Հայ դատի հանձնախումբը կոչ է արել ԱՄՆ Պետդեպին ընդդիմանալ Ադրբեջանին «Երկաթե գմբեթ»-ի վաճառքին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը կոչ է արել Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտին ընդդիմանալ Իսրայելի կողմից ամերիկյան տեխնոլոգիաներով ստեղծված «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային համակարգի վաճառքին Ադրբեջանին:  Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հանձնախմբից:
Հանձնաժողովը փետրվարի 13-ին նամակ է հղել պետդեպարտամենտի ռազմաքաղաքական հարցերով բյուրո, որտեղ խնդրել է ԱՄՆ-ից պաշտոնապես ընդդիմանալ «Երկաթե գմբեթ»-ի վաճառքին, քանի որ այն «վտանգում է Միացյալ Նահանգների շահերը` առաջացնելով տարածաշրջանային հակամարտության ռիսկի ավելացում, հետընթաց է գրանցում խաղաղության գործընթացում և հնարավորություն է տալիս, որ ժամանակակից սպառազինությունների տեխնոլոգիան ընկնի հակաամերիկյան ուժերի ձեռքը»: Տեղեկատվության ազատության օրենքի համաձայն` հանձնախումբը խնդրել է տրամադրել ցանկացած պաշտոնական փաստաթուղթ, որն առնչվում է Ադրբեջանին «Երկաթե գմբեթ»-ի վաճառքին:
«Իլհամ Ալիևի ձեռքերում «Երկաթե գմբեթ»-ն առաջին հարվածի զենք է, դա կխրախուսի նրան դիմել ագրեսիայի: Այս վաճառքի համար «կանաչ լույս վառելը» կվնասի այն ամենն, ինչ ԱՄՆ-ն և ԵԱՀԿ մեր գործընկերներն արել են խաղաղության հաստատման և զենքի տարածումը կանխելու ուղղությամբ, ինչպես նաև կառաջացնի վտանգ, որ ժամանակակից տեխնոլոգիան կապակայունացնի Կովկասը և հավանական է, որ կհայտնվի հակաամերիկյան երկրների ձեռքում` Բելառուսից մինչև Հյուսիսային Կորեա»,- նշել է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանը:
Ադրբեջանին «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային համակարգի վաճառելու մասին տեղեկությունները հայտնվեցին 2016 թվականի դեկտեմբերին Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումից հետո:

ANCA urges US State Dept. to oppose “Iron Dome” sale to Azerbaijan
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of America (ANCA) has called upon the Department of State to oppose the third-party transfer of sensitive U.S. equipment and technology as part of a reported Israeli Iron Dome anti-missile system sale to Azerbaijan.
In a February 13th letter sent to the State Department Bureau of Political-Military Affairs, the ANCA asked for formal U.S. opposition to the Iron Dome Sale on the grounds that it would: “undermine U.S. interests by raising the risks of regional conflict, setting back the cause of peace, and potentially allowing advanced weapons technology to fall into the hands of anti-American powers.” Separately, the ANCA has, under the Freedom of Information Act, requested any official records related to the Iron Dome sale to Azerbaijan.
“In Ilham Aliyev’s hands, Iron Dome is a first strike weapon,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian, “one that will only embolden him to escalate his aggression.” He added: “Green-lighting this sale would undermine all that America and our OSCE partners have done to promote peace and prevent weapons proliferation, raising the very real risk that advanced technology that will both destabilize the Caucasus and potentially end up in the hands of anti-U.S. countries – from Belarus to North Korea”, he said.
Rumors began circulating that Israel will sell the Iron Dome anti missile system to Azerbaijan after PM Benjamin Netanyahu met with Azeri President Ilham Aliyev in December, 2016.