Շփման գծում դեկտեմբերին ծանր վիրավորում ստացած զինծառայողը մահացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը հունվարի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը ինտենսիվ արկակոծման է ենթարկել ՊԲ արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից:
ԼՂՀ ՊՆ հայտարարության մեջ ասվում է. «Երեկ՝ հունվարի 15-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության կողմից տարածված հաղորդագրության այն մասին, թե հայկական կողմի արձակված կրակոցից սպանվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ֆիկրետ Նուրշիրավանօղլու Բաշիրովը, իրականությանը չի համապատասխանում: Ադրբեջանական կողմին խորհուրդ ենք տալիս զինծառայողի մահվան պատճառները փնտրել իրենց բանակում տիրող միջանձնային ոչ կանոնադրական փոխհարաբերություներում:
Ավելին՝ հունվարի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հրաձգային զինատեսակների հետ կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր: Հատկապես ինտենսիվ արկակոծման են ենթարկվել ՊԲ արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ հակառակորդը 60 միլիմեռտրանոց ականանետից արձակել է 51 արկ, իսկ 82 միլիմետրանոցից՝ 3 արկ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների: Առաջնագծում իրադրության հետագա լարման հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է ադրբեջանական կողմի վրա: Հակառակորդ կողմի նման պահվածքի շարունակման դեպքում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ:
Հունվարի 15-ին՝ ժամը 23:35-ին, Երևանի կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալում մահացել է 2016թ. դեկտեմբերի 30-ին հակառակորդի կողմից ծանր վիրավորում ստացած զինծառայող, 1996թ. ծնված Գարիկ Արտաշեսի Վարդանյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում մահացած զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին»:

Hospitalized NKR soldier succumbs to wounds
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. Overnight January 15-16 Azerbaijani forces carried out intense shelling of Nagorno Karabakh (NKR) posts in eastern and north-eastern parts. In some parts NKR forces took countermeasures to suppress the Azerbaijan aggression, the NKR defense ministry told ARMENPRESS.
The ministry issued a statement, saying: “The Azerbaijani defense ministry’s January 15 statement on Azerbaijani soldier Fikret Nurshiravanoghlu Bashirov being killed by NKR fire is false. We would advise the Azerbaijani side to seek the reasons of their soldier’s death in interpersonal non-statutory conduct inside their army.
Moreover, overnight January 15-16 Azerbaijani forces continued intense ceasefire violations along the entire line of contact, firing 60mm and 82mm mortars in addition to small arms. NKR posts positioned in the eastern and north-eastern parts came under severe shelling, where Azerbaijan fired 51 shells from 60mm mortars and 3 shells from 82mm mortars.
In some parts the NKR forces had to take countermeasures to suppress the Azerbaijani aggression. Azerbaijan bears the entire responsibility for the consequences of further escalation in the frontline. In case of Azerbaijan continues such conduct, the countermeasures of the NKR forces will be more severe.
On January 15, at 23:35, 21 year old NKR soldier Garik Vardanyan, who had been wounded on December 30, 2016 by Azerbaijani fire, died in Yerevan’s Central Military Hospital.
The defense ministry of NKR extends its condolences to the family and friends of the fallen soldier.”