Ամփոփվել են ՀՀ սփյուռքի, ֆինանսների, արդարադատության, ԱԳ նախարարությունների և ՊԵԿ-ի տարեկան հաշվետվությունները
Ամփոփվել են ՀՀ սփյուռքի, ֆինանսների, արդարադատության, ԱԳ
նախարարությունների և ՊԵԿ-ի տարեկան հաշվետվությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շարունակվել է ՀՀ պետական կառավարման մարմինների գնահատված կատարողականների և ՀՀ կառավարության 2016 թ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի ու գերակա խնդիրների կատարման մասին հաշվետվությունների քննարկումը: 2016 թ. միջոցառումների ծրագրի և գերակա խնդիրների իրականացման արդյունքների մասին զեկուցել են ՀՀ սփյուռքի, ՀՀ ֆինանսների, ՀՀ արտաքին գործերի, ՀՀ արդարադատության նախարարները և Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, անդրադառնալով 2016 թ. միջոցառումների ծրագրի և գերակա խնդիրների իրականացման արդյունքներին, նշել է, որ շարունակվել են Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված փախստականների կեցության, կրթության, աշխատանքի և այլ հարցերի լուծմանն ուղղված աշխատանքները: Կարևորվել են սփյուռքի հայ երիտասարդության շրջանում հայոց լեզվի իմացության մակարդակի բարձրացմանը նպաստող միջոցառումները: Հաջողությամբ իրականացվել են «Սփյուռք» ամառային դպրոց, «Արի տուն» ծրագրերը,  մասնակիցների համար 2016թ. ևս կազմակերպվել են հայոց լեզվի արագացված դասընթացներ: Նախարարը նշել է, որ 2016թ. Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության 25-ամյա հոբելյաններին են նվիրվել նախարարության բոլոր ծրագրերը, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը, որն աննախադեպ է եղել մասնակիցների թվով:
Հրանուշ Հակոբյանը զեկուցել է նաև 2017 թ. գերակա խնդիրների մասին՝ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի և իրաքահայերի խնդիրների լուծմանն ուղղված աշխատանքների համակարգում, սիրիահայերի բնակարանային խնդիրների լուծման նպատակով աջակցության տրամադրում,մասնագիտական վերապատրաստումների իրականացում, աջակցություն Հայաստանում գործող սփյուռքահայերի հասարակական միավորումների գործունեությանը, սփյուռքահայ ուսուցիչների և երիտասարդների համար Երևանում հայոց լեզվի (արևմտահայերենի և արևելահայերենի) արագացված դասընթացների կազմակերպում և այլն:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է նախարարության գործունեությունը սփյուռքահայության հետ կապերի ամրապնդման գործում և նշել. «Մենք ձեր օղակները, հարթակը պետք է օգտագործենք, որպեսզի ստանանք մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ: Մեզ պետք է  կառավարման մշակույթ, շփում մեր հայրենակիցների հետ: Որպես պոտենցիալ դեսպաններ՝ հայտնի, հաջողակ հայերի միջոցով պետք է բարձրացնենք մեր երկրի ճանաչելիությունը, զարգացնենք կառավարման մշակույթը»:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը զեկուցել է, որ 2016 թվականին պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 1155.0 մլրդ դրամ (առանց արտաքին աղբյուրներից ֆինանսավորվող նպատակային ծրագրերի շրջանակներում ստացված միջոցների)` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով 0.7 տոկոսով, իսկ հարկային եկամուտները և տուրքերը` 1,079.7 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը գերազանցելով 1.1 տոկոսով: Ծախսերի սահուն իրականացման և անհրաժեշտ բյուջետային «բարձիկների» ձևավորման նպատակով բարելավվել է հարկաբյուջետային կարգապահությունը, ինչպես նաև ավելացվել է ներքին շուկայում պետական պարտատոմսերի թողարկման հաշվին լրացուցիչ միջոցների ներգրավումը: Գնումների ոլորտում կատարված օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում նվազել են գնման ձևերը, պարզեցվել են ընթացակարգերի կազմակերպման ու դրանց մասնակցության պայմանները, ձևավորվել է բողոքարկման արտադատական գործունակ և անկախ համակարգ, բարձրացվել է գնման գործընթացների թափանցիկության և հրապարակայնության աստիճանը, մեխանիզմներ են նախատեսվել կոռուպցիոն հնարավոր դեպքերը կանխարգելելու համար: Ընդլայնվել է էլեկտրոնային գնումների ARMEPS/PPCM համակարգը օգտագործող պատվիրատուների և էլեկտրոնային գնումների համակարգով իրականացվող գնումների շրջանակը:
Ֆինանսների նախարարը ներկայացրել է նաև 2017 թ. գերակա խնդիրները՝ ներդնել արտաքին ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի մոնիտորինգի և կոորդինացման համակարգ` պետական բյուջեին համահունչ ծրագրերի իրականացման նպատակով, ստեղծել նախատեսվող և համաձայնեցված արտաքին ֆինանսավորմամբ ծրագրերի տվյալների բազա:
Վարչապետը, անդրադառնալով Ֆինանսների նախարարության 2017 թ. անելիքներին, նշել է, որ ֆինանսական հոսքերը և ծախսերն անհրաժեշտ է կառավարել կոշտ և կտրուկ: Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ վարկային միջոցների օգտագործման մասով պետք է ձևակերպել  հստակ հայտանիշեր: «Ունեք բավական հետաքրքիր մակրո և ոչ մակրո վերլուծություն, որի հիման վրա առաջարկում եմ հստակ ձևակերպել այն դաշտը, որտեղ ՊԵԿ-ը պետք է ստվերը բերի սպիտակ դաշտ, որպեսզի հավասարաչափ բոլորի վրա բեռը չտարածի: Մեր վիճակագրական տվյալների վերլուծության մեջ բազմաթիվ խնդիրներ և կարմիր լամպեր կան, որոնք մեզ հուշում են՝ ուր գնանք, ինչ անենք»,- ասել է վարչապետը՝ կարևորելով Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հարթակի վրա կանոնավոր քննարկումների կազմակերպումը:
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Վարդան Հարությունյանը նշել է, որ 2016թ. ընթացքում իրականացվել է պետական սահմանի  Բագրատաշենի և Գոգավանի անցման կետերի տեխնիկական մեկնարկը և գործարկումը: Ընթացքում են Բավրայի անցման կետի արդիականացման աշխատանքները: ՊԵԿ-ի կողմից շահագործման է ընդունվել տարանցման հայտարարագրերի ներկայացման ենթահամակարգը: Հարկային վարչարարության կատարելագործման նպատակով իրականացվել է հարկային համակարգի կառուցվածքային ստորաբաժանումների օպտիմալացում՝ 4 տարածքային հարկային տեսչությունների վերակազմավորման արդյունքում հարկային տեսչությունների թվաքանակի նվազեցում՝ նախկին  22-ի փոխարեն կգործի 20 հարկային տեսչություն, կատարելագործվել են ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չձևակերպված վարձու աշխատողների հայտնաբերման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, լայնածավալ կերպով կիրառվել է փաստաթղթերի՝ բացառապես էլեկտրոնային եղանակով դուրսգրմամբ պայմանավորված կամերալ (գրասենյակային) ուսումնասիրությունների իրականացման և ստուգման ակտերով պարտավորությունների առաջադրման համակարգը: Իրականացվել են հարկման առումով  (շրջանառության հարկով հարկվող) փոխկապակցված անձանց հայտնաբերելու նպատակով միջոցառումներ և այլ աշխատանքներ: 2016-ին 2015-ի համեմատ հարկային ստուգումների թիվը նվազել է 10 հազարով:  Համապատասխան միջոցառումներ են իրականացվել մեկ հարկային հաշվի ներդրման նախնական աշխատանքների ուղղությամբ, հարկային մարմնում տվյալների մշակման և վերլուծությունների իրականացման գործառույթների կենտրոնացման, մոնիթորինգի հիման վրա ռիսկերի գնահատման ուղղությամբ:
