Դինքը վերածվել է արդարության փնտրտուքի խորհրդանիշի. Այշե Գյունայսու
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրանտ Դինքի մարդասպանը վերացրեց հույսը, որ Թուրքիայում կարող է որևէ լավ բան լինել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց հայտնի թուրք իրավապաշտպան Այշե Գյունայսուն, ով պոլսահայ մտավորական Հրանտ Դինքի սպանության 10-րդ տարելիցի առնչությամբ նշեց, որ մեր օրերում Դինքը վերածվել է արդարության փնտրտուքի խորհրդանիշի:
«Թուրքիայում Ցեղասպանությունից մինչ օրս շարունակվող ինստիտուցիոնալացված ժխտումը ստիպել է Թուրքիայում մնացած հայերին համատեղ ապրել ցեղասպանությունն իրականացրածների թոռների հետ, մտածել և վարվել Թուրքիայի Հանրապետության նման, իսկ հակառակ դեպքում՝ ստիպել է լռել: Հրանտ Դինքն այն հայն էր, որ չէր լռում: Չլռեց, խոսեց, գրեց…
Այն բանից հետո, ինչ 1940-ականներին համարձակ հրատարակություններ անող «Նոր օր» հայերեն պարբերականի ներկայացուցիչ հայ լրագրողներն ու գրողները լռեցվեցին և գրեթե ամբողջությամբ ստիպված եղան լքել Թուրքիան, Հրանտ Դինքը դարձավ առաջին հայ մտավորականը, ով հայկական ինքնությամբ դուրս եկավ հանրային ոլորտ, հեռուստաէկրաններ, պատմեց հայերի պատմությունները, թուրքական հասարակությանը հրավիրեց առերեսվելու, աշխատեց ցույց տալ այն, ինչ չէին ցանկանում տեսնել, պաշտպանեց ժողովրդավարությունը, քաղաքացիական հավասարությունը, դեմ դուրս եկավ խտրականությանը, բացեիբաց արտահայտեց առաջադեմ, ձախակողմյան իր գաղափարները»,- նշեց Գյունայսուն:
Նա ընդգծեց, որ Դինքը կողմ էր թուրքական հասարակության հետ երկխոսությանը՝ առանց ավելորդ լարվածության: «Նա նաև դեմ դուրս եկավ եվրոպական երկրներում ցեղասպանության ժխտումն արգելող օրինագծերին, քանի որ հավատում էր, որ միայն այդ ճանապարհով է հնարավոր հաղորդակցվել թուրքական հասարակության հետ: Նա կարծում էր, որ ցեղասպանության ժխտումն արգելելը թուրքերի ներսում կավելացներ հայերի դեմ զայրույթը, իսկ երկխոսություն հաստատելու համար անհրաժեշտ էր զայրույթ ու ատելություն չհրահրել: Նրա նպատակը թուրքերի հետ խոսել կարողանալն էր: Իսկ խոսել, ըստ նրա, հնարավոր էր միայն լարվածությունը թուլացնելու պարագայում: Այլ կերպ ասած՝ Հրանտ Դինքը կողմ էր, որ լարվածությունն ավելացնող լեզվով խոսելու փոխարեն խոսվի թուրքերի զգայունությունները հաշվի առնող խաղաղարար լեզվով: Նա բազմիցս օրինակ է ծառայել դրա համար: Սակայն Թուրքիան անգամ դա չկարողացավ հանդուրժել»,- փաստեց նա:
Թուրք իրավապաշտպանը նշեց, որ Դինքի շնորհիվ Թուրքիայի հասարակության մեջ մի հատված վերափոխվեց: «Հրանտ Դինքի մարդասպանը վերացրեց հույսը, որ Թուրքիայում կարող է որևէ լավ բան լինել: Սակայն Դինքը հասարակության մեջ տոկոսային հարաբերակցությամբ թեկուզև փոքր, սակայն գրաճանաչ, արդարության զգացում ունեցող մի հատվածի ուղղորդեց դեպի վերափոխում և հասարակությանը ցույց տվեց հայկական իրականությունը: Նա վերածվեց արդարության փնտրտուքի խորհրդանիշի: Նա չի մոռացվելու»,- եզրափակեց Այշե Գյունայսուն:

Динк стал символом поиска справедловости: Айше Гюнайсу
Убийца Гранта Динка убил всякую надежду, что в Турции может произойти что-то хорошее. Об этом в беседе с «Арменпресс» заявила известная турецкая правозащитница Айше Гюнайсу. В связи с 10-й годовщиной убийства в Стамбуле армянского журналиста Гранта Динка она отметила, что в наши дни Динк стал символом поиска справедливости.
“Продолжающееся в Турции по сей день институциональное отрицание Геноцида армян вынудило оставшихся в Турции армян жить рядом с внуками осуществивших этот Геноцид, думать и поступать так, как угодно Республике Турции, а в обратном случае их просто заставляют умолкнуть. Гран Динк был армянином, который не молчал. Он не молчал, говорил, писал…
После того, как в 1940-е гг. армянские журналисты и писатели, делающие смелые заявления, были вынуждены замолчать или уехать из Турции, Грант Динк стал первым представителем армянской интеллигенции, выступившим  в СМИ, на телеэкранах с армянской идентичностью, рассказал истории армян, он призвал турецкое общество посмотреть в лицо своей истории, постарался показать то, что не хотели видеть, защитил демократию, гражданское общество, выступил против дискриминации, открыто выразил свои передовые левосторонние идеи”, - отметила Гюнайсу.
Она подчеркнула, что Динк выступал за диалог с турецким обществом без лишней напряженности.
“Он также был против принятия в европейских странах закона о криминализации отрицания Геноцида армян, считая, что это вызовет гнев у турок и настроит их против армян. А для установления диалога нельзя подстрекать и сеять ненависть. Его целью было умение вести переговоры с турками, а это возможно лишь после ослабления напряженности”, - отметила она.
Турецкая правозащитница подчеркнула, что благодаря Динку часть турецкого общества изменилась. “Убийца Гранта Динка убил надежду, что в Турции может произойти что-то хорошее. Однако Динк сумел изменить мышление пусть незначительной в процентном отношении, но грамотной  части общества, показал им армянскую действительность. Он стал символом поиска справедливости. Он не будет забыт”, - заключила Айше Гюнайсу.