Ջեմ Օզդեմիրը պարգևատրվել է Կանադայում ՀՀ դեսպանության պատվոգրով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոնրեալ քաղաքում հունվարի 21-ին տեղի ունեցավ Քվեբեկի հայ համայնքի միացյալ մարմնի կողմից կազմակերպված միջոցառում՝ նվիրված Հրանտ Դինքի մահվան 10-րդ տարելիցին, որին մասնակցեց նաև Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Երեկոյի բանախոսն էր Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր, «Կանաչների կուսակցության» համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրը: Միջոցառմանը ներկա էին բարձրաստիճան դիվանագետներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ, հայ համայնքային կառույցների ղեկավարներ, Քվեբեկի հայ համայնքի հարյուրավոր ներկայացուցիչներ:
Ելույթով հանդես գալով և միջոցառման կազմակերպման համար դրվատանքի խոսքեր ուղղելով «Զորյան» ինստիտուտի տնօրեն Գուրգեն Սարգսյանին և կանադահայ հայտնի գործիչ Րաֆֆի Բեդրոսյանին` դեսպան Եգանյանը կարևորեց միջոցառման անցկացումը` նշելով, որ քանի դեռ ողջ աշխարհում կան Հրանտ Դինքի գործի շարունակողներ, նրա հիշատակը չի մոռացվելու: Դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց պարոն Օզդեմիրին` վերջինիս կատարած մեծածավալ և պատվարժան աշխատանքի համար և նրան պարգևատրեց Կանադայում ՀՀ դեսպանության պատվոգրով:
Իր ծավալուն ելույթում Ջեմ Օզդեմիրն անդրադարձավ իր և Հրանտ Դինքի երկարամյա բարեկամական հարաբերություններին և ընդգծեց այն կարևոր դերակատարությունը, որն ունեցել է Դինքը Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության թեմայի հանրահռչակման և դրա մասին իրազեկվածության բարձրացման գործում: Օզդեմիրը նշեց, որ նաև Հրանտ Դինքի շնորհիվ է, որ ինքը նախաձեռնեց Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ օրինագծի ընդունումը: Ելույթից հետո Օզդեմիրը պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
Երեկոյի ընթացքում ցուցադրվեց Հրանտ Դինքի այրու` Ռաքել Դինքի տեսաուղերձը միջոցառման մասնակիցներին, ինչպես նաև Դինքի կյանքի և գործունեության մասին պատմող տեսաֆիլմ:
Հունվարի 22-ին Հրանտ Դինքի հիշատակին նվիրված նույնաբովանդակ միջոցառում կայացավ նաև Տորոնտո քաղաքում:

Armenian Embassy in Canada awards Germany lawmaker Cem Özdemir at Hrant Dink
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. The Armenian community organization of Quebec organized a commemorative event on the occasion of the 10th anniversary of Hrant Dink’s assassination on January 21 in Montreal, Canada. The event was attended by Ambassador of Armenia to Canada H.E. Armen Yeganyan, the ministry of foreign affairs told ARMENPRESS.
Cem Özdemir, co-chair of the German political party Alliance '90/The Greens delivered a speech during the event. High ranking diplomats, political and public figures, reporters, heads of the Armenian community structures and hundreds of representatives of Quebec’s Armenian community were present at the event.]
Ambassador Yeganyan delivered a speech praising “Zoryan” Institute director Gurgen Sargsyan and famous Canadian-Armenian figure Raffi Bedrosyan for organizing the event. The Ambassador highlighted the holding of the event, noting as long as there are people who continue Dink’s work, his memory will not be forgotten. Ambassador Yeganyan thanked German lawmaker Ozdemir for his large-scale work and awarded him with the Armenian Embassy Certificate.
In his long speech, Ozdemir reflected on his long-lasting friendly relations with Hrant Dink and emphasized the important role which Dink had for raising awareness of the Armenian Genocide in Turkey. Ozdemir also mentioned that it is due to Hrant Dink that he initiated the German Parliament’s adoption of the Armenian Genocide resolution.
The event also included the screening of a film on Hrant Dink’s life and an online address from his widow – Rakel Dink.