ՊԵԿ նախագահը զեկուցել է, որ 2017 թ. գերակա խնդիրներն են ռիսկերի կառավարման և ստուգման ենթակա հարկ վճարողների ընտրողականության էլեկտրոնային ավտոմատ կառավարման համակարգի ռիսկային չափանիշների վերանայումը՝ հարկային մարմնի կողմից հրապարակվող ստուգման ենթակա հարկ վճարողների ցանկում առավել ռիսկային հարկ վճարողներ ընդգրկելու նպատակով, երրորդ անձանցից ստացվող տեղեկությունների ավտոմատացման համակարգի ներդրումը, մեկ միասնական հաշվի ներդրման ուղղությամբ ընթացակարգային և ծրագրային աշխատանքների իրականացումը և այլն:
Կարեն Կարապետյանը խոսելով ՊԵԿ-ի առջև դրված խնդիրների մասին՝ ընդգծել է. «Բինզես միջավայրի բարելավման մեջ դուք պետք է կատարեք հիմնական գործառույթը: Առաջին խնդիրը սպիտակ դաշտում աշխատող բիզնեսին լավ վերաբերվելն է, երկրորդը՝ վատ հարկատուի հետ հարաբերությունները կարգավորելը, ոչ թե հակառակը: Մեր շարժիչ ուժը, մեր տնտեսության աճը սպիտակ բիզնեսի լավ զգալն է: Ձեզնից շատ ակնկալիքներ ունեմ, ով մեր խաղի կանոնները չի ընդունում՝ նա անընդհատ ձեր շունչը պետք է զգա»:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ  2016 թվականի ընթացքում նախարարությունը Հայաստանի Նախագահի ուրվագծած արտաքին քաղաքականության ուղենիշների և նրա կողմից տրված հանձնարարականների ու ՀՀ կառավարության ծրագրի հիման վրա շարունակել է աշխատանքներն՝ ուղղված Հանրապետության արտաքին անվտանգության բաղադրիչի ամրապնդմանը, երկրի զարգացման համար արտաքին բարենպաստ պայմանների և երաշխիքների ապահովմանը, բարեկամ և գործընկեր պետությունների հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը, միջազգային կազմակերպություններում և գործընթացներում ներգրավվածության խորացմանը, տարբեր մայրցամաքներում Հայաստանի բարեկամների թվի ավելացմանը, միջազգային ասպարեզում Հայաստանի հեղինակության և դիրքերի ամրապնդմանը: Աշխատանքները միտված են եղել նաև միջազգային և տարածաշրջանային տնտեսական ու ֆինանսական կառույցների հետ ակտիվ համագործակցության զարգացմանը, արտերկրում ՀՀ-ի և նրա քաղաքացիների շահերի պաշտպանությանը, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանմանը, միջազգային հարաբերություններում դրական օրակարգ ձևավորող և մեր շահերից բխող նախաձեռնությունների իրականացմանը, արտաքին հարաբերություններում պետական կառավարման մարմինների գործունեության համակարգմանը:
Նալբանդյանը զեկուցել է, որ 2017 թ. ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը շարունակելու է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգության հետագա ամրապնդման, զարգացման համար անհրաժեշտ արտաքին բարենպաստ պայմանների ապահովման, համաշխարհային և տարածաշրջանային գործընթացներում առավել ընդգրկման, բարեկամ և գործընկեր երկրների հետ երկկողմ ու բազմակողմ հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման, միջազգային կազմակերպություններում գործուն մասնակցության ապահովման արտաքին քաղաքական ուղեգիծը:
Վարչապետ Կարապետյանը հետաքրքրվել է օտարերկրյա պետություններում հավատարմագրված ՀՀ դեսպաններին՝ տնտեսական գործունեության ուղղությամբ տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի վերաբերյալ և նշել. «Մեր դեսպանները տիրապետո՞ւմ են ապրանքաշրջանառության, ֆինանսական հոսքերի, ներդրումների տեղեկատվությանը: Նրանք իրենց առջև ո՞ւնեն խնդիր, թե կոնկրետ ապրանքատեսակը որ ներդրողին, որ բիզնես կառույցին ներկայացնեն»: Գործադիրի  ղեկավարը հանձնարարել է կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել վերլուծական տեղեկանք՝ դեսպանատների տնտեսական