ԱՄՆ-ի ԿՀՎ-ն հրապարակել Է 13 մլն փաստաթղթերից բաղկացած իր արխիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը (ԿՀՎ) բաց առցանց մուտքով զետեղել Է շուրջ 13 միլիոն փաստաթղթերից բաղկացած իր արխիվը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է CNN հեռուստաընկերությունը:
Հեռուստաընկերության տվյալներով՝ փաստաթղթերը, որոնցից հանված Է գաղտնիության գրիֆը, վերաբերում են գերատեսչության գործունեությանը՝ սկսած դրա ստեղծման պահից՝ 1947 թվականից, ընդհուպ մինչեւ 1990-ական թվականները: Դրանք նաեւ լույս են սփռում ԿՀՎ-ի աշխատանքի ասպեկտների վրա սառը պատերազմի, ինչպես նաեւ վիետնամական եւ կորեական ռազմական հակամարտությունների ժամանակներում, հաղորդել Է հեռուստաալիքը:
ԿՀՎ-ի ներկայացուցիչ Ֆրիտց Հոռնյակի խոսքով՝ զետեղվել Է իրոք ամբողջ արխիվը: Ինչպես նշել Է նա, «ընտրողական մոտեցում չի եղել» այն առումով, թե ինչը հրապարակել, իսկ ինչը՝ ոչ: «Դա լիակատար պատմությունն Է, այն բովանդակում Է ինչպես լավը, այնպես Էլ վատը»,- ասել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЦРУ США опубликовало свой архив из 13 млн документов
Центральное разведывательное управление (ЦРУ) США выложило в открытый онлайн-доступ свой архив из около 13 млн документов. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщает телекомпания CNN.
По ее данным, документы, с которых снят гриф секретности, касаются деятельности ведомства, начиная с момента его создания в 1947 году вплоть до 1990-х годов. Они в том числе проливают свет на аспекты работы ЦРУ во времена холодной войны, а также вьетнамского и корейского военных конфликтов, сообщает телеканал.
По словам представителя ЦРУ Фритца Хорняка, выложен действительно весь архив. Как он указал, "не было избирательного подхода" относительно того, что публиковать, а что нет. "Это полная история, она содержит как хорошее, так и плохое", - сказал он.