Հայ դատի հանձնախումբը կոչ է արել ԱՄՆ Պետդեպին ընդդիմանալ Ադրբեջանին «Երկաթե գմբեթ»-ի վաճառքին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը կոչ է արել Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտին ընդդիմանալ Իսրայելի կողմից ամերիկյան տեխնոլոգիաներով ստեղծված «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային համակարգի վաճառքին Ադրբեջանին:  Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հանձնախմբից:
Հանձնաժողովը փետրվարի 13-ին նամակ է հղել պետդեպարտամենտի ռազմաքաղաքական հարցերով բյուրո, որտեղ խնդրել է ԱՄՆ-ից պաշտոնապես ընդդիմանալ «Երկաթե գմբեթ»-ի վաճառքին, քանի որ այն «վտանգում է Միացյալ Նահանգների շահերը` առաջացնելով տարածաշրջանային հակամարտության ռիսկի ավելացում, հետընթաց է գրանցում խաղաղության գործընթացում և հնարավորություն է տալիս, որ ժամանակակից սպառազինությունների տեխնոլոգիան ընկնի հակաամերիկյան ուժերի ձեռքը»: Տեղեկատվության ազատության օրենքի համաձայն` հանձնախումբը խնդրել է տրամադրել ցանկացած պաշտոնական փաստաթուղթ, որն առնչվում է Ադրբեջանին «Երկաթե գմբեթ»-ի վաճառքին:
«Իլհամ Ալիևի ձեռքերում «Երկաթե գմբեթ»-ն առաջին հարվածի զենք է, դա կխրախուսի նրան դիմել ագրեսիայի: Այս վաճառքի համար «կանաչ լույս վառելը» կվնասի այն ամենն, ինչ ԱՄՆ-ն և ԵԱՀԿ մեր գործընկերներն արել են խաղաղության հաստատման և զենքի տարածումը կանխելու ուղղությամբ, ինչպես նաև կառաջացնի վտանգ, որ ժամանակակից տեխնոլոգիան կապակայունացնի Կովկասը և հավանական է, որ կհայտնվի հակաամերիկյան երկրների ձեռքում` Բելառուսից մինչև Հյուսիսային Կորեա»,- նշել է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանը:
Ադրբեջանին «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային համակարգի վաճառելու մասին տեղեկությունները հայտնվեցին 2016 թվականի դեկտեմբերին Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումից հետո:

Комитет Айдата США призывает Госдеп США воспротивиться продаже Азербайджану «Железного купола»
Комитет Айдата США призывает Госдеп США воспротивиться продаже Азербайджану «Железного купола» - израильской системы ПРО, созданной на основе американких технологий.
Как сообщили «Арменпресс» в комитете Айдата США, 13-го февраля комитетнаправил письмо в Бюро по военно-стратегическим вопросам Госдепа США, в котором просил официально воспротивиться продаже Азербайджану «Железного купола», поскольку то противоречит интересам США. Нагнетая в регионе обстановку и повышая вероятность конфликтов, препятствуя мирным процессам, одновременно, предоставляя возможность попадания новейших технологий в руки антиамериканских сил». Аппелируя к закону о свободе информации, Комитет Айдата США просил предоставить им официальную информацию о возможной продаже Азербайджану «Железного купола».
« «Железный купол» в руках Алиева станет оружием предупреждающего удара. Это поощрит его к агрессии. Продажа  Азербайджану «Железного купола» повредит мирному процессу и всем усилиям в этом направлении со стороны ОБСЕ и США, а это чревато дестабилизацией региона и возможностью того, что «Железный купол» может оказаться в руках антиамериканских сил – от Беларуси до Севернок Кореи»,- сказал Председатель комитета Айдата США Арам Амбарян.
В прессе сведения о продаже Азербайджану «Железного купола» появились после встречи президента Азербайджана Алиева и премьер-министра Израиля Нетаньяху в декабре 2016 года.