գործունեության ադյունքների վերաբերյալ: Կարեն Կարապետյանը առևտրաշրջանառության, ներդրումների ներգրավման գործում կարևորել է նաև սփյուռքի ներուժի օգտագործումը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը զեկուցել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում մշակվել են 150 իրավական ակտերի նախագծեր, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի, կուսակցությունների, ՏԻՄ-երի, ՀԿ-ների մասին, հակակառուպցիոն բնույթի և այլն: Ազգային ժողովին է ներկայացվել «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը, որոնցով նախատեսվում է  համապատասխանեցնել մասնավոր իրավահարաբերությունները ժամանակակից մոտեցումներին: ԱԺ-ի կողմից ընդունվել է «Պրոբացիայի մասին» ՀՀ օրենքն և հարակից օրենքների փաթեթը, որն ուղղված է նոր ստեղծվող պրոբացիոն ծառայության կողմից ազատազրկման հետ չկապված պատժատեսակների կատարմանը, պատիժը պայմանականորեն չկիրառելիս և պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատվելիս վերահսկողության իրականացմանը և վերասոցիալականացման միջոցառումների իրականացմանը: ՀՀ քրեակատարողական նոր օրենսգրքի նախագծի մշակման աշխատանքային խմբի կողմից մշակվել է ՀՀ նոր քրեակատարողական օրենսգրքի նախագիծ, որվ նախատեսվում է ներդնել պատիժների նոր համակարգ: ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքի ընդունմամբ կնախատեսվի քրեաիրավական հարաբերությունների իրավակարգավորման կառուցակարգի համապատասխանեցում ժամանակի պահանջներին: Մշակվել է «Քրեակատարողական հիմնարկներում բժշկական ծառայությունների արդիականացման հայեցակարգին հավանություն տալու մասին» ՀՀ կառավարության արձանագրային որոշման նախագիծը, որի վերջնական տարբերակը ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից ներկայացվել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմ, ինչպես նաև իրականացել են մի շարք այլ միջոցառումներ:
Արփինե Հովհաննիսյանը նշել է, որ 2017 թ. գերակա խնդիրներն են ոլորտը կարգավորող օրենսդրության ուսումնասիրում և անհրաժեշտության դեպքում իրավական ակտերի նախագծերի մշակման աշխատանքների կատարում՝ ապահովելու համար դատական գործընթացներում էլեկտրոնային եղանակով ծառայությունների մատուցման իրավական հիմքերը, Էլեկտրոնային եղանակով դատարան դիմելու և էլեկտրոնային դատական գործ ստեղծելու համար Էլեկտրոնային ծրագրային ապահովման ներդրում, Հարկադիր կատարման համակարգում կոռուպցիոն ռիսկերի վերհանում և դրանց վերացմանն ուղղված բարեփոխումների իրականացում և այլն:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է Արդարադատության նախարարության կողմից հակակոռուպցիոն բնույթի օրենսդրական նախագծերի հետևողական մշակումն ու ներկայացումը, ինչպես նաև մատուցվող ծառայությունները հասարակությանն էլ ավելի հասանելի դարձնելուն ուղղված քայլերը:

Armenian Cabinet continues discussions of reports of ministries and state agencies
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. Chaired by Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan, the Government continued discussing public agency performance reports for 2016, including their compliance with the government’s action plan, priorities and assessed performance.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Government of Armenia, reports were delivered by the Ministry of Diaspora, Ministry of Finance, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Justice and State Revenue Committee.
