Տնտեսագետը Հայաստանի և Իրանի առևտրատնտեսական կապերի լայն թափով զարգացման մեծ ներուժ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն Իրանի հետ առևտրատնտեսական համագործակցությունը լայն թափով զարգացնելու մեծ ներուժ ունի: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում  «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը նշեց, որ Իրանը հսկայական շուկա է, որի հնավորություններից օգտվելու համար անհրաժեշտ է ակտիվ աշխատանք:
«Իրանը բացվում է  դեպի արտաքին աշխարհ, պատժամիջոցները հանվում են: Այն 70 միլիոնանոց  շուկա է: Այս ուղղությունը կարող է հանգիստ լինել այլընտրանք մյուս ուղղություններին: Իրանը մի երկիր է, որտեղ ռեսուրսների իմաստով ամեն ինչ կա: Դա մի երկիր է, որտեղ պահանջված են տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն անսահմանափակ ձևով, իսկ Հայաստանն ունի առաջարկելու բան, այդ շուկա մտնելու հնարավորություն: Իրանի հետ առևտրատնտեսական համագործակցությունը զարգացնելու համար բացարձակ պետք չէ բյուջեից մեծ ծախսեր կատարել»,-ասաց Թաթուլ Մանասերյանը:
Խոսելով արտահանման խթանման և ներմուծված ապրանքները տեղական արտադրանքով փոխարինելու մասին` Թաթուլ Մանասերյանը նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը արտահանումը խթանելու մասով շատ քայլեր է իրականացնում, ինչը տեսանելի է: Ինչ վերաբերում է ներմուծված ապրանքները տեղական արտադրանքով փոխարինելուն, ապա, ըստ տնտեսագետի, այդ գործընթացը դոփում է իր տեղում:
«Այնինչ, այդ համատեքստում մենք լուրջ հնարավորություններ ունենք: Մի շարք ուղղություններով արտադրության գծով կան տեղական լուրջ ռեսուրսներ: Ամոթ է, որ մինչ օրս պլաստիկ արտադրանքը ներմուծվում է դրսից, սննդի մասին էլ չեմ խոսում: Դրա համար, այդ ոլորտների կառույցները պետք է ժամկետային պատասխանատվություն վերցնեն և աշխատեն»,-հավելեց տնտեսագետը:

Armenia-Iran trade-economic ties have great potential to develop – says economist
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. Armenia has a great potential to develop trade-economic cooperation with Iran, Head of “Alternative” research center, Doctor in economics, Professor Tatul Manaseryan told a press conference in “Armenpress”.
He said Iran is a big market, and active work must be done in order to use its opportunities.
“Iran opens up to the outside world, sanctions are being eliminated. This direction can be an alternative to the remaining directions. Iran is a country where everything exists in terms of resources, It is a country where the information technologies are demanded an unlimited form, and Armenia has something to offer, has an opportunity to enter that market. It is absolutely unnecessary to make great expenses from the budget in order to develop the trade-economic cooperation with Iran”, the economist said.
Speaking about boosting the export and replacing the imported goods with the domestic products, the economist said Armenia’s government takes many steps on boosting the export which is visible. As for replacing the imported goods with domestic products, he said this process is still not moving forward.
“Meanwhile, in this context we have serious opportunities. There are serious local resources for production at a number of directions”, the economist said.