Դինքը վերածվել է արդարության փնտրտուքի խորհրդանիշի. Այշե Գյունայսու
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրանտ Դինքի մարդասպանը վերացրեց հույսը, որ Թուրքիայում կարող է որևէ լավ բան լինել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց հայտնի թուրք իրավապաշտպան Այշե Գյունայսուն, ով պոլսահայ մտավորական Հրանտ Դինքի սպանության 10-րդ տարելիցի առնչությամբ նշեց, որ մեր օրերում Դինքը վերածվել է արդարության փնտրտուքի խորհրդանիշի:
«Թուրքիայում Ցեղասպանությունից մինչ օրս շարունակվող ինստիտուցիոնալացված ժխտումը ստիպել է Թուրքիայում մնացած հայերին համատեղ ապրել ցեղասպանությունն իրականացրածների թոռների հետ, մտածել և վարվել Թուրքիայի Հանրապետության նման, իսկ հակառակ դեպքում՝ ստիպել է լռել: Հրանտ Դինքն այն հայն էր, որ չէր լռում: Չլռեց, խոսեց, գրեց…
Այն բանից հետո, ինչ 1940-ականներին համարձակ հրատարակություններ անող «Նոր օր» հայերեն պարբերականի ներկայացուցիչ հայ լրագրողներն ու գրողները լռեցվեցին և գրեթե ամբողջությամբ ստիպված եղան լքել Թուրքիան, Հրանտ Դինքը դարձավ առաջին հայ մտավորականը, ով հայկական ինքնությամբ դուրս եկավ հանրային ոլորտ, հեռուստաէկրաններ, պատմեց հայերի պատմությունները, թուրքական հասարակությանը հրավիրեց առերեսվելու, աշխատեց ցույց տալ այն, ինչ չէին ցանկանում տեսնել, պաշտպանեց ժողովրդավարությունը, քաղաքացիական հավասարությունը, դեմ դուրս եկավ խտրականությանը, բացեիբաց արտահայտեց առաջադեմ, ձախակողմյան իր գաղափարները»,- նշեց Գյունայսուն:
Նա ընդգծեց, որ Դինքը կողմ էր թուրքական հասարակության հետ երկխոսությանը՝ առանց ավելորդ լարվածության: «Նա նաև դեմ դուրս եկավ եվրոպական երկրներում ցեղասպանության ժխտումն արգելող օրինագծերին, քանի որ հավատում էր, որ միայն այդ ճանապարհով է հնարավոր հաղորդակցվել թուրքական հասարակության հետ: Նա կարծում էր, որ ցեղասպանության ժխտումն արգելելը թուրքերի ներսում կավելացներ հայերի դեմ զայրույթը, իսկ երկխոսություն հաստատելու համար անհրաժեշտ էր զայրույթ ու ատելություն չհրահրել: Նրա նպատակը թուրքերի հետ խոսել կարողանալն էր: Իսկ խոսել, ըստ նրա, հնարավոր էր միայն լարվածությունը թուլացնելու պարագայում: Այլ կերպ ասած՝ Հրանտ Դինքը կողմ էր, որ լարվածությունն ավելացնող լեզվով խոսելու փոխարեն խոսվի թուրքերի զգայունությունները հաշվի առնող խաղաղարար լեզվով: Նա բազմիցս օրինակ է ծառայել դրա համար: Սակայն Թուրքիան անգամ դա չկարողացավ հանդուրժել»,- փաստեց նա:
Թուրք իրավապաշտպանը նշեց, որ Դինքի շնորհիվ Թուրքիայի հասարակության մեջ մի հատված վերափոխվեց: «Հրանտ Դինքի մարդասպանը վերացրեց հույսը, որ Թուրքիայում կարող է որևէ լավ բան լինել: Սակայն Դինքը հասարակության մեջ տոկոսային հարաբերակցությամբ թեկուզև փոքր, սակայն գրաճանաչ, արդարության զգացում ունեցող մի հատվածի ուղղորդեց դեպի վերափոխում և հասարակությանը ցույց տվեց հայկական իրականությունը: Նա վերածվեց արդարության փնտրտուքի խորհրդանիշի: Նա չի մոռացվելու»,- եզրափակեց Այշե Գյունայսուն:

Hrant Dink becomes symbol of search for justice – says Turkish Human Rights Advocate
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. The murderer of Hrant Dink eliminated the hope that something good can happen in Turkey, famous Turkish Human Rights Advocate Ayse Gunaysu said in an interview with “Armenpress”.
On the occasion of the 10th anniversary of Dink’s murder, Ayse Gunaysu said nowadays Dink has become a symbol of the search for justice.
“The ongoing institutionalized denial in Turkey after Genocide till now forced the remaining Armenians of Turkey to together live with the grandchildren of those who committed the genocide, to think and behave like the Turkish Republic, and on the contrary, it forced them to remain silent. Hrant Dink was an Armenian who didn’t remain silent. He didn’t remain silent, spoke, wrote…
After when the Armenian journalists and writers of “New day” Armenian newspaper, making bold publications in the 1940s, were silenced and had to leave Turkey, Hrant Dink became the first Armenian intellectual who came to the public arena, TVs with an Armenian identity, told about the stories of Armenians, invited the Turkish society to be faced with, tried to show what the Turks didn’t want to see, supported democracy, civil society, opposed to discrimination, openly expressed his advanced, leftist ideas”, Ayse Gunaysu said.
She said Dink supported the dialogue with the Turkish society, without additional tension. “He even opposed to the bills banning the denial of the genocide in the European countries since he believed that only through this way it is possible to communicate with the Turkish public. He believed that banning the denial of genocide will further increase the anger against Armenians within Turks, but in order to establish dialogue it was necessary not to create anger and hatred. His goal was to be able to speak with Turks. And according to him, this was possible only in case of easing the tension. However, Turkey could not even tolerate this”, she said.
The Turkish Human Rights Advocate said thanks to Dink a segment of Turkish society changed. “The murderer of Hrant Dink eliminated the hope that anything good can happen in Turkey. However, Dink led that segment to a change and showed the Armenian reality to the public. He turned into a symbol of search for justice. He will not be forgotten”, Ayse Gunaysu said.