Referring to the 2016 action plan and the results of priority tasks, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan said that activities continued aimed at addressing housing, education, employment and other issues of Syrian refugees who had moved to Armenia. Measures were implemented to promote knowledge of the Armenian language among young Armenians in the Diaspora. The Diaspora Summer School and Come Back Home programs were successfully implemented. Accelerated Armenian language courses were organized in 2016.
The Minister noted that all the 2016 projects were dedicated to the 25 anniversaries of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh. My Armenia Pan-Armenian Festival was held, which was unprecedented in terms of the number of participants.
Hranush Hakobyan also reported on the 2017 priorities. Work was done to address the needs of Syrian and Iraqi refugees, providing support for the Syrians solving the housing problems, vocational training, support for the activities of non-governmental organizations in Armenian focused on Diaspora Armenians, organization of accelerated courses of Armenian language (Western and Eastern) for Diaspora Armenian teachers and young people.
Prime Minister Karapetyan attached importance to the strengthening of ties with the Diaspora, noting, “We should use your platform in order to get a multiplier effect. We need a new culture of management, communication with our compatriots. Through famous and successful Armenians, as potential ambassadors, we have to raise awareness of Armenia and develop management culture.”
Minister of Finance Vardan Aramyan reported that in 2016 the revenues of the state budget amounted to 1155.0 billion drams (an increase of 0.7% over the same period last year) without the funds received under targeted programs financed from external sources, while tax revenues and duties stood at AMD 1,079.7 billion, 1.1 percent higher than the same period last year. The fiscal discipline was improved by means of smooth implementation of budgetary expenditures and use of budget “bags.” Additional resources were attracted into the internal market through the issuance of government bonds.
As a result of legislative changes in the field of procurement, there have been reduced the purchasing forms to simplify the conditions for their participation in the organization and procedures. A system of functional and independent court appeal has been developed. The level of transparency and openness of procurement processes was raised, with appropriate mechanisms provided to prevent possible corruption cases. The coverage of electronic ARMEPS / PPCM procurement systems and the scope of customers of the e-procurement system was expanded.
The Minister also presented the 2017 financial year priorities: implement, monitor and coordinate external funding programs from the state budget for implementation of the system in line with plans to create a database of projects planned and coordinated external financing.
Referring to the Ministry’s 2017 activities, the Prime Minister said that the Ministry of Finance should ensure a rough and steep management of financial flows and expenditures. Karen Karapetyan stressed the need to formulate a clear indication regarding the use of loan funds.
“You have developed quite an interesting macro and non-macro analysis. I suggest formulating a clearly defined field to bring the shadow economy into the white field in order to evenly distribute the burden on everyone. There are many problems and red lamps in our statistical analysis of data that tell us where to go, what to do,” Karen Karapetyan said, stressing the importance of holding regular discussions on the platform of the Center for Strategic Initiatives.
Chairman of the State Revenue Committee Vardan Harutyunyan noted that technical launch and commissioning of Bagratashen and Gogavan border checkpoints were carried out in the period under review.
Work is underway on the modernization of Bavra checkpoint. The SRC has switched over to the transit declarations subsystem. In order to improve tax administration in the optimization of the structural units of the tax system, 4 resulted in a reduction in the number of tax inspections territorial tax restructuring, instead of the previous 22, will be 20 tax inspection, improved by unregistered work on the detection of hired workers are defined in the legislation, extensively used the documents electronically withdrawal due to cameral studies, implementation and verification of commitments by the system running.
