ՀԱԿ-ին դեռևս չի հաջողվել հավաքել բավարար ստորագրություններ ընտրությունների օրը փոխելու հարցով ՍԴ դիմելու համար
ՀԱԿ-ին դեռևս չի հաջողվել հավաքել բավարար ստորագրություններ ընտրությունների
օրը փոխելու հարցով ՍԴ դիմելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցությանն առայժմ չի հաջողվում հավաքել խորհրդարանական հերթական ընտրությունների օրը ապրիլի 2-ին նշանակելու որոշումը Սահմանադրական դատարանում վիճարկելու համար անհրաժեշտ 27 պատգամավորի ստորագրությունը: Ազգային ժողովում հայտարարությունների ժամին ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը հայտնեց, որ այս պահի դրությամբ դիմումի տակ ստորագրել է 17 պատգամավոր:
«Ես ցանկանում եմ հայտնել պատգամավորներին, որ այս ստորագրահավաքը 24-ժամյա ռեժիմով չէր հայտարարվել: Այսինքն, այն դեռ ուժի մեջ է, և ցանկացողները կարող են միանալ ստորագրահավաքին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մանուկյանը:
Նա բոլոր խմբակցությունների պատգամավորներին կոչ արեց աջակցել նախաձեռնությանը, քանի որ իրենք հիմնավոր փաստեր են ներկայացնում, որ խորհրդարանական հերթական ընտրությունների ապրիլի 2-ին նշանակելը հակասում է Սահմանադրությանը: Մանուկյանը պատգամավորներին խորհուրդ տվեց ստորագրելուց առաջ ծանոթանալ դիմումի տեքստին, որում հստակ ներկայացրել են իրենց հիմնավորումները:
Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունները տեղի կունենան 2017թ. ապրիլի 2-ին: Որոշ քաղաքական ուժեր և իրավաբաններ առաջարկում են փոխել ընտրությունների օրը: Խնդրի վերաբերյալ պարզաբանումներ է ներկայացրել ՀՀ կառավարության աշխատակազմի-ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը՝ հիմնավորելով, որ մի շարք իրավանորմերի համադրությունից հետևում է, որ ՀՀ Նախագահի հրամանագիրն ընդունվել և հրապարակվել է սահմանադրական օրենքին՝ ՀՀ ընտրական օրենսգրքին համապատասխան: Իշխող Հանրապետական կուսակցության մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել է, որ ՀՀԿ-ն պատրաստ է քննարկել ընտրությունների օրը փոխելու հարցը, եթե դրան կողմ լինեն ընտրական գործընթացին մասնակից բոլոր քաղաքական ուժերն անխտիր

Armenian National Congress still unable to collect enough signatures to apply to Constitutional Court on changing election date
Armenian National Congress still unable to collect enough signatures to apply to Constitutional
Court on changing election date
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. The Armenian National Congress (ANC) is still unable to collect 27 signatures necessary for applying to the Constitutional Court on changing the date of the upcoming parliamentary election, reports “Armenpress”.
ANC faction Secretary Aram Manukyan said at the Parliament that at this moment 17 MPs signed under the application.
“I want to inform the MPs that this petition has not been announced with a 24-hour regime. It means that it is still in force, and those who are interested can join the petition”, he said.
He called on MPs of all factions to support the initiative since they are presenting solid evidence that holding the election on April 2 contradicts to the Constitution. He recommended the MPs to get acquainted with the text of the application before signing where they clearly presented their explanations for changing the election date.
Armenia’s parliamentary election will be held on April 2, 2017. Some political forces and lawyers propose to change the election date. Minister-Chief of the Government’s staff Davit Harutyunyan presented clarifications over the issue, stating that the President’s decree was adopted and published in accordance with the constitutional law, the Electoral Code of Armenia. The spokesman of the ruling party (RPA) Eduard Sharmazanov said the RPA is ready to discuss the issue of changing the election date if it will be supported by all political forces participating in the electoral process.