ensure stability and the rule of law.
Taking this opportunity, I would like to say that the Republican Party of Armenia at the elections will appear as a strong team, with the figures who, in the case they receive the vote of the people, are ready to speak from the podiums in Moscow, Brussels, Washington, through the leading mass media outlets and make the voice of the Republic of Armenia audible from every possible and impossible platform. They will be ready through the daily work to make the Constitution a reality and in any dispute to promote their credo through eloquence and willpower alone. They will not lie to people, will not say that one year from now Armenia will become a paradise, will not lie, will not tell that if they get your vote, they will give free gas and electrical power to our people, will not say that young people will not be drafted to the Army. They will say things they can deliver. They will say that every day our country will make a step forward. We will participate in these elections with well-known individuals but actually a new team and its voice will be strong. By my directive and certainly by his own consent, we have included on that team also our esteemed general Manvel Grigorian. Besides his experience and personal qualities, he is also a prominent symbol for those who will tomorrow be elected to the National Assembly: each initiative, each statement and each voting, even a short remark will be done under the general’s gaze which is an amalgam of the fight for freedom and commitment of our future victories.
Today some in Azerbaijan live under the illusion that Armenia preoccupied with the elections will be distracted and as a result - vulnerable. That hollow dreams may tempt the foe to make certain provocations.
Recently, the official Baku, which adores useless and short-lived PR actions and throws enormous money to the wind to carry them out, declared the Artsakh issue is Azerbaijan’s “internal” affair. Unfortunately, people have short memory. This kind of reasoning, which has neither legal nor moral base, once resulted in the escalation of the conflict and in the war with numerous unnecessary victims and suffering first of all for the people of Azerbaijan itself.
Many of you remember that at the beginning of 1990s, when in Azerbaijan ministers of defense were replaced every week, every single one of them viewed his duty to make a statement that in a week, or a couple of days later he would be drinking tea in Stepanakert. However, as the history shows, through the efforts of the heroic sons of our nation they didn’t drink tea in Stepanakert, instead they lost the opportunity to drink tea in Aghdam, Fisuli, Jabrail, Kubatly, Karvachar, and other places.
We wish Azerbaijan no suffering, honestly, but will allow nobody to dream about causing suffering to our people.
The Artsakh issue is the Armenian people’s issue, the national cause: the future of Artsakh will be the way the people of Artsakh will decide, while we all – those present here and those outside this hall are standing like a rock behind our sisters and brothers in Artsakh.
I see it as my duty to declare from the podium of this Conference that every provocation will receive a worthy response. Politics based on illusions have no future and cannot have. Last decades have proven that.
We stand on the premise of a true balance of forces. We are changing the reality making our country freer and more democratic, because we believe that as a result of these changes we will have more efficient governance. More efficient governance will in turn make us more competitive and more capable of defense.
In conclusion, as always I urge you to keep the gunpowder dry – our struggle is not finished yet. I wish the Convention of the Homeland Defenders Voluntary Union the efficient and productive work.
I am confident that in the course of this Convention, the Homeland Defenders Voluntary Union will manifest state thinking peculiar to its members and sense of responsibility to carry on with honor the mission assumed by its founding chairman Vazgen Sarkissian.