The SRC implemented in terms of taxation (taxable turnover tax) for the purpose of identifying related parties and other activities. The number of tax audits in 2016 decreased by 10 thousand compared to 2015. Preliminary activities were implemented toward introducing the single tax account system, tax authority’s data processing and analysis functions, centralization of implementation, risk assessment based on the monitoring direction.
The following activities were said to be key priorities in 2017: revision of risk management and verification criteria in the electronic automatic control system for selective identification of risky taxpayers, the introduction of information automation systems from third persons, one of the joint account of the introduction of procedural and the implementation of program activities, etc.
Speaking about the objectives of the SRC, the Premier said, “You need to make a breakthrough as to the improvement of the business environment. The first task is to ensure a more favorable treatment for white-listed entities. Second, you should settle your relations with bad taxpayers, not the contrary. Our driving force, our economic growth is just the comfortable feeling of white businesses. I have very high expectations of you: those entities reluctant to accept the rules of the game should feel your breath all the time.”
Foreign Minister Edward Nalbandian noted that based on the foreign policy guidelines outlined by President and the assignments and program of the Government of the Republic of Armenia, in 2016 the Ministry continued with the activities aimed at consolidating the foreign security component, achieving favorable external conditions and guarantees for the country’s development, building mutually beneficial cooperation with partner and friendly countries, deepening integration processes in international organizations and associations, increasing the number of Armenia’s friends on different continents, strengthening Armenia’s reputation and position on the international arena.
Efforts were made to develop active cooperation with international and regional economic and financial institutions, protect the interests of Armenian citizens abroad, safeguard cultural heritage, form a positive agenda in international relations and implement initiatives arising from our country’s best interest, coordinate public agencies’ activities in the field of foreign relations.
The Minister reported that in 2017 the Ministry will continue with its efforts aimed at enhancing Armenia’s security, ensuring favorable external conditions, deepening integration in global and regional processes, developing bilateral and multilateral relations with friendly and partner nations, ensuring active participation in the proceedings of international organizations.
Prime Minister Karapetyan asked the Minister to report back progress in the implementation by the ambassadors accredited in foreign countries of his assignments concerning economic activity: “I would like to know whether our ambassadors have full control of information concerning trade turnover, financial flows and investments, and whether they have set themselves the task of presenting specific products to eligible foreign investors.”
The Head of Government tasked the Minister to submit an analytical reference note to the Government Staff on embassies’ economic activity component. The Premier stressed the need to tap the potential of the Armenian Diaspora in terms of trade and investment.
Justice Minister Arpine Hovhannisyan reported that the following activities were implemented in the period under review: 150 legal acts were developed, related to the operations of the Ombudsman, political parties, local governments, NGOs, anti-corruption measures and others.
The ministry submitted to the National Assembly draft amendments to the Civil Code of the Republic of Armenia, supposed to harmonize the private legal relationship with modern approaches.
The National Assembly approved the Law on Probation and a related package of laws to ensure that the new Probation Service enforces the types of punishments not related to imprisonment, exercises control over conditional and suspended sentences, as well as carries out re-socialization measures.
The task force for the development of the new Penal Code has worked out a draft code, which is expected to introduce a new system of penalties. The new Criminal Code will help bring the applicable procedures into conformity with the modern requirements.
The Ministry has developed a draft protocol decision of the government on approving the concept of modernization of health services in penitentiaries, the final version of which has already been submitted to the Government Staff, as well as implemented a series of other measures.
Arpine Hovhannisyan noted that as part of 2017 priorities, they will further study and, if necessary, draft new legal acts, providing litigation legal basis for the provision of services electronically, electronically court and creating an electronic court file for the introduction of electronic software, compulsory enforcement system identifying corruption risks and Implementation of reforms aimed at the elimination of these and more.
Prime Minister Karapetyan attached importance to the development and submission of draft legislation on the fight against corruption by the Ministry of Justice, as well as steps aimed at ensuring broader access to services.