Կտրուկ շրջադարձ Պոլսո պատրիարքական ընտրություններում. Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը հրաժարական է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդի նախագահ, Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը հայտարարել է իր պաշտոնից հրաժարական տալու մասին` հայտնելով, որ այդ որոշման մեղավորը պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանն է: Ինչպեսհաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
Մաշալյանը հրապարակել է իր քայլերը մեկնաբանող նամակ` նշելով, որ հրաժարականի որոշումը կայացրել է փետրվարի 13-ին տեղի ունեցած հոգևոր խորհրդի ժամանակ Աթեշյանի ցուցաբերած վարքի պատճառով: Նա նաև տեղեկացրել է, որ չի պատրաստվում իր թեկնածությունն առաջադրել Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրություններում և հեռանալու է Ստամբուլից:
Մաշալյանը ներկայացրել է պատրիարքի աթոռը թափուր հայտարարելուց հետո նոր պատրիարքի ընտրություն անցկացնելու կարգը` ցույց տալով գործընթացը խափանելու Աթեշյանի ջանքերը: «Պատրիարքի աթոռը թափուր հայտարարելուց անմիջապես հետո պետք է տեղապահ ընտրվեր: Սակայն Արամ սրբազանը, ամեն տեսակ քմահաճություն անելով և սպառնալով, այդ ընտրությանը դեմ դուրս եկավ»,- հայտնել է Մաշալյանը:
Նա պատմել է, որ եկեղեցու գլխավոր հոգևոր խորհուրդը չորս հոգևորականից բաղկացած հանձնաժողով է կազմել, որը պետք է իշխանություններին ներկայացվելիք դիմում կազմեր նոր ընտրություն անցկացնելու վերաբերյալ: Սակայն Արամ Աթեշյանը թույլ չի տվել, որ նամակը ներկայացվի Ստամբուլի նահանգապետարանին, ինչի պատճառով դիմումի ներկայացման գործընթացն առկախվել է:
Անդրադառնալով հայկական Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուի և նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպման ժամանակ հնչեցված այն հայտարարությանը, որ պատրիարքի ընտրությունները պետք է անցկացվեն սահմանադրական հանրաքվեից հետո` Մաշալյանը նշել է, որ դա պետք է լիներ ընտրական գործընթացն արագացնող լուր, սակայն պատրիարքական փոխանորդ Արամ Աթեշյանը դա օգտագործել է որպես ընտրություններից խուսանավելու հերթական պատրվակ: «Անտեսելով համայնքին տված խոսքը` նա առանց որևէ մեկի հետ խորհրդակցելու մամուլին հայտարարեց, որ ընտրություն անցկացնելու համար դիմում չի ներկայացվելու: Պատրիարքարանի հոգևոր խորհուրդը և ես` դրա նախագահը, այդ մասին մամուլից իմացանք»,- ընդգծել է եպիսկոպոսը:
Նա հայտնել է, որ փետրվարի 13-ի հոգևոր ժողովի ժամանակ առաջարկել է անմիջապես հանձնաժողովի կազմած դիմումը ներկայացնել նահանգապետարան, իսկ դրա բովանդակությունը հրապարակել համայնքի համար: Սակայն Աթեշյանն իրեն բնորոշ կերպով սպառնալիքներ է հնչեցրել` ասելով, որ կլքի հավաքը, ինչին ի պատասխան Սահակ սրբազանի առաջարկը մերժվել է:
«Ակնհայտ է, որ քանի դեռ Արամ սրբազանը Պոլսո պատրիարքական փոխանորդի պաշտոնում է, պատրիարքական ընտրությունները չեն կարող կայանալ: Արդեն բոլորը համակարծիք են, որ տիրող իրավիճակը, երբ պաշտոնը դատարկ է, իսկ քաոսը ավելի է խորանում, Արամ սրբազանի պատճառով ավելի է վատանում»,- հայտարարել է Մաշալյանը` ընդգծելով, որ հայկական եկեղեցու պատմության ընթացքում պատրիարքական աթոռը երբեք ութ տարի դատարկ չի մնացել: «Իր լիազորություններն օգտագործելով ութ տարի մանիպուլյացիա իրականացնելը, սեփական պաշտոնը չարաշահելը հանցավոր բնույթ ունեն, և համաձայն եկեղեցական օրենքների նա արժանի է պատժի»,- նշել է եպիսկոպոսը` հայտարարելով, որ հրաժարական է տալիս հոգևոր խորհրդի նախագահի պաշտոնից:
«Հոգևորականներ, ղեկավարներ և ժողովուրդ` ինձ միայնակ թողեցիք: Սա պարտության խոսքն է: Սակայն պատրվածը միայն ես չեմ, դուք բոլորդ եք: Կրկին հաղթեց միայն մեկ անձ»,- եզրափակել է նամակը եպիսկոպոս Սահակ Մաշալյանը:

Sudden move on the eve of Constantinople Patriarch elections, Bishop Sahak Mashalian steps down
YEREVAN, FEBRUARY13, ARMENPRESS.  Chairman of the Religious Council of the Armenian Patriarchate in Istanbul Bishop Sahak Mashalian has announced his resignation, informing that General Vicar Aram Ateshian is to blame for his decision, “Armenpress” reports “Agos” periodical informs.
Mashalian has released a letter explaining his steps, noting that he made the decision on February 13 due to Ateshian’s behavior during the religious council meeting. He also informed that he does not want to bid for Patriarchy and plans to leave Istanbul.
Mashalian presented the procedure of holding elections if the post is declared vacant, indicating Ateshian’s attempts to foil the process.
He informed that the religious council had set up a commission comprised of 4 clerics, which was to submit an application to the authorities about holding new elections. But Aram Ateshian did not allow the letter to be submitted to the governor of Istanbul as a result of which the submission process has been suspended.
Referring to the announcement made during the meeting of Chairman of the Board of Trustees of Armenian hospital of St. Savior in Istanbul Bedros Sirinoglu and Turkish president Recep Tayyip Erdoğan that the elections should be held following the constitutional referendum in Turkey, Mashalian noted that this was something that should have accelerated the election process, but Vicar Aram Ateshian used this information as another pretext to avoid elections. “Ignoring his promise given to the community, he told the media without consulting with anyone that no application will be submitted for holding elections. The Religious Council of the Patriarchy, and I, the chairman of the Council, got to know about it from media”, the bishop stated.
He informed that he had suggested during the Religious Council meeting on February 13 that the application of the commission should be immediately submitted to the governorate, as well as published for the community. But Ateshin, made threats in a manner characteristic for him, saying that he will leave the gathering. As a result, the proposal of Bishop Sahak Mashalian was declined.
“It’s evident there can be no Patriarchal elections as long as Aram Ateshian holds the position of the General Vicar of the  Armenian Patriarchate of Constantinople. Today already everyone shares the opinion that the existing situation, when the post is vacant, while the chaos goes deeper, worsens due to Aram Ateshian”, Mashalian announced, adding that the Patriarchal post has never remained vacant for 8 years during the history of the Armenian Church. “Manipulating for 8 years by using his powers, abusing his position has criminal nature and he deserves punishment according to Church laws”, the Bishop said, announcing that he steps down from the post of chairman of the Religious Council.
“Clerics, leaders and people, leave me alone. This is a speech of defeat. But I am not the only defeated, you are all defeated. Once again only one person remains victorious”, Bishop Sahak Mashalian concluded his letter.