Ամեն ինչ զենք կրելու իրավունքի մասին. ովքեր են Հայաստանում զենք կրում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի Հանրապետությունում 2016 թվականին 7 212  մարդու զենք կրելու իրավունք է տրվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին հայտնել է  Հասարակական կարգի ապահովման վարչության լիցենզավորման և թույլտվության բաժնի պետ ոստիկանության փոխգնդապետ Արմեն Ղազարյանը:
2016 թվականի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված էր 35 427 որսորդ: Ներկայումս ՀՀ ոստիկանությունում հաշվառված է 58 652 միավոր հրազեն:
Նախորդ տարի քաղաքացիների կողմից ՀՀ ոստիկանություն  կամավոր հանձնվել է 166 միավոր քաղաքացիական զենք:
Հայաստանի տարածքում զենք կրելու, ձեռք բերելու, դրա թույլտվություն ստանալու, հավաքածուներ ունենալու և այլ հարցերը կարգավորվում են «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքով, որն ընդունումից հետո ութ անգամ լրացվել և փոփոխվել է: Օրենքում վերջին փոփոխությունները կատարվել են 07.04.2016-ին:Սույն օրենքի դրույթները տարածվում են նաև զենքի փամփուշտների և ռազմամթերքի շրջանառության վրա:
Քաղաքացիական զենք համարվող հրազենը պետք է իր կառուցվածքով բացառի կրակահերթով կրակելու հնարավորությունը և չպետք է ունենա տասը փամփուշտից ավելի տարողունակությամբ պահունակ (թմբուկ) :
«Զենքի մասին» ՀՀ օրենքում նախատեսվել են նաև քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի շրջանառության վրա տարածվող սահմանափակումներ: Օրինակ՝ արգելվում է որպես քաղաքացիական եւ ծառայողական զենք շրջանառության մեջ մտցնել  իր ձեւով եւ տեսքով այլ առարկաների նմանեցված հրազեն, ակոսափող հրազենի փամփուշտներով կրակելու համար հարմարեցված ողորկափող հրազեն,զրահահար, հրկիզող, պայթուցիկ կամ լուսածիր գործողության գնդակով փամփուշտներ, ինչպես նաեւ կոտորակային գնդակներով փամփուշտներ՝ գազային ատրճանակների (այդ թվում` թմբուկավոր ռեւոլվերի ) համար և այլ սահմանափակումներ:
Քաղաքացիական զենք ձեռք բերելու իրավունք ունի Հայաստանի Հանրապետության 18 տարին լրացած քաղաքացին՝ թույլատվություն տալու լիազորությամբ օժտված ոստիկանության համապատասխան մարմնից՝ զենքի որոշակի տեսակ ձեռք բերելու համար:
Զենք ձեռք բերելու լիցենզիա ստանալու համար քաղաքացին պարտավոր է ոստիկանության համապատասխան մարմին ներկայացնել սահմանված ձևի դիմում, բժշկական եզրակացություն զենքի տիրապետմանը խոչընդոտող այնպիսի հիվանդությունների բացակայության մասին, որոնք կապված են տեսողության խախտման, հոգեկան հիվանդության, ալկոհոլամոլության կամ թմրամոլության հետ, ինչպես նաև ՀՀ քաղաքացիությունը հաստատող փաստաթուղթ, նախատեսված այլ փաստաթղթեր:
Ոստիկանությունը հիշեցնում է, որ ապօրինի պահվող զենք-զինամթերքը կամավոր հանձնողներն ազատվում են քրեական պատասխանատվությունից:

Все о праве ношения оружия: кто в Армении имеет оружие
В 2016 году в Армении право на оружие получили 7 212  человек. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает начальник отдела по обеспечению общественного порядка полиции Армении, подполковник Армен Казарян.
По положению на 2016 год, в Армении зарегистрированы 35 427 охотников. В данный момент в полиции Армении зарегистрировано  58 652 единиц огнестрельного оружия.
В прошлом году гражданами Армении было добровольно сдано в полицию Армении  166 единиц огнестрельного оружия.
Вопросы права на ношение, владение, хранение оружия и прочие подобные вопросы регулируются законом об оружии, который в последний раз был изменен и дополнен 07.04.2016. положения данного закона распространяются также на боеприпасы.
Гражданское огнестрельное оружие исключает возможность стрелять очередями и не должно иметь зарядника, позволяющего заряжать ствол более чем 10 патронами. Закон об оружии вводит ограничения на гражданское и табельное оружие.
Право на приобретение гражданского оружия имеют граждане Армении, которым исполнилось 18 лет и которым выдано соответствующее разрешение органом лицензирования полиции Армении.
Для получения соответствующей лицензии гражданин должен обратиться в полицию, представить медицинское заключение об отсутствии ограничений в отношении владения оружием, что может быть связано с психическими отклонениями, заболеваниями органов зрения, алкоголизмом и пр.
Полиция Армении напоминает, что добровольная сдача имеющегося незаконного оружия и боеприпасов освобождает от уголовной ответственности.