Շարմազանովը դիպուկ և հստակ է համարում ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ Լավրովի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հստակ և դիպուկ է համարում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը միայն Ադրբեջանի ներքին խնդիրը չէ: ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծեց, որ Լավրովը հստակ հասկացրել է, որ Ադրբեջանը չէ, որ պետք է որոշումներ ընդունի: «Այս հայտարարությամբ Սերգեյ Լավրովը հստակ հերքել է ադրբեջանցիների այն հեքիաթը, թե Լեռնային Ղարաբաղը կարող է ինքնավարություն ստանալ միայն Ադրբեջանի կազմում: Նա ասել է այն, ինչ տարիներ շարունակ ասել է հայկական կողմը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Շարմազանովը:
Նա մանրամասնեց, որ ՀՀ Նախագահը բազմաթիվ անգամներ ասել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթաց ունենալու համար հարկավոր է վերացնել ոչ թե հետևանքը, այլ պատճառները: «Իսկ պատճառը նախևառաջ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է: Ադրբեջանը չի ցանկանում և քաղաքական կամք չունի ընդունել, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է ունենա կարգավիճակ, որը ինքը կորոշի հանրաքվեի միջոցով»,- ասաց Շարմազանով:
Նրա գնահատմամբ` Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այս առումով հստակություն մտցրեց: Նա հույս հայտնեց, որ ռուսական կողմը կշարունակի պնդել նման տեսակետը և նշեց, որ նման հայտարարություններ են ակնկալում Մինսկի խմբի համանախագահող մյուս երկրներից:

YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov assesses the announcement of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov saying that Nagorno Karabakh conflict is not Azerbaijan’s internal issue as clear and felicitous, RPA spokesperson, Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov told the reporters after Executive Body meeting of the party. He mentioned that Lavrov clearly hinted that it is not Azerbaijan that should take decisions. “By this announcement Sergey Lavrov clearly dismissed the Azerbaijani fiction that Nagorno Karabakh can have autonomy only inside Azerbaijan. He said what the Armenian side has said for years”, “Armenpress” reports Sharmazanov saying.
He detailed that the President of Armenia has mentioned several times that in order to record progress in NK conflict settlement process, it is necessary to eliminate the root-causes, not the consequences. Sharmazanov clarified that the cause is that Azerbaijan does not want to and has no political will to recognize the implementation of the people of Nagorno Karabakh of their right to self-determination.
According to Sharmazanov, Lavrov’s announcement brought some clarity in that context. He hoped that the Russian side will continue holding that position and expected similar announcements from the other two Minsk group Co-chair states.