ԵՊՀ առաջին կուրսի ուսանողին մեղադրանք է առաջադրվել սպանության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Երեւանի քննչական վարչության Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել  ԵՊՀ 1-ին կուրսի ուսանողին` նույն համալսարանի այլ ֆակուլտետի ուսանող Վ.Մուրադյանի սպանության, վերջինիս համակուրսեցի Ռ.Մարտիրոսյանին ծանր մարմնական վնաս պատճառելու համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2017թ. հունվարի 11-ին՝ ժամը 15.30-ի սահմաններում, «Շտապօգնություն» ՓԲ ընկերությունից ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցի թիվ 28 շենքի բակում գտնվող տաղավարի սեղանին հայտնաբերվել է Վահե Մուրադյանի (ծնված՝1998 թվականի դեկտեմբերին) դին՝ կրծքավանդակի ձախ կեսի կտրած-ծակած վնասվածքով, իսկ մեկ այլ երիտասարդ՝ Ռաֆֆի Մարտիրոսյանը (ծնված 1999 թ. մարտին), «ձախ սրունքի առաջնային մակերեսի ծակած-կտրած վերք» ախտորոշմամբ, նույն հասցեից տեղափոխվել է «թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց»:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է տեղի ունեցած հանցագործությունը. փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել վիճաբանության մասնակիցների շրջանակի վերաբերյալ, որի ժամանակ Վ.Մուրադյանին պատճառվել է կյանքի հետ անհամատեղելի, իսկ Ռ.Մարտիրոսյանին` ծանր մարմնական վնաս, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, շարժառիթը:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ` ԵՊՀ առաջին կուրսի ուսանողին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի և 112-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան` նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Նրա բնակության վայրում կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել է մոխրագույն ծալովի դանակ. կասկածյալի հայտարարության համաձայն` նշված դանակով է հարվածներ հասցրել Վ.Մուրադյանին եւ Ռ.Մարտիրոսյանին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դատաբժշկական, դատահետքաբանական, դատակենսաբանական փորձաքննություններ, որոնց եզրակացությունները դեռևս չեն ստացվել:

Студенту первого курса ЕГУ выдвинуто обвинение в убийстве
В рамках уголовного дела, расследуемого в следственном отделе Кентрон-Норк-Мараш СК Армении, студенту первого курса ЕГУ выдвинуто обвинение в убийстве студента другого факультета ЕГУ В.Мурадяна и нанесении ранения и тяжелого телесного повреждения сокурсниику убитого Р.Мартиросяну. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью СК Армении.
Ранее мы сообщали, что в результате предпринятых следственно-оперативных мероприятий, в следственном отделе Кентрон-Норк-Мараш, было раскрыто убийство, совершенное 11-го января в центре Еревана, по адресу около здания 28 по улице Вардананц. Подозреваемый был задержан. Ранее мы сообщили, что в районе 15.30 11-го января 2017 года из подстанции ЗАО «Скорая помощь» был получен сигнал о том, что во дворе около здания 28 по улице Вардананц был обнаружен труп Ваге Мурадяна (1998 г.р.), с колото-резаной раной в левой половине грудной клетки, а у другого молодого человека – Раффи Мартиросяна, была  колото-резаная рана в области передней поверхности левой голени, с которой он и был доставлен в Университетскую клинику номер 1.
На место сразу же выехала оперативная группа во главе с начальником следственного отдела Кентрон-Норк-Мараш Вигеном Месропяном.
По данному случаю было возбуждено уголовное дело по ст. 104 и 112 УК Армении, и были предприняты срочные следственные меры по расследованию преступления и раскрытию всех его деталей.
В результате, были добыты сведения о том, что участниками ссоры были молодые люди – студенты, и во время ссоры один из них нанес удар колющим-режущим предметом Ваге Мурадяну, причинив ему травму, несовместимую с жизнью, а также нанес ранение Раффи Мартиросяну - «колото-резаную рану в области передней поверхности левой голени».
Были выяснены мотив ссоры, личность преступника: это оказался студент, житель Котайкской области. Подозреваемый был задержан. На его квартире был проведен обыск, во время которого был обнаружен серый складной нож. Подозреваемый сообщил, что нанес ранения обоим пострадавшим именно этим ножом.