Դոնալդ Թրամփը կստանձնի ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 20-ին Վաշինգտոնում տեղի կունենա ԱՄՆ-ի 45-րդ նախագահ հանրապետական Դոնալդ Թրամփի եւ փոխնախագահ Մայքլ Փենսի երդմնակալության արարողությունը: Նրանք հավատարմության երդում կտան Սահմանադրությանը եւ երկրին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավանդույթի համաձայն՝ ԱՄՆ-ի նորընտիր ղեկավարը պաշտոնն ստանձնելուց առաջ կայցելի Սպիտակ տուն: Նախատեսվում Է, որ Դոնալդ Թրամփին կուղեկցի նրա կինը՝ Մելանյան: Ինչպես սպասվում Է նրանց շքամուտքի մոտ կդիմավորի ԱՄՆ-ի վարչակազմի հեռացող ղեկավար Բարաք Օբաման: Փենսիլվանիա-ավենյուի նախագահական նստավայր կգան նաեւ Փենսը եւ նրա կինը՝ Քարենը, ինչպես նաեւ Կոնգրեսի Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի պաշտոնակալության հանդիսությունների անցկացման համատեղ կոմիտեի ղեկավարները:
Սպիտակ տանը հավաքվածները կարճատեւ շփում կունենան, իսկ այնուհետեւ նախագահական ավտոշարասյունը կուղեւորվի Կապիտոլիումի բլուր՝ Կոնգրեսի շենք, որտեղ տեղական ժամանակով ժամը 11:30-ին (Երեւանի ժամանակով ժամը 20:30-ին) կսկսվի երդմնատվության արարողությունը:
Թրամփի եւ Փենսի պաշտոնակալությունը կկայանա ամերիկյան հասարակության մեջ տեղի ունեցած պառակտման ֆոնին, որը նոյեմբերյան ընտրությունների արդյունքների ամփոփումից հետո միայն խորացել Է:
Հունվարի 18-ին հրապարակված հարցման արդյունքները, որն անցկացվել Է «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալության պատվերով, վկայում են, որ ԱՄՆ-ի քաղաքացիների մեծամասնության (56 տոկոսի) կարծիքով՝ երկիրն ընթանում Է ոչ ճիշտ ուղղությամբ: Նրանց հետ համաձայն չԷ հայրենակիցների 42 տոկոսը:
Նոր սոցիոլոգիական հետազոտությունը նաեւ ի հայտ Է բերել, որ ամերիկացիների 86 տոկոսի համար, Վաշինգտոնում իշխանափոխության կապակցությամբ, առաջնային են ներքին քաղաքականության հարցերը, ներառյալ առողջապահությունը, կրթությունը, շրջակա միջավայրի պահպանությունը, միջռասայական լարվածությունը: Արտաքին քաղաքական խնդիրները, ինչպես պարզվել Է, կարեւոր են հարցվածների 56 տոկոսի համար: Դրանց թվում են նախեւառաջ ներգաղթը եւ ահաբեկչության դեմ պայքարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Дональд Трамп вступит в должность президента США
Инаугурация 45-го президента США республиканца Дональда Трампа и вице-президента Майкла Пенса состоится в пятницу в Вашингтоне. Они принесут присягу на верность Конституции и стране, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По традиции новый американский лидер перед вступлением в должность прибудет с визитом вежливости в Белый дом. Планируется, что Дональда Трампа будет сопровождать его супруга Меланья. Как ожидается, их у парадного входа - под сводами так называемого Северного портика - встретит уходящий глава администрации США демократ Барак Обама. В президентскую резиденцию на Пенсильвания-авеню, 1600 также подъедут Пенс с женой Карен и руководители совместного комитета Сената и Палаты представителей Конгресса по проведению инаугурационных торжеств.
Уходящий глава государства напишет благодарственные письма сотрудникам аппарата Белого дома и оставит в Овальном кабинете записку с напутствием новому лидеру. Собравшиеся в Белом доме в течение недолгого времени пообщаются, а затем президентский кортеж отправится из Белого дома на Капитолийский холм, к зданию Конгресса, где в 11:30 по местному времени (19:30 мск) начнется церемония инаугурации.
Вступление Трампа и Пенса в должность пройдет на фоне раскола в американском обществе, который после подведения итогов ноябрьских выборов, судя по всему, только углубился. Обнародованные в среду результаты опроса, проведенного по заказу информационного агентства Associated Press, свидетельствуют о том, что, по мнению большинства граждан США (56%), страна движется в неверном направлении. С ними не согласны 42% соотечественников.
Новое социологическое исследование также выявило, что для 86% американцев приоритетными ввиду смены власти в Вашингтоне являются вопросы внутренней политики (здравоохранение, образование, охрана окружающей среды, межрасовая напряженность). Внешнеполитические проблемы, как выяснилось, важны для 56% респондентов. В их число входят в первую очередь иммиграция и борьба с терроризмом.